Skoda Rapid Test, bu günlerde sayfalarımıza otomobil dünyasında her geçen gün kendisini geliştiren, günlük hayatımızda yollarda sık sık görmeye başladığımız Skoda markasının yeni nesil dizel motora sahip olan Rapid modelini haber sitemize konuk ettim.

Skoda-Rapid-Test_otomobiltutkunu_Dizel-Otomatik_Rapid-Dizel

Test Sürüşü : Skoda Rapid 1.6 TDI Elegance

Bu hafta testimize konuk olan Rapid, ülkemizde şüphesiz en çok tercih edilen marka yolunda emin adımlarla ilerliyor, hem tasarımıyla hem de özellikleriyle her kesimden insanın ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebilen bir araç olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Škoda Rapid, ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor,dışarıdan baktığımızda, net ve temiz hatlara sahip geniş yatay konumlandırılmış far grubunu, panjur tasarımı ve kaputun burnunun altında konumlandırılmış marka amblemi ile yeni Skoda stilinin bütün genlerine sahip olduğunu ifade ediyor, yan profilden baktığımızda ise siyah B sütunu sayesinde, yan camlarda camın bulunduğu kısım tek parça olarak görünüyor, koyulaştırılmış arka yan ve arka camlar aracın şıklığını ortaya çıkartıyor ve daha geniş açılı tavan yapısı içerideki ferah kabinin habercisi oluyor. Rapid’e arkadan veya yandan baktığımızda, yalnızca şık temiz yüzeyler ve dinamik keskin hatlar fark ediliyor. Rapid’in bagaj hacmi iç mekân genişliği ile aynı oranda bir genişlik sunuyor olması kendi segmentinin üzerince C segmenti bir otomobile sahip olduğunuz izlenimi veriyor. Arka bölüme geldiğimizde ise otomobil markalarının bazılarında görmeye yavaş yavaş alıştığımız büyük marka logosuna Rapid’te de rastlıyoruz, bagaj hacmi kendi sınıfındaki emsal otomobillerden daha fazla kapasitede, otomobilin iç hacmi ise çok rahat olduğunu oranlardan belli oluyor, bagaj bölmesini rahatlıkla kullanabilmek için tek parça olarak tasarlanan arka bagaj kapağı, cam ile açılıyor ve araca yükleme konusunda rahatlık sağlıyor.

Skoda-Rapid-Test_otomobiltutkunu_Dizel-Otomatik_Rapid-Dizel_Yüce-Auto_Skoda-Bayileri_Skoda-Haberleri_2013-Skoda-Rapid-TDI

Skoda Rapid Test otomobilimizin sürücü koltuğuna oturduğum zaman ferah ve geniş iç tasarım karşılıyor, beklediğimden daha farklı bir otomobil olduğunu fark ettim, sahip olduğu detaylar karşısında şaşırdım desem yeridir, nedir bu detaylar, ilk olarak sürüş rahatlığı, temiz ön görüş, sürücünün ön kısımda etrafı ve yolu görmesini engelliyecek hiç bir kör nokta yok, aksine sürücü koltuğuna oturduğunuz zaman görüş alanı çok net ve sürücü herşeye hakim bir oturma pozisyonunda, ön konsulu yorumlarsak otomobil’de kullanılan  sert karışımı dokulu malzemeler çok kullanışlı ve rahat, kullanmak istediğiniz butonu kolayca bulabiliyorsunuz karışıklık diye bir durum söz konusu değil. Orta konsol, hayli şık görüntü çiziyor. Özellikle de dijital klimanın yerleşimi, düğmelerinin etrafındaki çerçeveler, düğmelerin tasarımı derken “kısaca beğendim” diyeceğim. Müzik sisteminin direksiyon simidindeki kontrol düğmelerinin tek bir yerde toplanmış olması da hoş bir fikir olmuş. Aracın ön konsolu çok farklı ve güzel bir tasarıma sahip.Yeni jenerasyon Rapid Elegance modelinde standart olan dijital klima ön konsolda çok güzel konumlandırılmış. Aracın direksiyon tepkileri gayet tatminkar ve yumuşaklığı çok iyi ayarlanmış. Motor sesi içeri çok az geliyor. Bu konuda araç çok başarılı, Süspansiyonlar orta sertlikte. Hem konfordan hemde yol tutuşundan ödün vermemek adına güzel ayarlandığını düşünüyorum. Skoda Rapid’in içi çok geniş ve inanılmaz rahat tek kelime ile kusursuz, otomobilin iç mekanında bulunan saklama bölmeleri küçük eşyalarını alabilecek kapasitede, koltukların durumu gayet rahat ve konforlu, ön ve arka bölümde yolcuların çok rahat edeceği kesin! otomobilin içi oldukça geniş olan koltuklarda ve zeminde kullanılan döşeme ve kumaş kalitesi gayet başarılı. Araçta ince detaylar kesinlikle kullanıcısını mutlu edecek şekilde dizayn edilmiş.

Skoda Rapid tam bir aile otomobili. Ailelerin otomobil seçerken dikkat ettiği noktaların başındaysa genelde bagaj hacmi gelir.

Skoda Rapid’te ilk gözüme çarpan özellik arka koltukların sırt kısımları birbirinden bağımsız olarak katlanabiliyor olması, bu sayede düz bir zemin elde edilebilen bagajın bir önemli özelliği de, bir örnek vermem gerekirse mesela yolculukta dinlenmek mola vermek istediniz ve uygun bir yerde uyumak istiyorsunuz veya kampa gittiniz otomobilin içinde uyumak istediniz diyelim arka sırt koltuğunun bir tanesini veya iki tanesini yatırdığınız zaman elde edilen en az 1,5 metre’lik bir kulanım alanına sahip oluyorsunuz, bu elde edilen alan Rapid’in geniş ve çocuklu aileler için ideal aile otomobili kavranıma uyumlu olduğu açıkça belli oluyor. Yeni Rapid’te 530 lt’lik bagajıyla geniş bir kullanım alanı sunuyor.

Skoda-Rapid-Test_otomobiltutkunu_Dizel-Otomatik_Rapid-Dizel_Yüce-Auto_Skoda-Bayileri_Skoda-Haberleri_2013-Skoda-Rapid-TDI_Yeni-Rapid_Otomatik-Vites

Skoda Rapid 1598 cc’lik yeni nesil TDI dizel motor 4400 d/d’de 105 hp güç ve 1500-2500 d/d’de 250 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 5 kademeli şanzımanla kombine edilmiş, 0-100 km/s hızlanmasını 10,6 saniyede gerçekleştirip maksimum 190 km/s hıza çıkabiliyor, 4 silindir 16 siboplu motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de bu dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 5,9 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.3 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli dizel motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. Bu tüketim değerleri yenilenen Skoda Rapid’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Skoda Rapid 4483 mm uzunluğa, 1706 mm genişliğe ve 1461 mm yüksekliğe sahip. Dingil mesafesi ise 2602 mm uzunluğunda.

Sonuç olarak; Skoda teknolojisini yansıtan yüksek donanım seviyesi, ekonomik motoru, fiyat seviyesi ve çarpıcı tasarımıyla sedan segmentinde önemli bir yer edinmeyi hedefleyen Skoda Rapid’in sınıfında iç mekan genişliği ve sağlamlığı ile hem kendi adına hem de otomobil dünyası adına önemli bir yeniliğe imza atan marka, iyi bir yol tutuş, başarılı iç mekan ve konfor sunmaya devam ediyor diyebilirim.

Skoda-Rapid-Test_otomobiltutkunu_Dizel-Otomatik_Rapid-Dizel_Yüce-Auto_Skoda-Bayileri_Skoda-Haberleri_2013-Skoda-Rapid-TDI_Yeni-Rapid_Otomatik-Vites_Yeni-Nesil-Dizel

Skoda Rapid 1.6 TDI Elegance Teknik Özellikler. Skoda Rapid TDI

Motor: 1598 cc TDI

Maksimum Güç: 105 Hp 4.400 d/d

Maksimum Tork: 250 Nm 1500-2500 d/d

0-100 km/s Hızlanma 10,6s

Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 5,6 lt Şehir Dışı: 3,7 lt Karma: 4.4 lt

Yakıt kapasitesi: 55 litre

Bagaj Hacmi: 560 litre

CO2 Emisyonu: 114 g/km karbondioksit emisyonu

http://otomobiltutkunu.com/wp-content/uploads/2013/09/Skoda-Rapid-Test_otomobiltutkunu_Dizel-Otomatik_Rapid-Dizel-Test_Rapid-Pictures.jpg

Test Drive Škoda