Chevrolet markasının güçlü sportif modeli Chevrolet Captiva, 2 litre turbo dizel 163 beygirlik motorla donatılmış SUV segmentindeki modeli haber sitemize konuk ediyorum. Bu yazımda siz değerli okuyucularıma Yeni Captiva ile kullanım süresince edindiğim izlenimlerimi paylaşacağım.

Chevrolet Captiva Test_Chevrolet Captiva Pictures_Chevrolet Captiva Photo_New Captiva_otomobiltutkunu

Chevrolet Captiva etkileyici benzersiz çizgileri ve güçlü sportif tasarımı, aynı zamanda güçlü ve etkili motor yapısı, genişliği, markanın otomobil dünyasındaki öncü, güven duyulan marka olması, kusursuz performansı, modern tasarımı, krom detayları,  7 koltuklu kullanım seçeneği ve geniş bagaj hacmi sunan çok yönlülüğü ile birçok önemli SUV özelliği sunuyor.

Chevrolet Captiva, dış görünüm olarak biraz daha detaylandırırsak

Tamamen yenilenen Chevrolet Captiva, dinamik hatlarıyla öne çıkıyor. Eski modele göre daha uzun ve daha geniş; ancak daha yüksek bir gövdeye kavuşan araç, ön yüzündeki krom detaylar, iki parçalı büyük ön ızgara, krom ön ızgara ve ortasına yerleştirilmiş büyük Chevrolet logosu artık daha büyük ve gözalıcı duruşu ile meraklı bakışları üzerinde toplamayı başarıyor. Öncelikle belirtmem gerekirse yeni Chevrolet Captiva’nın tasarımı bir çok ince görsel detaylarla daha modern ve çekici bir hale gelmiş.

Güçlü kimliklerini dışa vuran 5 kapılı siluetleti, ön tasarımda markanın çok uzaklardan bile fark edilen imzası, özel 19’ jantlar, malzeme ve renklerin sofistike işlenmesi, özgün iç ambiyanslar. Kontağı açmadan bile, heykelsi, atletik ve şık Chevrolet tasarımının özgün ifadeleri olan Captiva’nın bakışları üzerlerine çekmek gibi hayranlık uyandıran yanları var.

Chevrolet Captiva Test_Chevrolet Captiva Pictures_Chevrolet Captiva Photo_New Captiva_otomobiltutkunu_Chevrolet Türkiye_Yeni Captiva Test

Yeni Chevrolet Captiva, görenlerde sağlamlık ve olgunluk hissi uyandıracak şekilde yeniden tasarlanmış ve geliştirilmiş olduğu hissediliyor. Önceki modele kıyasla daha uzun gövdesi ve genişletilmiş dingil mesafesi ile yeni Chevrolet Captiva, yolcuları için son derece konforlu bir seyahat imkanı sunarken daha geniş bir bagaj kapasitesi de sağlıyor.

Yeni Chevrolet Captiva, LTZ, 7 koltuk ve elektrikli sunroof, 19” alaşımlı jantlar, bluetooth özellikli müzik sistemi, otomatik katlanabilir yan aynalar, koyulaştırılmış yan ve arka camlar, elektronik çift bölge kontrollü klima, ısıtmalı ön koltuklar, yağmur sensörü, ön ve arka park sensörü gibi zengin donanım özellikleri ile Yeni Chevrolet Captiva dikkatleri üzerine topluyor.

Chevrolet Captiva oldukça geniş ve 7 kişilik kapasitesiyle bu amaçla alındığında ödenilen paranızın karşılığını veriyor. Üstelik en arkadaki yolcular için bile yeterli diz mesafesi sunuyor. Dış kısmında ise sunulan tavan rayları ise otomobilin sportif görüntüsünü pekiştirerek otomobilin kusursuz 4×2 profilini tamamlıyor.

Chevrolet Captiva Test_Chevrolet Captiva Pictures_Chevrolet Captiva Photo_New Captiva_otomobiltutkunu_Chevrolet Türkiye_Yeni Captiva Test_Captiva LTZ

İç Tasarım

Daha geniş, daha şık ve daha akıcı tasarım

Chevrolet Captiva’nın içine bindiğimizde bizi ferah ve geniş iç tasarım karşılıyor, kullanıcısına temiz görüş, gayet ferah ve geniş alan sunuyor, ön konsulda bulunan her parçanın yumuşak dokulu ve yüksek kaliteli malzemeler ile döşenmiş olması markanın getirdiği rahatlık ve güven diyebiliriz.

Oldukça kullanışlı SUV olan Chevrolet Captiva’da yer alan 20’den fazla saklama alanı normal bir binek aracın bagajı kadar depolama imkânı sunuyor. Örnek vermek gerekirse, gerektiğinde ön kol dayama bölgesinde bulunan basma butonu ile bardaklık kısmı geriye giderek oldukça derin ve hacimli bir saklama alanı ortaya çıkıyor, bir çok değerli eşyanızı kolaylıkla barındırabilirsiniz, bölmenin içinde USB bağlantı girişi yer alıyor, taşınabilir belleklerinizi, iPod, iPhone ya da uyumlu akıllı telefonunuzu USB bağlantısı ile aktif hale getirebilirisniz, düşünce olarak gayet başarılı, iç mekanda yeterli sayıda eşya gözü de bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Kalite ve şıklık sunan araç, ergonomik koltuklarında gayet konforlu yolculuklar yapılıyor, vücudu çok iyi saran ön koltuklar rahat ergonomik açıdan çok başarılı, arka koltuklar hayli rahat bir diz mesafesine sahip. Arka koltuklarında ise üç kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir ve diz mesafesi açısından çok uzun boylu kişiler bile çok rahatça hareket edebilmektedir. En arka bagaj tabanında bulunan altı ve yedinci koltukları tek dokunuşla açılabiliyor ve uzun seyehatlerinizde araç içi yolcu sayısı 7 kişiye kadar çıkabiliyor, araç bu açıdan çok iyi düşünülmüş.

Gece olduğunda ise aracın iç aydınlatmaları, kapı eşiğinde markanın ışıklı yazısı, ön gösterge ve kumanda elemanlarının buz mavisi rengi ile size eşsiz bir görsel şölen sunuyor diyebilirim.

Chevrolet Captiva Test_Captiva LTZ Test_Chevrolet Captiva Pictures_Chevrolet Captiva Photo_New Captiva_otomobiltutkunu_Chevrolet Türkiye_Yeni Captiva Test

Anahtarsız Kapı Açma/Kilitleme

Sistem çok mantıklı ve çok değişken, kesinlikle kullanıcı dostu, anlatmam gerekirse anahtar cebinizde, aracın yanına geldiniz kapı açılmıyor ama kapının tutma kısmında bir buton var, bütün dört kapıda mevcut, kapıdaki butona bastığınız zaman kapı kilidi açılıyor, aracın içinde ise aracı kontak anahtarı çalıştırmıyorsunuz, direksiyonun arka kısmında anahtar görevi gören bir buton var onu açıyorsunuz ama start stop gibi değil, çevirmeli diyebilirim, aynı şekilde stop ederken geri çeviriyorsunuz, kapılar siz araçtan çıktıktan 20 sn içinde kapılar kilitleniyor.

Chevrolet Captiva 2.0 litre 163 beygir gücünde 400 nm tork, 6 ileri tam otomatik vites

Chevrolet Captiva Test aracımız 2 litre gücünde turbo dizel motora sahip. Bu motor 3800 d/d’de 163 Hp güç ve 2.000d/d’de 400 Nm tork üretiyor. Otomobilde yokuş kalkış desteği, otomobilin yokuşta kalkışlarda geriye kaymasını önlemek için fren basıncını kontrol ediyor. (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) ile ABS, fren desteği, DSC (Dinamik Denge Kontrolü) ve TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) bulunuyor.

Otomobilde yakıt sarfiyatını düşürmeye yardımcı olan diğer teknolojik unsur ise ECO modu, vites kumanda elamanın yanında konumlandırılmış olan ECO butonu açtığınız zaman gösterge panelinde yeşil ikaz ışığı ile sistem aktifleşiyor, sistemin ana prensibi çok fazla güç istenilmeyen sürüş pozisyonunda vites aralıklarını uzatıyor ve tepkiler biraz daha ağır hissediliyor, buna paralel aracın yakıt tüketimi azalmış oluyor.

Chevrolet Captiva Test_Captiva LTZ Test_Chevrolet_Captiva Pictures_Captiva Photo_New Captiva_otomobiltutkunu_Chevrolet Türkiye_Yeni Captiva Test_Otomatik Dizel_SUV Dizel Otomatik Vites

Dizel Otomatik

Yeni Chevrolet Captiva, sakin kullanımlarda ise sınıfına oranla az yakıt sarfiyatı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 163 hp beygir güçlü motora sahip Chevrolet Captiva’daki performans değerlerini değerlendirirsek; 0’dan 100 km’ye 11.2 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 184 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, yeni 2 litre 163 beygir 400 nm tork üreten turbo dizel motor, yeni 6 ileri otomatik vites ve ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan ECO sürüş modu ile 100 km’de 7.7 Lt. ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor.

2 litre 163 beygir gücündeki turbo dizel motoru ve 6 ileri tam otomatik vitesi ile performans ve keyifli sürüşü bir arada sunuyor. Geniş aks mesafesi sayesinde aracın arka koltuklarında çok rahat bir yaşam alanı sunuluyor. Süspansiyonlar Chevrolet konforundan ödün vermezken, yol tutuş anlamında sürücüsünü tedirgin etmiyor.

Chevrolet Captiva’da iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde artırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Chevrolet Captiva_SUV_Dizel_Otomatik_Test_Photo_Fotoğraf_WTCC_Captiva Test_NEW_Yeni Captiva_New Captiva_İmage_Pictures_otomobiltutkunu_Captiva LTZ Test

Sonuç olarak;

Chevrolet Captiva, bir gün alışveriş koşturmasında, ertesi gün tüm aile fertleriniz ya da yakınlarınızla birarada yapacağınız gezilerde, bir sonraki gün de off-road macerası ya da hafta sonu deniz kenarına yolculuk için kullanabilirsiniz. Yeni Chevrolet Captiva belki de en çok bu açıdan kullanıcılarını memnun etmeye yakın.

Modern çok yönlülüğü ve her işi yapabilme özelliği sayesinde Chevrolet Captiva, yalnızca ailelerin değil, alışılagelmiş sedan ya da hatchback modellere alternatif olarak kendi yaşam tarzlarını yansıtacak modeller arayanların da ilgisini çekecek. Yeni Chevrolet Captiva, çok yönlü saklama gözleri, 7 kişilik kapasitesiyle ferah bir kabin ve üstün standart güvenlik özellikleri ile mükemmel seçim diyebiliriz.

Chevrolet Captiva_SUV_Dizel_Otomatik_Test_Photo_Fotoğraf_WTCC_Captiva Test_NEW_Yeni Captiva_New Captiva_İmage_Pictures_otomobiltutkunu_Captiva LTZ Test_Chevrolet Captiva LT Test

Chevrolet Captiva 2013 Teknik Özellikleri

Motor Hacmi: 1998 cc

Maksimum Güç: 163 hp 3800 d/d

Maksimum Tork: 400 Nm 2000 d/d

Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 9,9 lt Şehir Dışı: 6,5 lt Karma tüketim: 7,7 lt

CO2 Emisyonu 203 gr/km

Chevrolet Captiva_SUV_Dizel_Otomatik_Test_Photo_Fotoğraf_WTCC_Captiva Test_NEW_Yeni Captiva_New Captiva_İmage_Pictures_otomobiltutkunu_Captiva LTZ Test_Chevrolet Captiva LT_Test Otomobili_

Fotoğraflar; Onur Ozan Sarıkaya Photography