Otomobil dünyasının ilk üreticilerinden olan ve ilk üretiminden itibaren 200 yıldır geleceği daha iyi tasarlamak için hiç dinmeyen arzu ve heyecan taşıyan, en eski otomobil üreticilerinden ve 2012 yılında dünyanın en çok satılan otomobil olan Ford markasının Focus SW modelini bu günlerde test ettim, bu yazımda siz değerli okuyucularımızla Yeni Ford Focus SW ile yaşamış olduğum izlenimleri paylaşacağım.

Ford Focus Test_otomobiltutkunu_Yeni Focus Test_Focus Test_Ford Focus SW Test

Focus SW ilk bakışta etkileyici modern ve geleceğe yönelik yeni nesil tasarıma sahip olduğunu belli ediyor. LED teknolojisine sahip farları, ön farlardan arka tarafına kadar uzanan Coupe otomobil hissi uyandıran tavan kısmının birleştiği omuz çizgisi hattına uzanan arka stop lambaları, motor kaputunun kıvrımlarında saklı ince detaylı logosu, krom detayları vb gibi. Test otomobilimizde en çok etkilendiğimiz kısım; Çift işlevli Xenon farlar LED görsel stile sahip yönlendirme seçeneği sunan modern teknoloji ile donatılmış olup tamamen yeni bir aydınlatma teknolojisi ile göz kamaştırmayan akıllı LED aydınlatma sistemi, tüm sürücüler için güvenli sürüş, rahatlık ve daha konforlu yolculuk imkânı sunuyor.

Yeni Ford Focus SW, sürücüye daha çok odaklanan dinamik bir iç mekana sahip. Yeni Ford Focus SW, sınıfında ilk olacak birçok yeni teknolojiler ve sınıf lideri yakıt ekonomisine sahip motoru ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni Ford Focus SW üstün konforu ve şık tasarımı ile kullanıcıların ilk tercihi olmaya aday. Sürücü odaklı tasarıma sahip olan Yeni Ford Focus SW araç merkez konsulda bulunan gösterge tablosu ve diğer elemanlar sürücünün doğrudan erişim alanı içerisinde bulunması amacıyla sürücüye doğru çevrilmiş olduğu hissediliyor.

Oskay Ford Focus_otomobiltutkunu

Test otomobilimizin içinde kullanılan yumuşak dokulu malzemeler çok kullanışlı ve rahat, kullanmak istediğiniz butonu kolayca bulabiliyorsunuz karışıklık diye bir durum söz konusu değil. Özellikle elektrikli ortopedik deri koltuklar çok rahat ve her yolcuya kaliteli bir konfor sunuyor. Aktif kademeli kafa başlıkları ise pasif güvenlik konusunda kullanıcısına güven veriyor. Spor hissi uyandıran direksiyon simidi kullanışlı ve üzerindeki kumanda butonlarının kullanımı rahat. Uzun yolda ise direksiyon hissi daha çok anlaşıyor otomobil yolu çok çok daha iyi kavrıyor. Tamamen yenilenen Ford Focus SW, yeni teknolojilerin yanı sıra daha akıcı, şık, ferah ve etkileyici bir tasarım sunuyor. Kullanıcılara günlük kullanımda kolaylık sağlayan yeni özelliklere de sahip olan Yeni Ford Focus SW, yeni nesil Elektronik Denge Programı (ESP) teknolojisi ve Dinamik Tork kontrolü de bulunuyor.

Focus yaşam alanı konusunda da iddialı. Yaşam alanı geniş ve aile beklentilerini karşılıyor. Koltukların kalitesi ve iniş-binişler son derece iyi, koltuklarda kullanılan deri ve  kumaş kapı içlerinde de kullanılmış otomobilin tasarımında devam ediyor olması çok şık durmuş ve sert plastik kullanmaktan çok daha iyi bir çözüm olmuş. Otomobilde ferahlık hissi sunan temiz bir ön cepheye sahipsiniz bu tasarım kullanıcı için çok iyi.

Ford Focus Test_otomobiltutkunu_Yeni Focus Test_Focus Test_Ford Focus SW Test_Körfez Yarış Pisti_Focus Pictures

Otomobilin iç kısmına geçtiğimde ise beni çok rahat ve temiz bir iç yaşam alanı karşılıyor, Yeni Ford Focus  iç tasarımında deri direksiyon simidi ve vites topuzu, estetik iç aydınlatma, en çok hoşuma giden direksiyon simidi, deri kaplı ve ergonomik kıvrımlar sayesinde elime çok güzel oturuyor, sürüş esnasında ise aklımdan geçirdiğim ve yapmak istediğim her tepkimi kolayca yerine getiriyor, emsal otomobillerdeki gibi düz bir direksiyon simidine sahip değil veya alt kısmı düzleştirilmiş manevra yapılırken zorlanılan durum söz konusu değil, otomobille uzun yolculuklar yapmayı düşünen aileler için, aracın arka kısmında, orta koltukta oturan yolcu için tasarlanmış üçüncü bir kafa dayamasının oluşundan kesinlikle çok memnun kalacaklardır. Yeni Ford Focus SW’da klima, elektrik kontrollü ve ısıtmalı yan aynalar, 16 inç alaşım jantlar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, direksiyondan kumandalı radyo, Mp3 uyumlu cd çalar, aux, iPod, usb bağlantısı, yol bilgisayarı, elektrikli ön ve arka camlar, ön ve arka sis farları gibi konfora yönelik özellikler sunuluyor. Yeni Ford Focus SW Test otomobilimizde ayrıca standart olarak sunulan ekonomik sürüş tarzını destekleyen “vites değiştirme uyarısı” ve ekonomik sürüş modu ile sürücü, daha ekonomik bir kullanım doğrultusunda bilgilendiriliyor.

Yeni Ford Focus SW’ın sahip olduğu 1.6 litrelik Duratorq TDCi dizel motoru ile sınıfının en düşük yakıt tüketimini sunuyor. 115 PS’lik gücü sahip, sunulan yüksek torklu ve Euro5 normlarını karşılayan 1.6 litrelik Duratorq motor, standart olarak yeni nesil motor daha fazla performans ve yakıt tasarrufu sistemine sahip. Ortalama 4,5 litre/100 km’lik yakıt tüketimi ile çok ekonomik aynı zamanda geniş aileler için ise 476 litrelik hayli geniş bagaj hacmi ile sınıfında tercih edilesi bir otomobil olduğunu hissettiriyor. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 5,7 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 3,7 litre civarında tüketim değerlerine ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tüketim değerleri yeni Focus’u tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Test otomobilimiz’de bulunan ayrıca rampada otomobilin geri kaymasını önleyen yokuşta kalkış desteğini özellikle denedim yokuşlu bir rampada, aracı 1. vitese alıp ayağımı debriyaj pedalından çekmedim ve araç 10 sn gibi yeterli bir zaman dilimi içinde geriye kaydırma yapmadı, elde edilen bu 10 saniyelik bir zaman dilimi her türlü kullanıcı için yeterli bir zaman olduğunu düşünüyorum.

Ford Focus Test_otomobiltutkunu_Yeni Focus Test_Focus Test_Ford Focus SW Test_Focus Pictures

Focus SW’de sunulan 1560 cm3 hacimli motorun görev yaptığı test aracımız 6 ileri manuel vites seçeneğine sahip, 115 hp gücündeki motor 1750-2500 d/d aralığında 270 Nm tork üretiyor. Focus SW 1.6 TDCI 0-100 km/s hızlanmasını 10,9 saniyede gerçekleştirip 193 km/s hıza çıkabiliyor. Hıza duyarlı direksiyonu oranları iyi ayarlanmış 6 ileri şanzımanı ile hem şehir içinde hem şehir dışı yollarda kolay sürüş zevkini kullanıcısına yaşatıyor. Yeni Ford Focus SW, pek çok önemli güvenlik ekipmanı standart olarak sunuluyor. Ani yapılan frenlemelerde devreye giren acil fren sinyali ESS, sürücü, yolcu, yan ve perde olmak üzere toplam 6 adet hava yastığı, EBD destekli ABS fren sistemi, BAS fren destek sistemi gibi özellikler araçta sunulan güvenlik ekipmanlarından bazıları olarak öne çıkıyor. Ford Focus SW’ın iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde arttırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak sıralarsak Ford Focus SW kullanım rahatlığı, yüksek performansı, güvenirliği, yeni nesil teknolojisi ve fiyat karşılığı değeri ile onu tercih eden kullanıcısına uzun yıllar eşlik edecek bir otomobil olduğunu kanıtlıyor.

Ford Focus Test_otomobiltutkunu_Yeni Focus Test_Focus Test_Ford Focus SW Test_Körfez Yarış Pisti_Focus Pictures_Ford Focus Detay_Focus İç Fotoğraf

Ford Focus Titanium 1.6 TDCi 115PS SW Teknik Özellikler

Motor: 1,6 TDCi Motor Hacmi: 1560 cc

Maksimum Güç: 115 hp 3600 d/d

Maksimum Tork: 270 Nm 1750-2500 d/d

0-100 km/s Hızlanma 10,9s

Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 5,7 lt Şehir Dışı: 3,7 lt Karma: 4,5 lt

Yakıt kapasitesi: 53 litre

117 g/km karbondioksit emisyonu

Ford Focus Test_otomobiltutkunu_Yeni Focus Test_Focus Test_Ford Focus SW Test_Körfez Yarış Pisti_Focus Pictures_Ford Focus Detay