Bu günlerdeki test konuğum sıradışı tasarımı ile herhangi bir sınıfa ait olmayan formu, eşsiz retro tasarımı, yaratıcı ve farklılık isteyen kişileri kendine hayran bırakmayı başaran Borusan Otomotiv tarafından satışı gerçekleştirilen MINI markasından MINI Cooper S Coupé modelini inceledim, bu yazımızda siz değerli okuyucularımla Test süresince edindiğim izlenimlerimi paylaşacağım.

MINI Cooper S Coupe Test_MINI Cooper Test_MINI Cooper Coupe Test_otomobiltutkunu_Borusan Otomotiv

MINI Cooper S Coupé sizi kendine hayran bıraktıran bu nadir otomobillerden biri. Sıradışı herhangi bir sınıfa ait olmayan dizaynı ile yaratıcı ve farklılık isteyen kişileri kendine hayran bırakıp, özel bir otomobile sahip olmayı arzu edenlerin tercihleri sıralamasında en ön sırayı alıyor. Hedef kitlesini sadece kendi seçen bir model olduğunu hissettiriyor. Özgür still sahibi kişilerin tercihi olduğunun altını çok net çiziyor.

MINI Cooper S Coupé, çarpıcı bir şekilde farklı, ancak anında fark edilecek kadar da saf bir MINI olarak öne çıkıyor.

Bazı otomobillerin tasarımında belirli bölgelerin daha çok ön plana çıktığı belli oluyor, kiminin ön kısmı çok iyi arka kısmı vasat iken, bazılarında durum tam tersi olabiliyor. MINI Cooper S Coupé’de ise bu durumdan söz etmek kesinlikle mümkün değil. Test otomobilimizin ön ve yan profiline kusursuz dedikten sonra arka kısmı içinde aynı düşüncede olduğumu açıkça ifade edebilirim, tavan yapısı test otomobilimizin gri siyah renk kombinasyonu ile çok çekici göründüğünü söyleyebilirim.

MINI Cooper S Coupe Test_MINI Cooper Test_MINI Cooper Coupe Test_otomobiltutkunu_Borusan Otomotiv

MINI Cooper S Coupe Test otomobilimizin ön kısmında yer alan her öğenin yuvarlak kısımları dikkat çekiyor Bi-Xenon gündüz farlarıyla diğer otomobil sürücülerinin ve bulunduğu ortamda dikkat çekerken, meraklı gözler tarafından daha çabuk fark edilen dinamik ön tasarımından başlayan sportif çizgiler otomobilin tamamında da fark ediliyor.

Dışarıya doğru çıkık geniş çamurluklar MINI Cooper S Coupé ‘nin sporcu imajını güçlendirerek kaslı bir görünüm çizmesini sağlıyor , özellikle yan aynalardan arkaya doğru baktığınızda görünen şişkin arka çamurluk hoş bir etki bırakıyor.

Otomobildeki eşsiz retro tasarımı önden arkaya doğru gelen kaslı yapısındaki çizimler arkaya devam ederek hava çıkışı haline dönüşüyor arka tampondaki değişiklik bu hava kanalları ile sınırlı değil tamponun alt tarafındaki dipfizör aynı zamanda muhteşem sportif sese sahip olan son susturucuya da ev sahipliği yapıyor. Tamponun alt kısmındaki hava giriş ızgaraları nefes almak kadar sportif görünümü oldukça etkiliyor, çift çıkışlı eksoz sistemi, hava çıkış dipfizörleri, otomobil 80 km hıza ulaştığında bagaj üstünden dışarıya doğru açılan spoyler harika bir görüntü sunarak otomobili tamamlıyor ve dikkat çekmek için MINI Cooper S Coupé iyi bir tercih!

MINI Cooper S Coupe_Autodrom_otomobiltutkunu_MINI Cooper S Coupe Test

MINI hayranlarını memnun etmek hiç kolay değil markanın ürettiği en çekici otomobillerden birisi olmuş, iç tasarımda özellikle arka bölümü çok başarılı bulduğumu belirtebilirim.

MINI Cooper S Coupé, dikkat çeken ve sürücü odaklı bir otomobil olmasının ötesinde bütün hatları çok ince detaylarla hesaplanmış cesur çizgilerle donatılmış ender otomobillerden birisi olduğunu fark ettiriyor. Genişletilmiş, yükselen çizgiler, otomobile güçlendirilmiş dinamik bir karakter kazandırarak otomobili görsel olarak daha uzun gösteriyor. Ön bölümdeki motor kapağı sportif kıvrımlara sahip olup Bi-xenon far yapısı ile fark edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan ön bakışlara sahip olması onu eşsiz kılıyor.

Yan ve arka profilden bakıldığında ise otomobil bambaşka dünyadan gelmiş çizimleri ile çok farklı aynı zamanda dikkatleri üzerine çeken tasarıma sahip olduğu kolayca fark ediliyor. Uzaktan otomobile bakmaya başlayıp yakınlaştıkça aracın kas lı yapısı gerçek anlamda görsel şölene dönüşüyor. Dikkat ederseniz arabanın hatlarında çok fazla detay var, köşeler, çizgiler, krom kaplamalar, yuvarlak hatlar, ani kesikler bu durum onu tercih eden kullanıcısını kendisine çekmekte tereddüt etmiyor.

MINI Cooper S Coupe_otomobiltutkunu_MINI Cooper S Coupe Test_MINI Cooper Test_MINI Coupe Test_Borusan Otomotiv_2013 MINI Cooper Coupe_Cooper S_MINI Cooper S Test_Körfez Yarış Pisti

MINI’nin iç mekanında ise, otomobilin içine binen kişinin hemen yüzünde bir gülümseme bir nostalji ve premium markanın dizayn etmiş olduğu kalite ile karşılaşıyor bedeni saran spor koltuklar yılların eskitemediği ama bir takım modifiyelerle güncelliğini koruyan ön torpido dizaynı deri direksiyon ve üzerindeki kumanda düğmeleri kolayca kullanıma uygun dizayn edilmiş ve kullanışlı bir otomobil halini almış.

Orta konsulun ortasında bulunan klasik MINI bilgi ekranı aynı zamanda ses sisteminin görsel ekranı olarak görev yapıyor, nostaljik radyolara yaptığı göndermeyle beğenimizi kazanan  müzik sisteminin kalitesi çok iyi.

MINI Cooper S Coupe beklenen konforu vermeyi başarıyor, rahat ve geniş koltukları uzun yolculuklarda bile misafirlerini yormuyor, süspansiyon sistemine pek yumuşak diyemiyeceğimiz otomobil, doğal sporcu olması edasıyla sürüş keyfini yaşatırken aynı zamanda yol tutuşunun çok iyi derecede iyileştirilmiş olduğunu hissettiriyor.

MINI Cooper S Coupe_otomobiltutkunu_MINI Cooper S Coupe Test_MINI Cooper Test_MINI Coupe Test_Borusan Otomotiv_2013 MINI Cooper Coupe_Cooper S_MINI Cooper S Test_MINI Cooper Pictures

Bir spor otomobil ancak bu kadar davetkâr olabilir

Bir MINI Cooper S Coupé  yalnızca tek bir bakış bile kişinin sunulan sürüş deneyimi hakkındaki tüm merakını giderir. MINI Cooper S Coupe modelinin şık çizgileri ve atletik yüzeylerle olan etkileşimi, MINI tasarımının niteliğini ve uzmanlığını somutlaştırır ve sportif siluetinden yansır.

Otomobilin orantıları aynı zamanda alışılageldik MINI  şablonuna da uygundur; uzun aks aralığı, kıvrılan motor kaputu, geriye yaslanmış yolcu bölmesi ve kısa çıkıntıları, motorun çalıştırılmasından çok daha önce MINI Cooper S Coupeye atak bir duruş sağlar. Aynı zamanda otomobilin en geniş noktasını oluşturan arka çamurluk kavisleri gibi uzatılmış oranları da atletik bir zarafet sunarken, gergin çizgileri ve yüzeyleri gövdeye heyecan ve hassasiyet kazandırır. Coupenin incelikli detayları da yakından incelendiğinde kişinin hayal dünyasını harekete geçirir.

Otomobilin orta konsolu tamamen bir estetik harikası. Kabin içine hâkim olan derinlik duygusu, spor bir otomobile yakışanın ötesinde ki sportif olduğu kadar ferah bir his uyandırıyor. Kabin tasarımı sürücü odaklı kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında. İç tasarımı ve kokpitte yarattığı ambiyans da yaşanmaya değer. İç dizaynında en çok dikkat çeken özelliği ise kaliteli ve ferah tasarımı. Dış tasarımındaki yenilikçi hatları iç dizaynında da sürdüren MINI Cooper S Coupe, otomobil sahiplerine aynı zamanda son derece konforlu bir yaşam sunuyor.

MINI’nin güç ve ekonomiyi bir arada tutabilmek için adına yaptığı çalışmaların neticesi bu otomobilde kendini gösteriyor. Şehir dışında rahatlıkla 5.2 lt/100km’nin altına indirilebilen yakıt tüketimi bu sınıftaki araçlarda pek alışık olduğumuz bir durum değil. Testimiz süresince 5.8lt/100 km ortalama tüketime imza atan MINI Cooper S Coupe bu konuda takdirimizi kazandı. Motorun sessiz çalışması ve şanzımanın sürüş karakteri otomobilin konforunu da arttırıyor.

Geniş donanım yelpazesi, 280 litrelik  büyük bagajı ve sessiz iç mekanıyla beğenimizi kazanan otomobil konfor özellikleri de gayet başarılı, süspansiyon sistemi yoldan gelen darbeleri emme konusunda kullanıcısına rahatlık sunuyor. Konfor ön planda tutularak geliştirilmiş sistem yol tutuş konusunda çok başarılı. Yumuşak vites geçişleriyle konforu arttıran şanzımanın sport modu da bulunuyor. Daha güçlü ve daha düşük yakıt tüketimine sahip yeni motor MINI Cooper S Coupé  istenilen gücü sunuyor.

MINI Cooper S Coupe_otomobiltutkunu_MINI Cooper S Coupe Test_MINI Cooper Test_MINI Coupe Test_Borusan Otomotiv_2013 MINI Cooper Coupe

MINI Cooper S Coupé kesinlikle konforlu 17 inçlik jantları ve sert ayarlanmış süspansiyonları onu doğal bir sporcu kimliği kazandırıyor, iç mekana hoş bir motor sesi geliyor, hızlı girilen virajlarda arkasını bırakma eğilimi olan otomobilimiz ESP sistemi çok etkili bir şekilde otomobili yolda tutuyor.

Sürüş dinamikleri ve koltukların sportif yapısı ile bu otomobili kullanmaya başladığınız an dan itibaren kendinizi iyi hissetmeye başlıyorsunuz, çünkü otomobil eşsiz retro tasarımı spor coupe otomobil kategorisinde olduğu için kendisinden beklenilmeyecek kadar rahat ve çok konforlu aynı zamanda agresif sürüş stiline uyumlu olduğunu onu tercih eden kullanıcısına yaşatıyor.

MINI Cooper S Coupe Test otomobilimizde 1598 litrelik motor ve 6 ileri otomatik şanzıman 1165kg yaklaşan ağırlığına rağmen aracı kaldırmakta zorlanmıyor. Bu motor, arka arkaya dört yıl boyunca “Yılın En İyi Motoru” ödülünü kazanmış olduğunu belirtmeliyim. 1598 litrelik benzinli motor 5500 d/d’de 184 hp güç üretiyor. 240 (260)Nm maksimum torkunu 1600-5000 d/d aralığında verebilen Coupe, 0’dan 100 km hıza ulaşmak için 6.9 saniyeye ihtiyaç duyuyor. 200 km/s hıza kadar nefesi kesilmedençıkabilen otomobilin maksimum hızı 230 km/s. Gücünü ön tekerlere iletmek için 6 kademeli Steptronic şanzımanı kullanan MINI Cooper S Coupé çok başarılı yakıt tüketimi değerleri yakalayabiliyor.

Kullandığımız süre boyunca yol tutuş konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadık. Viraj limitleri son derece yüksek olan yollarda sürdüğümüzde ardı ardına girilen virajlarda önden kayma yaşayabiliyor ancak otomobilin güvenlik sistemi (DTC,EDLC,DSC) çok etkin müdahalelerle aracı yoluna sokuyor.

MINI Cooper S Coupe_otomobiltutkunu_MINI Cooper S Coupe Test_MINI Cooper Test_MINI Coupe Test_Borusan Otomotiv_2013 MINI Cooper Coupe_Cooper S_MINI Cooper S Test_Yeşilköy Sahili

MINI Cooper S Coupé Test otomobilimizde arkadan gelen sürücülerin dikkatini çekip beğenecekleri başka bir özellik daha vardır. Hız göstergesi ibresi 80 km/sa’e yaklaştığında, bu safkan iki kişilik otomobilin elektrikli arka spoyleri uzar. Arka tekerlekler üzerindeki kaldırma kuvvetini azaltarak, mükemmel yol tutuşu sağlar. Standart bir özellik olan Dinamik Denge Kontrolü (DSC), motor yönetimine müdahale ederek ve gerektiğinde ön ve arka tekerleklere ayrı fren kuvveti uygulayarak dengesiz sürüş koşullarının oluşmasını engeller. DSC aynı zamanda Yokuş Asistanı da içerir. Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC), sürücünün MINI’nin denge özelliklerini aktif olarak kullanmasını sağlar. Elektronik Diferansiyel Kilidi Kontrolü (EDLC), viraj dönüşlerinde içerdeki tekerleğin kayması çok fazla olduğunda, bunu algılar ve fren kuvveti uygulayarak virajlarda ve farklı yol yüzeylerinde en uygun çekişi sağlar

Anlık karar verilen geziler veya hafta sonu alışveriş turları için ideal.

MINI Cooper S Coupé geniş iz genişliği 1683mm, uzun aks aralığı 2467mm, kısa aks dışı mesafeler 1461mm, alçak ağırlık merkezi 1384mm, bu dikkat çekici ölçülerle MINI  için diyebileceğimiz “her köşede bir tekerlek”. MINI Cooper S Coupé, mükemmel bir yol tutuşla doğuştan sporcudur ve dar caddelerde ilerlemek için mükemmeldir.

MINI Cooper S Coupe_otomobiltutkunu_MINI Cooper S Coupe Test_MINI Cooper Test_MINI Coupe Test_Borusan Otomotiv

Test otomobilimizin sahip olduğu 6 ileri otomatik şanzıman sistemi sayesinde vitesleri normal kullanımda o kadar hızlı ve temiz değiştirdiğini ancak devir saatinin ibresinin hareketinden anlaşılıyor, modelin süspansiyon ve direksiyon sistemlerinin farklı olmasının avantajları otomobille yola çıkınca hemen anlaşılıyor. Çok net çalışan direksiyon sistemi otomobilin boyutlarını her türlü zeminde yolda tutmayı, otomobilin yoldan çıkmasını engellemeyi  başarabiliyor, süspansiyon sistemi ise harika tepkileri ile MINI Cooper S Coupe’nin limitlerini yükseklere çekiyor. Normal yol koşullarında limitlerini zorlayamayacağınız otomobilin asıl maharetlerini görmek istiyorsanız mutlaka trafiğe kapalı olan özel pistlere gitmelisiniz.

Sonuç olarak, yıllardır otomotiv piyasasına güven veren MINI kalitesinde üretilmiş, eşsiz retro tasarımı, sorunsuzluğu, sürüş dinamikleri ve konforuyla birleştirmeyi başarmış çok iyi bir otomobil olduğunu ve MINI Cooper S Coupé’yi tercih eden kullanıcısı için ödenilen paraya bu kadar donanımı, görsel estetiği ve sağlamlığı bir arada verebilen, aynı zamanda şehir içinde rahat kullanımı; gerektiğinde 1598 litrelik motorun 184 Hp lik gücü 260 Nm tork, 100 km de 5.8 litrelik yakıt tüketimi sayesinde hem ekonomi ve hem de size adrenalin yaşatabilme keyfi sunabilen renkli sürüşlerin sizleri beklediğini çok rahatlıkla ifade edebilirim.

MINI Cooper S Coupe_otomobiltutkunu_MINI Cooper S Coupe Test_MINI Cooper Test_MINI Coupe Test_Borusan Otomotiv_2013 MINI Cooper Coupe_Cooper S_MINI Cooper S Test_Florya Sahili

MINI Cooper S Coupé Teknik Özellikler

Motor özellikleri 4 silindir

Motor Hacmi 1598 cm³

Maks. çıkış/bg/devir 5.500 dev/dak’da 184 bg

Maks. tork/devir 1.600-5.000 dev/dak’da 240(260)Nm

Azami hız 230 [224] km/sa

Hızlanma 0-100 km/sa 6.9 [7.1] sn Hızlanma 80-120 km/sa (4. / 5. vitesler)

5.5 / 6.9 sn Yakıt tüketimi (şehir içi) 7.3 [8.9] lt/100km Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5 [5] lt/100km Yakıt tüketimi (kombine) 5.8 [6.4] lt/100km

CO2 emisyonu 136 [149] gr/km

MINI Cooper S Coupe_otomobiltutkunu_MINI Cooper S Coupe Test_MINI Cooper Test_MINI Coupe Test_Borusan Otomotiv_MINI Servis_MINI Bakım_MINI Pictures_MINI Photo