BMW, otomobil modellerinin en önemlilerinden biri olan, kökleri yıllar öncesine dayanan yeni nesil BMW 3-Serisi, 2012 yılı başlarında tamamen yenilendi ve o günden bu yana segmentinin referans modeli olma konumunu ve 3 Serisi, dünyanın en çok satılan premium otomobili olma özelliğini koruyor.

Piyasaya çıktıktan sonra 2012 yılında makyajlanan 3-Serisi, 2012 yılı içinde Türkiye’de en çok satılan motor seçeneğini yenileyerek 2 litre, direkt benzin enjeksiyonu ve turbo besleme ile 245 PS güç sağlayan seçeneği ile piyasaya sunuldu.

Dış görünümünde daha dinamik hatlar ve karakteristik çizgiler sunan yeni BMW 328i Serisinin ön ve arka aydınlatma grubu, motor kaputu, tamponları ve iç mekanı yeniden tasarlandı. BMW 328i’nin yeniden tasarlanan far bölümü ve çift böbrekli radyatör ızgarasındaki hatlar, ön kısmın görünümünü bir önceki modele göre daha fazla vurguluyor.

BMW 328i_BMW 328i Test_BMW 3 serisi_BMW 328 Resimleri_BMW 328 Foto_BMW 328_BMW 328i ozellikleri_otomobiltutkunu_Yeni BMW

DIŞ TASARIM

Bugün bile dünyada en çok satan BMW otomobili standartları belirliyor olması markanın sahip olduğu modern ve güçlü tasarımda kendini gösteriyor.  Önceki kasa ile yenilenen kasa arasındaki oluşan farklar tahmin ettiğimden daha fazla olduğunu aracı ilk gördüğün an anladım. Yeni bir platform üzerine kurulmuş yeni 3 serisi (kod adı F30) BMW tasarımındaki farklılığı ayrıntılarda gizli olduğunu hissettiriyor.

BMW 328i, dışarıda cesur ve sportif bir görünüş yakalarken aynı zamanda tasarımda mükemmelliyetçi değerlere ulaşıyor.Genişletilmiş, yükselen çizgiler, otomobile güçlendirilmiş dinamik bir karakter kazandırarak otomobili görsel olarak daha uzun gösteriyor. BMW mühendisleri 3 serisini yenilerken ciddi bir değişime gerek duyulmuş ön bölümdeki motor kapağı sportif kıvrımlara sahip olup Bi-xenon far yapısı ve fark edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan ön bakışları.  

BMW ile özdeşleşip kişiye değişik fark hissettiren böbrek ızgaraları ile hemen dikkatleri üzerine topluyor. Markaya özgü ışık halkalarıyla çevrili ikiz yuvarlak farlarla yanlardan kuşatılmış bu öğe, Test konuğumuz olan BMW 328i aracımıza benzersiz bir bütünlük kazandırmaktadır.

Yenilenen kasa yapısı Marka’nın sportif ve şık karakterini daha da vurguluyor. kompakt spor sedanların otomobile coupé stili bir görünümün yanı sıra sportif ve şık bir hafiflik kazandırıyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getiriyor.  Dikkat ederseniz arabanın hatlarında çok fazla detay var, köşeler, çizgiler, yuvarlarlar, ani kesikler bu durum onu tercih eden kullanıcısını kendisine çekmekte tereddüt etmiyor. Temassız açılan bagaj kapağı, en çok gözüme çarpan nokta ise iki kapı camı arası piano black kaplamalar tek kelimeyle enfes.

 DCIM100GOPRO

İÇ TASARIM

Yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın iç tasarımı, Otomobile girer girmez temiz ön cephe tasarımına sahip çok özel bir BMW’nin direksiyonuna geçtiğinizi anlıyorsunuz, Yaşam alanı hem geniş, hem de konforlu, kaliteli ve vücudu saran spor koltuklar, yüksek kalitedeki malzeme tercihleri ile donatılmış olup premium marka konforunu sunuyor, kabin tasarımı sürücü odaklı kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında. Orta konsolun üst kısmında bulunan iDrive sisteminin ekranından yol bilgisayarı, navigasyon, ses sistemi ve araç ayarlarını ve yine orta konsolun sol kısmında bulunanan butonlardan sürüş modlarını düzenleyebiliyorsunuz.

BMW 328i Test otomobilimiz biraz dolu bir paket’e sahip olduğu için iç dizaynı hayranlık uyandırıyor, spor direksiyon, direksiyon arkasındaki manuel vites değiştirme kulakçıkları sürüş kalitesini sürücüsüne tam anlamı ile yaşatıyor. 

Yeni BMW 328i’nin iç tasarımındaki şıklık, yenilikçi detaylar ve el emeğinin mükemmelliyeti bir arada sunuluyor. Aynı zamanda bu yeni model, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı kabin renkleri, kaplama tasarımları ve bunlara ilaveten farklı deri kaplama alternatifleri de sunuyor, ön panelin yeniden tasarlanması ve daha ince detaylarla donatılması, görünüme daha şık bir hava katıyor olduğu fark ediliyor. Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli yeni ön panel, standart olarak sunulan  deri direksiyon simidi ve joistik vites topuzu, aracın iç atmosferinin karakterini vurguluyor ve üst seviyede konfor, güvenlik sunuyor.

BMW 328i_BMW 328i Test_BMW 3 serisi_BMW 328 Resimleri_BMW 328 Foto_BMW 328_BMW 328i ozellikleri_otomobiltutkunu

BMW 328i, otomobil hakkında takdir edilen verimlilik, yakıt ekonomisi, şehir yaşamına mükemmel uyum ve kanıtlanmışiç mekan tecrübesi, stil sahibi ve teknolojik yüzünün öncüsü, değişimin simgesi oluyor. Segmentinde rekabeti şekillendirecek yeni standartlar sunarken aynı zamanda  otomobil kullanmayı büyük bir zevk haline getiriyor.

BMW 328i 2 litrelik (1997cc) 4 silindire sahip motor, çift turbo girişli turbo deşteği ile 1250dd 350Nm tork 5000dd ise 245 hp güç, 0-100 km hızlanması ise 5.9 saniye ile tam bir spor sedan keyif otomobili olduğunu kanıtlıyor.

Bu yeni motor seçeneği, 328i’in tüm Türkiye paketlerinde BMW’in diğer modellerinde kendisini ispatlamış olan Steptronik 8 İleri oranlı otomatik şanzıman seçeneği ile donatıdı. Bu sayede araç, motor gücünü daha verimli kullanabilirken, daha yüksek performansı daha düşük yakıt tüketimi ve düşük karbondioksit salınımı gerçekleştirerek bu sayede hem sürücü hem de yolcularına güvenli bir yolculuk imkanı sağlamaktadır.

Hava sürtünme katsayısı 0,25 olan 3-serisi dünyanın en aerodinamik lüks sedan modeli özelliğini taşıyor.

BMW 328i, iyi mühendisliğin neleri başarabileceğini gösteriyor

DCIM100GOPRO

Harman Kardon Hi-Fi ses sistemi

Teknolojiye çok düşkün olanların ilk tercih sırasında olan müzik sistemi  olan Harman Kardon BMW 328i test otomobilimiz size bir konser salonunda oturuyorsunuz hissini yaşatıyor, sistem 16 hoparlör ve özellikle akustik koşulları da dikkate alarak, harman / kardon olarak ön ve arka alanda yani gösterge paneli üzerinde 7 adet 100 mm ALumaprene orta kademe hoparlörler yüklü. BMW F30 Sedan’da bir Class-DSP amplifikatör her yolcu için mükemmel bir dinleme deneyimi sağlıyor.

Özel olarak geliştirilen zarlar ve mıknatıs sistemi ile büyük ses dinamiklerini ve her zamanki hoparlörlerden daha artan etkinliğini oluşturuyor. Ek yedi 26 mm metal-matris tweeter’lar iki ön koltuğun altında iki güçlü 217 mm merkez bas subwoofer ile tamamlanan ön kapılar, artı tüm modellerin ön panelinde ek bir orta hoparlör var.

Akustik oldukça şeffaf, hoparlör ızgaraları bir kristal netliğinde ses deneyimi destekleyen ve kendi tasarım BMW 3 Serisi tarzını zekice sergiler durumda. 625 watt toplam güç çıkışı ile, harman / kardon Logic 7 surround ses sistemi, tam otomatik AuraVox dengeleme sistemi tarafından şekilleniyor. HARMAN, akustik ve parametrelerin yüzlerce kez değerlendirildiği ve bağımsız uygun filtreler üretildiği bu yeni araç içi ses teknolojisi, hoparlör gecikme farkları düzeltip, bireysel kanallarının optimum ses seviyesini ayarlamaktadır. Akustik uzmanları tarafından elle ince ayar ile değiştirilen bu akustik ayar, high-end hoparlörler etkileşim içinde tam tonu potansiyelini yolcu koltuğuna oturduğunuzda büyüleyici bir üç boyutlu deneyimin keyfini çıkarabilirsiniz.

DCIM100GOPRO


3- Serisi Test otomobilimizin sahip olduğu Harman Kardon Hi-Fi ses sistemi çok tatmin edici net ve prüzsüz ses volum seviyesini hangi aşamada kullanmak isterseniz ses kalitesi bozulmadan araç içi akustik sinema sistemi tadında oluyor, sabit olarak durduğunuzda araç içi DVD sisteminde film izleme imkanı sunuyor araç haraket haline geçtiği zaman 8 km hız a ulaştığında ise güvenlik nedeni ile ekrandan görüntü kayboluyor ama ses hala devam ediyor bu durumda araçta muhakkak dvd izlemek istiyorsanız standup tarzında dinleyebilirsiniz. Özellikle araba kullanırken müzik hatta yüksek seste müzik dinlemek benim en büyük zevklerimden üstüne basa basa paylaşmak isterim ki Harman Kardon ses sistemi standart olarak araçla alındığında harika ötesi.

BMW’yi iyi yapan bir şey varsa o iyi şey; hayatın tadı, hayatı yaşanılası bir duruma getiyor olmasıdır.

  • ·BMW 328i, beş koltuklu ve geniş bagaj kapasitesi ile eşşiz bir spor sedan otomobil keyfi sunuyor. Klasik seçimlerin dışına çıkmak isteyen, yolculuklarında spor kullanımdan ve bagaj hacminden taviz vermek istemeyen kişiler için önemli bir model olma potansiyeline sahip bir otomobil.

DCIM100GOPRO

Yenilenen BMW  328i önceki modelleri gibi, oldukça kapsamlı bir BMW EfficientDynamics paketini standart olarak barındırıyor. Bu daha iyi bir çevresel performans için hem düz sürüş modu hem de otomatik viteslerde otomatik Start/Stop işlevini ve sürüş deneyimi düğmesiyle (standart) etkinleştirilen ECO PRO modunu da içeriyor. Ayrıca yeni BMW 3 Serisi’nin isteğe bağlı sürücü destek ve mobilite hizmetleri paketi olan ConnectedDrive da bu segmentte benzersizdir. Bu pakete uzun far asistanı, adaptif farlar, park asistanı, geri vites kamerası, çarpışma uyarısı özelliğine de sahip şerit değiştirme uyarısı, frenleme işlevli sabit hız kontrolü ve sollama yasağı bilgisi iletebilen bir hız sınırı da dahildir.

BMW 328i_BMW 328i Test_BMW 3 serisi_BMW 328 Resimleri_BMW 328 Foto_BMW 328_BMW 328i ozellikleri_otomobiltutkunu_Yeni BMW_Son Model BMW_Premium otomobiller_Borusan Otomotiv_BMW 3 Series_New BMW

Start/Stop konusunu biraz açmak gerekirse

Sistem ana prensip olarak aracın bekleme yaptıgı durumlarda motorunda stop edilmesi mantıgı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) araç stop ediyor harekete gecmek için tekrar fren pedalından ayağını çektiğiniz an hafif motor sarsıntısı ile aracın motoru devreye girip arac tekrar çalısacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında aracın far ısıtma klima müzik sistemi vs gibi ihtiyacları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü vakum kontrolü otomatik durma modunda da aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor

Test aracımızın sahip olduğu 8 İleri Otomatik Şanzıman Steptronik sistemi sayesinde vitesleri normal kullanımda o kadar hızlı ve temiz değiştirdiğini ancak devir saatinin ibresinin hareketinden anlaşılıyor.

Şanzıman ve motor kesinlikle birinci sınıf. Aynı şey dinamik süspansiyon sistemi için de geçerli.Yakıt tüketimi aynı sınıf emsal otomobillerden biraz daha düşük bence şuan sınıfında kesinlikle rakipsiz. Spor kullanımda ise vites aralıkları daha kısalıyor ve aracın sahip olduğu 245 hp ve 350 Nm tork ile keyifli sürüş meydana çıkıyor.

SANYO DIGITAL CAMERA

Sonuç olarak: Yeni BMW 328i test süresince çevremde merakla insanların bu eşsiz otomobili incelediklerini, otomobilin gerçek anlamda merak uyandıran ve bulunduğu yerde fark edilen prestijli bir otomobil olduğunu farkettim.

Çift böbrekli ızgaranın bir kez görülmesi yeterli, kendi prestijini kendisi sunuyor ve gerçek anlamda sürüş odaklı, sürücüsünü her türlü ortamda premium kalite yaşatan ve daha çok keyif sunan bir spor sedan otomobil, son olarak ise ideal bir sonuç çıkmış diyebilirim.

 

BMW 3 Serisi Sedan 328i Özellikleri

Motor Silindir hacmi (cm3) 1997

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 245 / 5000/6500

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 350 / 1250-4800

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 8,1 Şehir dışı (lt/100 km) 5,2

Ortalama (lt/100 km) 6.3  Depo hacmi (lt) 60

Co2 Emisyonu(gr/km) 147

0-100: 5.9 sn  Maksimum Hız : 250 km

NOT: Test aracımızın paket donanımını merak eden okuyucularımız için içeriğini kısaca sıralamak istiyorum.

Model 328i sedan.  Renk: Kaşmir/ Kahverengi

248: Isıtmalı Koltuklar. 249: Çok Fonksiyonlu Direksiyon. 2A5: HMJ/TURBİNE, STİL 415, 18″ 397. 2VF: Adaptif M Süspansiyon. 2VL: Değişken Spor Direksiyon. 322: Konfor Giriş Çıkış Sistemi. 3AG Geri Görüş Kamerası. 403: Elektikli Cam Tavan. 417: Arka Kapı Perdeleri. 420: Güneş Korulamalı Arka Camlar. 430: Elektrokrom İç ve Dış Aynalar. 481: Spor Ön Koltuklar. 4AT: Parlak Siyah İç Kaplama. 688: Harman Kardon ve daha bir çok yaşanılası özellik.

SANYO DIGITAL CAMERA