Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD), tarafından bu yıl sekizinci kez düzenlenecek olan “Türkiye’de Yılın Otomobili” finalinde yarışacak 7 aday model arasında bulunan Peugeot 408 bu günlerde haber yayınımıza konuk oldu, bu yazımızda SUV kodlu dinamik silueti, kusursuz fastback tasarımı ve çarpıcı hatlarıyla deneyimlediğimiz Peugeot 408’i detaylandıracağız.

Dış Tasarım
Peugeot 408’in tasarımında, ilk göze çarpan unsur markaya özgü kedi duruşu oluyor ve marka aidiyetine gönderme yapıyor. Keskin tasarım çizgileriyle birlikte ön tasarım, yeni aslan başlı PEUGEOT logosuna gururla ev sahipliği yapıyor. Arka tamponun ters kesimi göz alıcı profile güçlü bir görünüm kazandırıyor. Önden bakıldığında yeni nesil PEUGEOT modellerinin karakteristik unsuru olan yatay ve uzun motor kaputu dikkat çekiyor. Bu tasarım seçimi kaput/yan cephe oyuklarını görsel olarak gizlerken aynı zamanda otomobile modern ve güçlü bir görünüm kazandırıyor. Yine bu tasarım uygulaması gövdenin dış çizgisini basitleştirerek gövde parçalarının mükemmel şekilde oturmasını sağlıyor. Ön ızgara Peugeot 408’e iddialı ve güçlü bir görünüm kazandırıyor. Aynı zamanda sürüş destek sistemlerine ait radarı gizleyen yeni marka logosuna da ev sahipliği yapıyor. Izgaranın gövde renginde olması, onun tamponun geneliyle bütünleşmesini sağlıyor. Yeni nesil PEUGEOT modellerinde kullanılan bu tasarım anlayışı aynı zamanda elektrikliye geçiş için de bir işaret oluşturuyor. Büyük siyah yüzeyler, ön cephenin grafik temasını karakterize ediyor ve otomobilin genişliğini, sağlamlığını görsel olarak vurguluyor. Gövdeyi çevreleyen siyah korumalar birleşerek aslan dişi tasarımı ışık imzasını çevreliyor ve kontrast oluşturarak ışık imzasının görünürlüğünü arttırıyor. PEUGEOT 408’in profili, dinamizmi güçlendirmek üzere tasarlanan siyah ve gövde renginde parçaların ayrım çizgisiyle vurgulanıyor. Yine bu ayrım çizgisi, özellikle de yan cam çizgisiyle ve arka cam çizgisiyle iç mekân genişliğine dikkat çekiyor. Gövde ve tekerlek davlumbazına ait yan koruma kaplamaları, gövde rengini belirli bir açıyla keserek eğimli bir çizgi ile ters görünüm efekti oluşturup arka tampona kadar uzanıyor. Tavan çizgisinin arkası özellikle aerodinamik açıdan büyük bir sorumluluk üstleniyor. Hava akışı mükemmel bir aerodinamik koridor oluşturan iki “kedi kulağı” tarafından bagaj kapağı spoylerine doğru yönlendirilerek optimize ediliyor.

İç Tasarım
PEUGEOT 408’in ön konsol yapısı, yüksek havalandırma mimarisine dayanıyor. Bu mimari, termal konforu artırmak için hava çıkışlarını yolcuların baş bölgesinde, yüksek bir konuma yerleştiriyor. Yine bu mimari, sürücünün önünde bulunan dijital ekrandan biraz daha alçak olan merkezi 10 inçlik dokunmatik ekranın sürücüye yaklaşmasına olanak tanıyor. Sistem, merkezi ekranın altına, açıkça görülecek şekilde yerleştirilen ve segmentinde benzersiz bir estetik ve teknoloji seviyesi sağlayan kişiselleştirilebilir i-toggle düğmeleriyle destekleniyor. Her i-toggle, iklimlendirme, telefon ayarları, radyo istasyonu veya uygulama olmak üzere kullanıcının tercihine göre ayarlanmış dokunmaya duyarlı bir kısayol görevi görüyor. Artık Peugeot modellerinde neredeyse standart olan Peugeot i-Cockpit’in en önemli unsurlarından biri olan kompakt direksiyon simidi, benzersiz çeviklik ve hareket hassasiyeti ile sürüş keyfini arttırıyor, bazı otomobil meraklıları bu keyif veren sürüşe dayalı kokpit tasarımına ön yargılı yaklaşsalar da aracı tanımaya başladıklarında ne kadar yanıldıklarını konusunda kolayca sonuca varıyorlar, çünkü Peugeot i-Cockpit’i araca binip sürmeye başlayınca ne kadar çok rahat ve işlevsel olduğu anlaşılıyor. Peugeot 408’in direksiyon ergonomik bir tasarıma sahip, test ettiğimiz GT donanım seviyesinde ısıtma özelliği ile de donatılmış. Bunun yanında bilgi-eğlence sistemi dışında bazı sürüş destek sistemlerinin kontrollerini de bünyesinde barındırıyor. Direksiyon simidinin hemen üzerinde göz hizasında bulunan yeni dijital gösterge, 10 inçlik bir dijital ekrana sahip. GT donanım seviyesiyle 3-Boyut teknolojisi devreye giriyor. Dijital gösterge tamamen kişiselleştirilebiliyor ve kontrol panelinden değiştirilebilen çeşitli ekran modlarına (Navigasyon, Radyo/Medya, Sürüş Destek Sistemleri, Enerji Akışı, vb.) sahip. Peugeot 408’de bulunan 10 inç yüksek çözünürlüklü merkezi ekran kolay bir kullanım sunuyor. Ekran, bir tablet gibi çoklu pencereler, widget’lar veya kısayollar ile kişiselleştirilebiliyor. Farklı menüler arasında soldan sağa veya bildirimler için yukarıdan aşağı kaydırmak yetiyor. Üç parmakla tıklayarak uygulama ekranı açılabiliyor. Yine akıllı telefonda olduğu gibi, tek bir dokunuş ile ana sayfaya ulaşılabiliyor. Ekranın üst kısmındaki kalıcı başlık, dış sıcaklık, klima, uygulama sayfalarındaki konum, bağlantı verileri, bildirimler ve saati gösteriyor.

Performans
Fransa’nın Mulhouse kentinde üretilen yeni PEUGEOT 408’in performans ve yakıt verimliliğindeki ödüllü benzinli motoru 1.2 PureTech, her açıdan göz alıcı 408’in güç ünitesini oluşturuyor. 5500 d/d’de 130 HP, 1750 d/d’de de 230 Nm üreten turbo benzinli ünite, EAT8 tam otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. 210 km/s maksimum hız ve 0-100 km/s hızlanmasını 10.4 saniyede tamamlayan PEUGEOT 408’nin ortalama yakıt tüketimi donanıma bağlı olarak 6.0 ile 6.1 lt/100 km ortalama yakıt tüketimine sahip. Sonuç olarak: bir başarı hikayesine sahip olan yeni nesil Peugeot 408 GT modeli piyasa da bulunan diğer marka araçlardan daha farklı, daha yenilikçi bir tasarım ve donanım özellikleri ile bir adım öne çıkıyor, özellikle 3 boyutlu gösterge paneli başka dünya’dan gelmiş gibi karşınızda olması çok güzel duygular yaşatıyor, ilk fırsatta size en yakın Peugeot bayisine giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.