Volkswagen Passat 1.4 TSI 122 Hp DSG BMT Highline Test Sürüş İzlenimi..

BLUEMOTİON TECHNOLOGY.             Volkswagen Passat Test

Yenilenen Volkswagen Passat 1.4 TSI en son halini aldığı günden bu yana merak ediyordum. Almanyadaki VW fabrikasındaki mühendisler büyük kasaya sahip olan araca yeni nesil 1.4 litrelik motor ve o motordan turbo desteği ile 122 Hp güç elde etmesi bunu yere 7 ileri DSG şanzuman eşliğinde sunmaları bende merak uyandırıyordu. Nihayetinde geçtiğimiz günlerde Marka Test sürüşü yapıp izlenimlerimizi sunmamız için bizlere 2011 yılının başında trafiğe çıkmış olan Volkswagen Passat 1.4 TSI test aracını otomobiltutkunu olarak kullandık. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza izlenimlerimizi sunacağız.

Volkswagen uzun zamandır TSI motorlarıyla bir çok başarı kazanıyor. TSI teknolojisi aynı motorda hem turbo hem kompressor ile aşırı besleme kullanılmasına dayanıyor. Böylelikle her devirde güç alınabilirken aynı zamanda düşük yakıt tüketimiyle ekonomi de sağlanıyor. 1.4 TSI motor Passat için oldukça iyi bir seçenek diğer motor versiyonlarına göre çok daha seri ve daha az yakıt tüketiyor bunda pay 7 ileri DSG şanzumanın etkisi hayli hissediliyor. Testimiz boyunca farklı modlarda kullandığımız  Volkswagen Passat, hiçbir şekilde bizi zor durumda bırakmadı. Şehir içinde ve şehirlerarasında istediğimiz konforu, DSG şanzumanı manuel sürüş modunu uyguladığımız kullanımlarda çevik bir sporcuyu karşımızda hissettik.

Dış Tasarım

Test otomobilimiz en üst donanım seviyesi olan Highline paketine sahip, Dış aksamında bol miktarda krom kaplamaya da yer verilmiş. Özellikle ön kısımda krom çıtaları belirgin olarak hissediliyor. Volkswagen Passat’ta ön ve arkada kullanılan LED aydınlatma sayesinde fark edilen bir otomobil olduğunu belli ediyor.

İÇ TASARIM

B7 kasa kodlu Volkswagen Passat’ta kullanılan malzemelerin kalitesi üst seviyede, Sade görünen iç tasarımında  en büyük öncelik ergonomiye verilmiş. Ön konsulda kullanılan ahşap ve krom kaplamalar Passat’a ayrı bir keyif katıyor.  Her kumanda elemanının kolay kullanıldığı Passat’ın içerisindeki işçilik seviyesi ve malzeme kalitesi de çok başarılı. Test otomobilimizdeki büyük ekranlı ses sistemi (RCD510) aracın orta konsolunu oldukça şık gösteriyor. Ayrıca buradan klima sistemini de takip edebiliyorsunuz. Üç kollu çok fonksiyonlu deri direksiyon simidinin ergonomisi de çok iyi. Otomobil içerisinde birçok saklama gözü olan Passat  aynı zamanda açık renge sahip koltuk renkleri ile tam bir görsel şölen sunuyor kullanıcısına.

SONUÇ

Genel olarak Volkswagen Passat 1.4 TSI 122 Hp DSG BMT Highline çok başarılı bir otomobil olduğunu fark ettiriyor. Ayrıca Passat alman kalitesini her köşesinde belli ediyor. Hiç bir işçilik ve malzeme kusuru yok, sürüş izlenimlerim neticesinder diyebilirim ki Passat gerek yakıt tüketimi, gerek sağlamlığı, gerek rahatlığı ile bir aile için bu fiyatlardaki en iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim.

Volkswagen Passat 1.4 TSI 122 Hp DSG BMT Highline

Motor tipi 4 silindir 16 V TSI benzinli motor

Motor hacmi, lt/ cm³ 1,4 / 1390

Maksimum güç, kw (PS) dv/dk 90 (122) / 5000

Maksimum tork, Nm dv/dk 200 / 1500 – 4000

Vites kutusu: 7 ileri Tiptr. DSG

Yakıt tüketimi, lt/100 km (80/1268/EEC)

Şehir içi 7,3 / Şehir dışı 5,2 / Genel 6,0 Litre.

CO2 emisyonu, g/km 138.