Türkiye’nin en dinamik otomobil markası olan ve her geçen gün çalışmalarına hız kesmeden devam eden Fiat, özellikle ailelere ve aktif yaşam tarzına sahip kişilere hitap edecek olan Fiat Freemont’u yakın bir zamanda sürüş imkanına sahip oldum. Bu yazımda Fiat Freemont ile yaşamış olduğum sürüş izlenimlerimi siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

 

Fiat Freemont’a genel olarak baktığımda

Fiat Freemont bütün bu ihtiyaçlar ve müşterilerin farklı yaşam tarzları göz önünde bulundurularak tasarlanmış olduğu hissediliyor. Sahip olduğu özellikler bileşimi hem bir aile taşıtı, hem günü birlik geziler veya uzun tatil yolculukları için ideal olmasını sağlıyor. Kent çevresinde oturan ve her gün işe gidip gelenler için de çok uygun bir araç olan yeni SUV, şık bir kompakt otomobilin getirdiği özgürlük ve esnekliği onların da hayatlarına taşıyor. Fiat Freemont doğa tutkunları için adrenalini AWD 4×4 (All Wheel Drive) 4 tekerlekten çekiş sistemi sayesinde en üst seviyede tutuyor.

Fiat Freemont hem yolcular için geniş iç mekan, hem de yolcuların taşımak istediği eşyalar açısından değerlendirildiğinde geniş bir hacme sahip.  20 den fazla eşya gözü olan Fiat Freemont 7 kişilik oturma düzeni ile herkese yetecek kadar yaşam alanı sunuyor. Otomobilin içerisindeki daha küçük eşya koyma yerleri arasında şişe koyulabilecek entegre kapı cepleri (ön kısım için 1,5 litre, arka kısım için 0,5 litre), ince bir dizüstü bilgisayarınızı saklayabileceğiniz tabanda bulunan eşya gözleri ve gösterge panelinde daha küçük eşyaların koyulabileceği bir bölme yer alıyor. Ayrıca elektrikli açılır tavan da kabine bol bol ışık dolmasını sağlıyor.

En ileri teknoloji ürünü yüksek kaliteli Alpine ses sitemine sahip olan Freemont, 8,4 inçlik dokunmatik navigasyon ve Türkiye haritası desteğiyle şehir içinde ve dışında gitmek istediğiniz her neresi olursa olsun size eşlik ederek sürüş kalitesini daha da zevkli hale getiriyor. Freemont’un her parçasındaki kaliteli zengin iç donanımı ve etkileyici dış görüntüsü ile tüm ihtiyaçlara cevap veriyor.

Fiat Freemont SUV almayı düşünen tüketiciler için çekici tasarımın yanında üstün teknolojik özelliklere sahip olan Freemont geniş iç mekan, çok yönlü kullanım, yeni nesil Euro5, MultiJet düşük yakıt tüketimin sunan yeni motor ve Fiat’ın yüksek teknolojisini sunuyor olması kullanıcı için ayrı bir güven duygusu olduğu hissediliyor. Modelde belirgin  krom detaylarla düzenlenmiş Fiat logo’lu ön ızgara, şeffaf ön far grubu, derin ve eğimli ön cam, cömert boyutlu kare yan aynalar, alçak hava girişi Freemont’nın ön tasarımının ayırt edici özellikleri. Yerden yüksek duruş, standart olarak sunlan 19” jantlar ve büyük lastikleriyle sağlanıyor. Güvenilir bir SUV görüntüsü sunulmuş oluyor. Fiat Freemont’un sahip olduğu 7 kişilik koltukları sayesinde özgürce seyehat etmek geniş aileler için büyük rahatlık olacağını düşünüyorum.

Fiat Freemont , 2.0 MultiJet turbo dizel motoru ile Fiat ailesine yeni bir dinamizm katıyor. 2.0 litrelik  turbo beslemeli dizel motor daha geniş strok hacmine sahip motorlarla karşılaştırılabilir bir performans sunarken, Start/Stop teknolojisinin de yardımıyla daha az yakıt tüketiyor ve daha düşük bir karbon emisyonuna sahip. Standart olarak altı vitesli otomatik şanzıman ile birlikte sunulan Freemont, 4,000 d/d aralığında 170 hp güç ve 350Nm maksimum tork üretiyor ve 0’dan 100 km/s hıza 11,1 saniyede ulaşabiliyor. 2.0 litrelik turbo dizel motorun kombine yakıt tüketimi şehir içi 9.6 şehir dışı 6.0 ortalama yakıt tüketimi 7.3 litre/100 km, CO2 emisyon miktarı ise 194 g/km.

Freemont’ta yokuşlarda kaymayı önleyen Yokuşta Kalkış Desteği Hillholder, ESP, devrilme önleyici sistem(ERM), aktif yaya güvenlik sistemi(EPP) yan perde hava yastıkları, aktif ön kafalıklar yer alıyor ve tüm modellerde standart olarak sunuluyor. Ayrıca, standart olarak bulunan ön, yan ve perde hava yastıkları da yüksek düzeyde emniyet sağlıyor, sol tarafta ayakla basmalı el freni de bulunuyor.

Sonuç olarak belirtmem gerekirse Fiat Freemont, aileler ve ailelerin günlük ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanmış yeni bir model, çağı yansıtan zamanın SUV aracı olma özelliğini taşıyor olması. Tüm özellikleri ile ailelere olduğu kadar; dışarı çıkıp biraz macera yaşamak isteyenlere de kesinlikle hitap ediyor diyebilirim.

FIAT Freemont AWD Lounge 2.0 MultiJet 170 HP Teknik Özellikler

Silindir Hacmi(cc): 1956
Maksimum güç (HP): 170
Maksimum tork CE: 350
Maksimum hız (km/saat) : 184
Hızlanma (sn) 0-100 km/s : 11.1
Yakıt Tüketimi: Şehir içi: 9,6 Şehir dışı: 6,0 Karma: 7,3
CO2 emisyonu (g/km): 194

4X4Common RailFiat FreemontFIAT Freemont AWD MultiJet 170 HPFIAT Freemont Teknik Özellikler,Fiat Freemont TestFiat Freemont Test Sürüşü,LoungeSUVTeknik ÖzelliklerUrban