Otomotiv sektörüne her geçen gün yenilikler sunan otomobil üreticileri hep daha iyisini yapabilmek ve son kullanıcı memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedeflerken aynı zamanda’da onu tercih eden kullanıcısına sürüş keyfini yaşatan nadir otomobil markalarından BMW markasının tamamen yenilenip F30 kod numarası ile hayatımıza giren 320d modelini Otomobiltutkunu haber kanalımız olarak test ettik, yazımızda BMW 320d aracımızın bizleri etkileyen özelliklerini siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyorum.

DIŞ TASARIM

Bugün bile dünyada en çok satan BMW otomobili standartları belirliyor olması markanın sahip olduğu modern ve güçlü tasarımda kendini gösteriyor.  Önceki kasa ile yenilenen kasa arasındaki oluşan farklar tahmin ettiğimden daha fazla olduğunu otomobili  ilk gördüğün an anladım. Yeni bir platform üzerine kurulmuş yeni 3 serisi (kod adı F30) BMW tasarımındaki farklılığı ayrıntılarda gizli olduğunu hissettiriyor.

Genişletilmiş, yükselen çizgiler, otomobile güçlendirilmiş dinamik bir karakter kazandırarak otomobili görsel olarak daha uzun gösteriyor. BMW mühendisleri 3 serisini yenilerken ciddi bir değişime gerek duyulmuş ön bölümdeki motor kapağı sportif kıvrımlara sahip olup Bi-xenon far yapısı ile fark edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan ön bakışlara sahip olması onu eşsiz kılıyor.

BMW ile özdeşleşip kişiye değişik fark hissettiren böbrek ızgaraları ile hemen dikkatleri üzerine topluyor. Markaya özgü ışık halkalarıyla çevrili ikiz yuvarlak farlarla yanlardan kuşatılmış bu öğe, test konuğumuz olan BMW 320d aracımıza benzersiz bir bütünlük kazandırmaktadır.

Yenilenen kasa yapısı Marka’nın sportif ve şık karakterini daha da vurguluyor. kompakt spor sedanların otomobile coupé stili bir görünümün yanı sıra sportif ve şık bir hafiflik kazandırıyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getiriyor.  Dikkat ederseniz arabanın hatlarında çok fazla detay var, köşeler, çizgiler, yuvarlak hatlar, ani kesikler bu durum onu tercih eden kullanıcısını kendisine çekmekte tereddüt etmiyor. Temassız açılan bagaj kapağı hassas düşünülmüş bir detay, en çok gözüme çarpan nokta ise iki kapı camı arası piano black kaplamalar tek kelimeyle enfes.

İÇ TASARIM

Yeni BMW 3 Serisi sedan’ın iç tasarımı, otomobile girer girmez temiz ön cephe tasarımına sahip çok özel bir BMW’nin direksiyonuna geçtiğinizi anlıyorsunuz, yaşam alanı hem geniş, hem konforlu, kaliteli  vücudu saran spor koltuklar, yüksek kalitedeki malzeme tercihleri ile donatılmış  premium marka konforunu sunuyor, kabin tasarımı sürücü odaklı kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında.

100km de 5.5 Litre yakıt tüketim değerleri sunuyor.

Orta konsolun üst kısmında bulunan iDrive sisteminin ekranından yol bilgisayarı, navigasyon, ses sistemi ve araç ayarlarını ve yine orta konsolun sol kısmında bulunanan butonlardan sürüş modlarını düzenleyebiliyorsunuz. Test aracımız biraz dolu bir paket’e sahip olduğu için iç dizaynı hayranlık uyandırıyor, spor direksiyon, direksiyon arkasındaki manuel vites değiştirme kulakçıkları. Değişken sürüş modları Eco Pro.  Comfort. Sport. Sport+

Teknolojiye çok düşkün olanların ilk tercih sırasında olan müzik sistemi  Harman Kardon Hi-Fi ses sistemi çok tatmin edici net ve prüzsüz ses volum seviyesini hangi aşamada kullanmak isterseniz ses kalitesi bozulmadan araç içi akustik sinema sistemi tadında oluyor, sabit olarak durduğunuzda araç içi DVD sisteminde film izleme imkanı sunuyor araç haraket haline geçtiği zaman 8 km hıza ulaştığında ise güvenlik nedeni ile ekrandan görüntü kayboluyor ama ses hala devam ediyor bu durumda araçta muhakkak dvd izlemek istiyorsanız standup tarzında dinleyebilirsiniz.

Özellikle araba kullanırken müzik hatta yüksek seste müzik dinlemek benim en büyük zevklerimden üstüne basa basa paylaşmak isterim ki Harman Kardon ses sistemi standart olarak araçla alındığında harika ötesi.

BMW-320-Kabin_BMW-320D_BMW-320Dizel_BMW-320-Test_Dizel-Test_otomobiltutkunu_Yeni-BMW-320-Dizel-Test_İstanbul-Park_BMW-320-Dizel_Dizel-Otomatik

Yenilenen BMW  320d önceki modelleri gibi, oldukça kapsamlı bir BMW EfficientDynamics paketini standart olarak barındırıyor. Bu daha iyi bir çevresel performans için hem düz sürüş modu hem de otomatik viteslerde otomatik Start/Stop işlevini ve sürüş deneyimi düğmesiyle (standart) etkinleştirilen ECO PRO modunu da içeriyor. Ayrıca yeni BMW 3 Serisi’nin isteğe bağlı sürücü destek ve mobilite hizmetleri paketi olan ConnectedDrive da bu segmentte benzersizdir.

Bu pakete uzun far asistanı, adaptif farlar, park asistanı, geri vites kamerası, çarpışma uyarısı özelliğine de sahip şerit değiştirme uyarısı, frenleme işlevli sabit hız kontrolü ve sollama yasağı bilgisi iletebilen bir hız sınırı da dahildir. Yolculuk sırasında en tehlikeli olaylardan birisi de kör noktalardır. Özellikle şerit değiştirme ve sollama esnasındaki tehlikeli durumlarda yan aynalarda geçişin müsait olmadığını simgeleyen kırmızı bir üçgen beliriyor. Arka tampon ve ön tamponda bulunan sensörler, yan aynalardaki küçük kırmızı bir üçgen vasıtası ile, olası bir aracın varlığı hakkında sürücüyü uyararak kör noktayı görüntülemesi sürücü için kullanım rahatlığını sunuyor.

BMW-F1_BMW-320-Kabin_BMW-320D_BMW-320Dizel_BMW-320-Test_Dizel-Test_otomobiltutkunu_Yeni-BMW-320-Dizel-Test_İstanbul-Park_BMW-320-Dizel_Dizel-Otomatik_Yeni-BMW-320-Test
BMW-F1_BMW-320-Kabin_BMW-320D_BMW-320Dizel_BMW-320-Test_Dizel-Test_Yeni-BMW-320-Dizel-Test_İstanbul-Park_BMW-320-Dizel_Dizel-Otomatik_Yeni-BMW-320-Test

Start/Stop

Sistem ana prensip olarak aracın bekleme yaptıgı durumlarda motorunda stop edilmesi mantıgı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) araç stop ediyor harekete gecmek için tekrar fren pedalından ayağını çektiğiniz an hafif motor sarsıntısı ile aracın motoru devreye girip arac tekrar çalısacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında aracın far ısıtma klima müzik sistemi vs gibi ihtiyacları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü vakum kontrolü otomatik durma modunda da aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor.

Test aracımızın sahip olduğu 8 İleri Otomatik Şanzıman Steptronik sistemi sayesinde vitesleri normal kullanımda o kadar hızlı ve temiz değiştirdiğini ancak devir saatinin ibresinin hareketinden anlaşılıyor. Yakıt tüketimi biraz daha düşük bence şuan sınıfında kesinlikle rakipsiz. Spor kullanımda ise vites aralıkları daha kısalıyor ve aracın sahip olduğu 184 hp ve 380 Nm tork ile keyifli sürüş meydana çıkıyor.

Sonuç olarak: Yeni BMW 320d Sürüş boyunca çevremde merakla insanların aracı incelediklerini, aracın merak uyandıran ve bulunduğu yerde fark edilen prestijli bir araç olduğunu farkettim. Çift böbrekli ızgaranın bir kez görülmesi yeterli  ideal bir sonuç çıkmış.

Harman/Kardon Ses Sistemi..

2012 BMW 320d, iyi mühendisliğin neleri başarabileceğini gösteriyor. Kabin teknolojisine gelince Harman Kardon ses sistemine sahip olan test otomobilimizin içindeyken, bir konser salonunda oturuyorsunuz,  otomobilin içindeki 16 hoparlör ve özellikle akustik koşulları da dikkate alarak, harman / kardon olarak ön ve arka alanda gösterge paneli üzerinde 7 adet 100 mm ALumaprene orta kademe hoparlörler yüklü. BMW F30 Sedan’da bir Class-DSP amplifikatör her yolcu için mükemmel bir dinleme deneyimi sağlıyor.

625 watt toplam güç çıkışı ile, harman / kardon Logic 7 surround ses sistemi, tam otomatik AuraVox dengeleme sistemi tarafından şekilleniyor. HARMAN, akustik ve parametrelerin yüzlerce kez değerlendirildiği ve bağımsız uygun filtreler üretildiği bu yeni otomobil içi ses teknolojisi, hoparlör gecikme farkları düzeltip, bireysel kanallarının optimum ses seviyesini ayarlamaktadır.

Özel olarak geliştirilen zarlar ve mıknatıs sistemi ile büyük ses dinamiklerini ve her zamanki hoparlörlerden daha artan etkinliğini oluşturuyor. Ek yedi 26 mm metal-matris tweeter’lar iki ön koltuğun altında iki güçlü 217 mm merkez bas subwoofer ile tamamlanan ön kapılar, artı tüm modellerin panelinde ek bir orta hoparlör var. Akustik oldukça şeffaf, hoparlör ızgaraları bir kristal netliğinde ses deneyimi destekleyen ve kendi tasarım BMW 3 Serisi tarzını zekice sergiler durumda.

Akustik uzmanları tarafından elle ince ayar ile değiştirilen bu akustik ayar, high-end hoparlörler etkileşim içinde tam tonu potansiyelini yolcu koltuğuna oturduğunuzda büyüleyici bir üç boyutlu deneyimin keyfini çıkarabilirsiniz.

BMW 320d

 

Teknolojik bilgilerden sonra diyebileceğim tek şey, eğer iyi müzik dinleme arzunuz varsa hangi tarz’dan hoşlanıyorsanız hoşlanın BMW 320D’ nin içinde gerçek anlamda konser salonunda müzik dinleme keyfini yaşıyorsunuz.

BMW’yi iyi yapan bir şey varsa o iyi şey; hayatın tadı, hayatı daha çok yaşanılası bir duruma getiyor olmasıdır.

BMW 3 Serisi Sedan 320d Özellikleri

Motor Silindir hacmi (cm3) 1995

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 184 / 4000

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 380 / 1750-2750

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 5,4 Şehir dışı (lt/100 km) 3,9

Ortalama (lt/100 km) 4,4 Depo hacmi (lt) 57

Co2 Emisyonu(gr/km) 117

0-100: 7.6 sn Maksimum Hız : 230 km

BMW 320D_BMW 320Dizel_BMW 320 Test_Dizel Test_Yeni BMW 320 Dizel Test_İstanbul Park

NOT: Test aracımızın paket donanımını merak eden okuyucularımız için içeriğini kısaca sıralamak istiyorum.

Model 320d sedan.  Renk: Metalik Kırmızı/ Melbourne

248: Isıtmalı Koltuklar. 249: Çok Fonksiyonlu Direksiyon. 2A5: HMJ Çift Kollu 18 inç  Still 397. 2VF: Adaptif M Süspansiyon. 2VL: Değişken Spor Direksiyon. 322: Konfor Giriş Çıkış Sistemi. 3AG Geri Görüş Kamerası. 403: Elektikli Cam Tavan. 417: Arka Kapı Perdeleri. 420: Güneş Korulamalı Arka Camlar. 430: Elektrokrom İç ve Dış Aynalar. 481: Spor Ön Koltuklar. 4AT: Parlak Siyah İç Kaplama. 688: Harman Kardon ve daha bir çok yaşanılası özellik

BMW 320D_BMW 320Dizel_BMW 320 Test_Dizel Test_otomobiltutkunu_Yeni BMW 320 Dizel Test
BMW 320d İstanbul Park