FIAT TÜRKİYE’ nin küçük hatchback sınıfında yer alan ve yenilenen iddialı modeli FIAT PANDA yeni nesil 1.3 multijet2 75 Hp gücünde motor, Start Stop gibi üst donanım özelliklerine sahip olan modelini test ettim. Bu yazımda FIAT PANDA 1.3 Multijet2 Start& Stop Lounge aracımızın bir takım özelliklerini siz değerli okuyucularımızla paylaşacağım.

Şık, konforlu ve kendi sınıfının en büyüğü…

FIAT PANDA 1.3 MULTIJET 75 HP S&S LOUNGE

A segmentinin en iddialı modellerinden biri üçüncü nesil FIAT PANDA yenilenen yapısı ile yollarda. Şehir içinde pratik kullanım sağlayan kompakt boyutlarına rağmen, geniş ve ferah iç mekanıyla onu tercih eden kullanıcısına yakıt ekonomisi, zengin donanımı, geniş iç mekanı, rahat görüş açısı ile rakiplerinden daha farklı olduğunu hissettiriyor.

Otomotiv sektörü, son günlerde birçok yeniliği ve yeni modeli kucaklasa da, aralarında çok azı bana tasarımıyla heyecan veriyor FIAT PANDA bu nadir otomobillerden biri. Sıradışı herhangi bir sınıfa ait olmayan formu ile yaratıcı ve farklılık isteyen kişileri kendine hayran bırakıp tercihler sırasında en ön sırayı alıyor. Hedef kitlesini sadece kendi seçen bir model olduğunu hissettiriyor. Özgür still sahibi kişilerin tercihi olduğunun altını çok net çiziyor. Yenilenen FIAT PANDA dikkat çeken ve sürücü odaklı bir otomobil olmasının ötesinde bütün hatları çok ince detaylarla hesaplanmış cesur çizgilerle donatılmış ender otomobillerden birisi olduğunu fark ettiriyor.

Genel olarak yeni FIAT PANDA’ya baktığımızda, FIAT PANDA hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan aynı zamanda da sportif yapısı ile özellike genç ve orta yaş grubunu hedefleyen yapısıyla çok haraketli olan A segmentinde özellikle bayan kullanıcılara hitap eden dizaynı, City sürüş modu ile de çok yumuşak kullanımı sayesinde en çok tercih edilen otomobillerden biri olma özelliğine sahip.

Yenilenen FIAT PANDA’nın iç dizaynında kullanılan yüksek malzeme kalitesi hemen hissediliyor. Oldukça dikkat çeken karakteristik bir yapıya sahip torpido kısmında barındırdığı zengin öğelerle beğeni kazanmaya devam ediyor. Rahat koltukları ve sessiz iç mekanıyla beğenimi kazanan otomobil, özellikle bayan kullanıcıların çok talep edeceği bir model olacağını düşünüyorum. Direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, direksiyonun hemen arkasında alt kısımda bulunan kontrol ünitelerinin kolay kullanımı sayesinde rahat yolculuk imkanı sunuyor. Motor sesi içeri çok az geliyor. Bu konuda araç çok başarılı, süspansiyonlar orta sertlikte. Hem konfordan hemde yol tutuşundan ödün vermemek adına güzel ayarlandığını düşünüyorum.

 Yeni Panda’nın her ayrıntısı hayranlık uyandırıcı.

Blue&Me sistemi Usb ve Aux girişlerinin olması çok kullanım rahatlığı yaşatıyor. Sisteme 5 telefon tanımlanabiliyor, bir numarayı aramak için direksiyonun üzerinde bulunan kumanda elemanlarını kullanarak veya sesli olarak aramak istenilen kişinin adını söyleyerek arama yapabilmek trafikte kullanım rahatlığı sağlıyor. iPod ya da iPhone kullanımı  Blue&MeTM sayesinde teknolojiye her yerde sahip olabiliyorsunuz. Çift bölgeli otomatik klima çok başarılı, bilgi ekranında bulunan vites değişim göstergesi (shift) yazısı yakıt tüketiminden en iyi verim alabilmek için sizin vites düşürmenizi veya yükseltmeniz için sizi bilgilendiriyor.

FIAT PANDA  Hem çevreci hem güçlü 

Start/Stop donanımı özellikle şehir trafiğinde yakıt tasarrufuna ekstra katkı sağlıyor, sistem ana prensip olarak aracın bekleme yaptığı durumlarda motorunda stop edilmesi mantığı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) vitesi boşa alıp ayağını debriyajdan çektiği anda araç stop ediyor harekete geçmek için tekrar debriyaja basıldığı anda araç tekrar çalışacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında aracın far ısıtma klima müzik sistemi vs gibi ihtiyaçları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü vakum kontrolü otomatik durma modunda aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor.

Yeni Panda yüksek performansı düşük yakıt tüketimi, yeni nesil MultiJet II Euro5 normlarına uygun yenilikçi dizel motor 4000 d/d’de 75 HP güç ve 1500 d/d’de 190 Nm tork üretiyor. 1.3 litrelik dizel motor 5 kademeli manuel şanzımanla kombine edilmiş. Yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de bu dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. En çok merak edilenlerden biri de yakıt tüketimi. 1300cc’lik yeni nesil MultiJet II motor karma olarak 3.9 litre yakıt tüketim değerlerine sahip. Otomobilin 0-100 km/s hızlanması 12.8 saniye sürüyor. Testimiz süresince dizel versiyonları kullanma imkanı buldum ve ölçümlerimde fabrika değerlerine yakın makul seviyelerde tüketim değerlerini elde ettim. Test aracım beni sadece motoru ile etkilemedi bununla birlikte otomobilin üzerindeki güvenlik donanımları da oldukça iddialıydı.

Sonuç;

Sürüş esnasında edindiğim izlenimler beni çok şaşırttı yenilenen FIAT PANDA geçirmiş olduğu evrimler neticesinde daha rafine daha kıvrak ve daha çok sürücü ile bütünleşen bir model olduğunu hissetmek beni mutlu etti. FIAT motorsporlarındaki teknik detay birikimleri, özellikle viraj kabiliyeti ve motor teknolojisi ile harmanlanmış olan bu model onu tercih eden kullanıcısı için gerçekten iyi bir alternatif olmakla beraber benzersiz çizgilere sahip olan FIAT PANDA insanı kolayca etki altına alabilecek kapasitede olduğunu hissettiriyor.

FIAT PANDA 1.3 MULTIJET 75 HP S&S LOUNGE TEKNİK ÖZELİKLER

Silindir Hacmi(cc): 1248
Maksimum güç (HP): 75
Maksimum tork CE: 190
Maksimum hız (km/saat) : 168
Hızlanma (sn) 0-100 km/s : 12.8
Yakıt Tüketimi: Şehir içi: 4.7 Şehir dışı: 3.5 Karma: 3.9
CO2 emisyonu (g/km): 104

FIAT PANDA TEST,  YENI FIAT PANDA TEST,  PANDA TEST,FIAT