Gerçek bir şehir otomobili olarak tasarlanan ve sunduğu pratik çözümlerin kolay kullanımı ile zevk veren Skoda markasının A segmentinde yenilikçi tasarıma sahip olan Citigo modelini bu günlerde konuk ettim.

Skoda-Citigo-Test_otomobiltutkunu_Citigo_Skoda-Yüce-Auto_2013-Skoda-Citigo_Citigo-Test_Yeni-Citigo-Test_Üsküdar-sahili_Kız-Kulesi

Skoda Citigo Elegance 1.0 60 Hp ASG

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere bu ne stil, bu nasıl tasarım dedirtti. Modacıları kıskandıran renk yelpazesi bir yana, o kıvrımlar, o çizgiler asil ve sıra dışı. Bırakın dışardan hayran hayran izlemeyi, otomobile dair yan aynalardan gördükleriniz bile sizi şımartmaya yetiyor. En güzel yanlarından biri de çok net her yere hakim olabileceğiniz boyutlarda olması. Ön ve arka camların önü dış bükey yerleştirilmiş olduğundan da görüş açınız genişliyor.

Skoda, hızla büyüyen subcompact segmentine girişinin sembolü olan Citigo’yu 2011 yılının son çeyreğinde Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirdiği lansman ile tanıtmıştı. 2012 yılında Skoda A segmentindeki Citigo’yu Cenevre otomobil fuarında otomobil severler ile buluşturdu.

Citigo kendi segmentinde sahip olduğu iç hacim ile en ferah otomobil olarak yer alıyor, otomobil içerisindeki bir çok fonksiyonel özelliği ile de göz kamaştırıyor. Skoda Citigo, belirgin, taze ve modern tasarımı ve kendine özgü karakteristik çizgileri ile görenleri ilk bakışta kendine hayran bırakıyor. A segmentinde sunduğu akıllı çözümler ile fiyat-fayda endeksinde çıtayı en yukarı çıkartan Citigo, hacmi ile yarattığı alan ekonomisine yakıt ekonomisini de ekleyerek tam bir aile otomobili olarak öne çıkıyor.

Skoda Citigo’nun iç mekanı tasarımı, otomobilin temelinde yer alan dinamizmi takip eden bir anlayışla oluşturulmuş. Fonksiyonel ve okunması kolay göstergeler, kaliteli işçilik ve malzemeye segmentinin üzerindeki standartları eklendiğinde Citigo, sınıfının en iddialı modeli haline geliyor. İç mekan alanında bulunan krom dekorlar yüksek standart donanımı ve genel tasarım yapısı ile Citigo, kullanıcılarına keyifli ve rahat yolculuklar vaad ediyor.

Skoda-Citigo-Test_otomobiltutkunu_Citigo_Skoda-Yüce-Auto_2013-Skoda-Citigo_Citigo-Test_Yeni-Citigo-Test_Üsküdar-sahili_Kız-Kulesi

Skoda Citigo, ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. Otomobil’de kullanılan yumuşak sert karışımı dokulu malzemeler çok kullanışlı ve rahat, kullanmak istediğiniz butonu kolayca bulabiliyorsunuz karışıklık diye bir durum söz konusu değil

Skoda Citigo test otomobilimiz her şeyden önce kullanım rahatlığı, sürüş keyfi ve sınıfının ortalamasından daha yüksek seviyedeki kullanım tasarrufuyla memnuniyet yaratıyor aynı zamanda çevreci ve ekonomik olmasının yanısıra sürüş zevkiyle de rakiplerinin önünde yer alıyor. Skoda tasarım DNA’sını takip eden yeni yüzü ile dinamik bir görünüme sahip olan Citigo, sade ve yatay hatlarıyla yüksek karakterli bir duruş sergiliyor.

Skoda Citigo size sunduğu düşük yakıt tüketimi, şehir içinde size sunduğu rahatlık ve pratik kolay kullanım çözümleri ile Citigo, 3.56 metre uzunluğu, 1.65 metre genişliği ve 1.48 metre yüksekliği ile en kompakt otomobiller arasında yer alarak farklı müşteri beklentilerinin tümüne yanıt vermeyi, A segmentindeki yenilikçi tasarımı sayesinde geniş bir kitleyi hedeflediğini açıkça ifade ediyor. Skoda Citigo 1.36 metrelik toplam iç genişliği ile sınıfının en geniş iç hacmini sunan Citigo’da 234 litrelik bagaj hacmi, arka koltukların yatırılması ile birlikte 959 litreye kadar ulaşabiliyor. 2.42 metrelik dingil mesafesi, 4 kişinin aynı anda en konforlu yolculuğu yapmasını sağlıyor. Benzin deposu hacmi 35 litredir, bunun 4 litresi yedektir.

Skoda Citigo Test_otomobiltutkunu_Citigo_Skoda Yüce Auto_2013 Skoda Citigo_Citigo Test_Yeni Citigo Test

Skoda’nın marka stratejileri arasında en önemli yeri alan güvenlik, Citigo’da en üst seviyede yer alıyor. Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alan Citigo’da sürücü ve yolcu hava yastıkları standart olarak sunuluyor. Citigo, sahip olduğu Pasif güvenlik paketinde fren asistanı bulunuyor. A segmentinde sadece Citigo’da bulunan sistem, bir lazer sensörü vasıtasıyla olası kaza algılanarak çarpışma şiddetinin azaltılması veya önlenebilmesi için fren asistanının devreye girmesi prensibi üzerine çalışıyor. Citigo’da ayrıca standart olarak ABS ve ESP fren sistemleri bulunuyor.

Skoda Citigo’da bulunan 999cc lik silindir hacmine sahip benzinli motor 60 PS güç sağlarken 3000-4300 devir aralığında 95 Nm azami tork sunuyor. Azami hızı 160 Km olan bu motor 5 ileri otomatik ve triptonik seçenekli şanzımanda 100 km’de şehir içi 5.3 şehirdışı 3.9 ortalama 4,4 litrelik yakıt tüketimi değeriyle en ekonomik otomobil olma özelliğini kazandırıyor. Sınıfında çevre alanındaki etkinlik konusunda zaten çok iyi konuma sahip Citigo CO2 emisyon seviyesini ise sadece 103g/km’ye düşürüyor.

Skoda Citigo’da iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde arttırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Dip not olarak belirtmek isterimki Skoda ailesinin en küçük bu yeni üyesi, Çek Cumhuriyetinde düzenlenen otomobil anketlerinde, 2012 Yılı’nın otomobili seçilmiştir.

Sonuç; Sonuç olarak yıllardır otomotiv piyasasına Skoda kalitesinde üretilmiş otomobiller sunan marka, otomobilde sorunsuzluğu ve ekomisini avrupalı araçların sürüş dinamikleri ve konforuyla birleştirmeyi başarmış çok iyi bir otomobil olduğunu ve Skoda Citigo’yu tercih eden kullanıcısı için ödenilen paraya bu kadar donanımı, görsel estetiği ve sağlamlığı bir arada verebilen, aynı zamanda şehir içindeki park ve manevra kolaylığı sunan gerektiğinde 999cc’lik motorun 60 Hp lik gücü sayesinde hem ekonomi hem size adrenalin yaşatabilme keyfi sunabilen renkli sürüşlerin sizleri beklediğini çok rahatlıkla ifade edebilirim.

Skoda Citigo