Dünya Prömiyeri 2011 Frankfurt Motor Show’da gerçekleştiren Mazda CX-5’’in Türkiye tanıtımı Bodrum’da gerçekleştirildi. Mazda Türkiye davetlisi olarak katıldığımız basın lansmanında Mazda CX-5, Kompakt Crossover SUV karşımıza SKYACTIV teknolojisinin yoğun şekilde hissedildiği bir basın toplantısıyla ortaya çıktı.

Mazda CX5 Test_Otomobiltutkunu

Mazda CX5 aktif bir hayata sahip ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış olduğu kolayca hissediliyor. İç tasarımıyla da son derece farklı ve sportif bir görünüm çizen Mazda CX5 yumusak dokulu butonları BOSE müzik sistemi ile sınıfındaki emsal araçlardan bir kaç adım öne çıkıyor.

Biraz daha ayrıntılara girmek gerekirse Mazda CX5 ..

Mazda’nın geleceği bugün başlıyor. Alışılmışın ötesine geçen artırılmış sürüş keyfi: CX-5, Mazda için yeni bir dönemin başladığının habercisidir. Yeni nesil araçların ilki olan CX-5, dünyanın en iyi eğlence, güvenlik ve sürdürülebilirlik özellikleri arasındaki dengenin ete kemiğe bürünmüş halidir ve bu özelliklerinin tümünü fazlasıyla merak uyandıran bir paket içinde sunuyor.

Yeni nesil Mazda CX5 serisinde yeni geliştirilmiş olan SKYACTIV  teknolojisinin ilk  defa kullanıldığı otomobil çevresel  duyarlılığın üstün güvenlik ile bir arada olduğu sürüş keyfi sunan motor, şanzıman, gövde ve şasiye sahip ve aynı zamanda tüm yeni nesil modellerin en az 100kg daha hafif olmasını amaçlayan Mazda’nın hafiflik tasarım stratejisi geliştirilerek 1.455 kilo olarak karşımıza çıktı. Mazda’nın tamamıyla yeni, yüksek verimli SKYACTIV güç aktarma organları serisinde iki motor ve iki şanzıman bulunmaktadır.

2.0-litrelik direk enjeksiyonlu SKYACTIV-G benzinli motorun özellikleri…

·     14:1 sıkıştırma oranı (bir seri üretim modelinde dünyadaki en yüksek sıkıştırma oranı)

·     özel olarak tasarlanmış 4-2-1 egzoz sistemi

Performans:

·     4×2: 6.000d/d’de 121kW/165PS ve 4.000d/d’de 210 Nm

·     4×4 modellerde: 6.000d/d’de 118kW/160PS ve 4.000d/d’de 208 Nm

Yakıt tüketimi (karma) & CO2 emisyonu:

·     4×2 ve düz vitesli modellerde:     6,0l/100km ve 139g/km

·     4×4 ve düz vitesli modellerde:     6,0l/100km ve 155g/km

·     4×4 ve otomatik modellerde:      6,0l/100km ve 155g/km

·     Emisyon sınıfı: Euro 5

SKYACTIV-Drive altı ileri otomatik şanzımanın özellikleri…

·     geniş kilitlenme aralığına sahip kavrama

·     hızlı ve kesintisiz vites değişimi

·     Dizel ve benzinli SKYACTIV motorlarda mevcuttur.

Bu yeni modelin geliştiricileri dört anahtar değere odaklandılar. Bunlardan CX-5’in çekici, duygusal tasarımı ve iç mekan işlevselliği ve zanaatkarlığı ortaya çıktı. Sürdürülebilirlik de, hem aracın çevresel izleri hem de güvenlik açısından önceliklerden bir tanesiydi. Son olarak, oldukça tepkili ve tahmin edilebilir olan sürüş dinamikleri Mazda’nın en son modeli için olmazsa olmaz haline geldi. Şeklini Mazda’nın efsanevi MX-5 roadsterından alan gösterge paneli sağlam bir SUV’a yakışır özelliklere sahiptir.

CX-5’in rakipsiz güç aktarma organları; bir aracı hem sürmesi hem de sahip olması keyifli bir hale getirerek torku artırıp, aracın daha hızlı tepki vermesini sağlarken aynı zamanda düşük yakıt tüketimini bir arada sunmaktadır. Sürdürülebilir Zoom-Zoom felsefesinin en son sürümü olan bu araç, sürücünün tüm isteklerini yerine getirmekte ve tam olarak beklenildiği gibi tepki vermektedir.

i-stop: artık dizel ve otomatik şanzımanlarda da mevcut

Mazda ilk kez dizel motorda ve SKYACTIV Sürüş otomatik şanzımanıyla birlikte yenilikçi, akıllı i-stop sistemini sunmaktadır. Aslında i-stop tüm CX-5’lerde bulunan standart bir donanımdır. Bu sistem, ilk çalıştırma aşamasına yalnızca biraz ivme kazandırmak için elektrikli marşa ihtiyaç duyan, motorun yeniden çalıştırılması işlemi için yanma enerjisi kullanan tek start-stop sistemidir. Yakıttan tasarruf sağlamasının yanı sıra, motorun dikkat çekecek biçimde hızlı ve sorunsuz bir biçimde yeniden çalıştırılmasını sağlar: Benzinli SKYACTIV-G motora sahip CX-5 0,35 saniyede yeniden çalışırken, SKYACTIV-D modelinde bu süre 0,40 saniyedir. İki süre de bu sektördeki en iyi sürelerdir.

Akıllı Şehiriçi Fren Desteği

Mazda CX-5, düşük hızlarda (4-30km/s) önden çarpışmaları önlemeye yardımcı olan Akıllı Şehiriçi Fren Desteği* (SCBS) sistemi ile donatılmış olan ilk kompakt SUV olmanın yanı sıra bu sistemle donatılan ilk Mazda olma özelliği taşımaktadır.

SCBS, 6m’lik uzaklığa kadar olan bir aralıkta önden giden araçları denetlemek için ön camda bulunan yakın-kızıl ötesi sensörünü kullanır. Çarpışma riskinin yüksek olduğunu tespit etmesi durumunda, SCBS herhangi bir hareketi önlemek ve aracı acil duruşa hazırlamak için frenleri önceden doldurur.

Tehlike atlatılmış ya da azalmışsa, frenlerin önceden dolumu anında iptal edilir. Ancak sürücü tepki vermez veya çarpışmayı önlemek için herhangi bir önlem almazsa, SCBS fren sistemini otomatik olarak devreye sokar. Böylelikle sistem araç 30km/s gibi bir hızda seyrediyorsa çarpışmanın şiddetini azaltırken, 15km/s’e kadar olan hızlarda kazaların önlenmesine yardımcı olur. Bu da şüphesiz araca zarar gelmesini ve muhtemel yaralanmaları ve kazalar sonunca ortaya çıkacak tamir ücretini azaltır.

Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi

CX-5 ile birlikte görücüye çıkan, Mazda’nın tamamıyla yeni Şerit Değiştirme Uyarısı sistemi Avrupa’daki kompakt SUV sınıfındaki ilklerden biridir ve gözlerini hiçbir zaman yoldan ayırmaz. Sistem çalıştırıldığında, ön cama yerleştirilmiş olan kamera 65km/s ve daha yüksek hızlarda yoldaki beyaz şeritlerin konumunu denetler. Sistem istemdışı şerit değiştirme riskinin olduğunu saptarsa, aracın şeridin bulunduğu tarafından gelen gürültülü bir sesle sürücüyü uyarır.

Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi seyir açısı, yanal çekim kuvveti ve diğer verilere dayanarak olası riski hesaplar. Yapılan şerit değişikliğinin kasıtlı olduğunu tespit ederse, örneğin dönüş sinyali verilmişse veya araç hızlanıyorsa, uyarı vermez.

Mazda’nın Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemini tamamıyla eşsiz kılan şey, onun sesli uyarıyı (bu uyarı otomobil hız kesici tırtıklı şeritte ilerliyormuş gibi bir ses çıkarır) simule edilmiş ses sisteminde sol veya sağ hoparlörlere yönlendiren ilk sistem, bu bakımdan da türünün tek örneği olmasıdır. Bu sistemin, sesli olmayan uyarılar veya bip sesi çıkaran gösterge panellerine göre sürücünün durumu düzeltmek için daha hızlı tepki vermesini sağladığı kanıtlanmıştır.

Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi, kendisini sürücünün davranışlarına adapte olması ve yanlış uyarı verilmesini önlemek amacıyla ayarları değiştirmesi bakımından aynı zamanda sezgiseldir. Sistem, uyarının başlatılması için daha önceden ayarlanan şerit uzaklıkları değiştirilerek isteğe göre uyarlanabilir.

Mazda CX-5, tüm hızlarda daha iyi sürüş kalitesi için çevik ve istikrarlı bir süspansiyon. Daha hafif olmasına rağmen daha sağlam bir şasi. SKYACTIV-Gövde hafif yapı ve üstün güvenlik için standartları belirlemektedir. Sınıfında lider dingil mesafesi (2.700mm), dört yetişkinin konforlu bir biçimde seyahat edebileceği geniş bir kabin. Mazda’nın karakteristik yaşam enerjisi ve çevikliği ile birlikte SUV araçlara özgü dayanıklılık ve işlevselliği yansıtan Mazda’nın yeni “KODO – Canlı Hareket” tasarım temasına dayalı çarpıcı tasarım.

Mazda CX-5, dinamik. Duygusal. Merak Uyandıran. Eşsiz.Nasıl tanımlandırılırsa tanımlansın Mazda’nın yeni ifadesi kesinlikle hayat dolu. Dahası, kendisi de bir ilk olan Mazda CX-5’ten daha iyi hangi araç onu tanıtabilirdi ki?