Opel Astra GTC, benzersiz çizgileri ile insanı etki altına alan dünya’nın en eski otomobil üreticilerin birisi olma özelliğine sahip otomobil markalarından, Opel markasının ürün yelpazesinin spor coupe sınıfında yer alan kasası, yeni nesil küçük motor hacimden en yüksek verimi sunan, güncel teknik donanım desteği ile sürüş kalitesini üst seviyelerde sürücüsüne hissettiren Astra GTC, 1.4lt 140 Hp’lik gücündeki spor coupé otomobili bu günlerde test ettik, bu yazımızda Opel Astra GTC’yi inceliyeceğiz.

Yeni Opel Astra GTC_spor coupe_Opel Astra GTC_Astra Test_GTC Test_Opel Astra Test_otomobiltutkunu

Opel Astra GTC bu nadir otomobillerden biri. Sıradışı herhangi bir sınıfa ait olmayan dizaynı ile yaratıcı ve farklılık isteyen kişileri kendine hayran bırakıp tercihler sırasında en ön sırayı alıyor. Hedef kitlesini sadece kendi seçen bir model olduğunu hissettiriyor. Özgür still sahibi kişilerin tercihi olduğunun altını çok net çiziyor.

İç Tasarım

Opel Astra GTC’nin iç tasarımı kullanılan yumuşak dokuya sahip malzemelerle donatılmış olup, otomobilin içine bindiğiniz zaman ön konsuldaki yumuşak dokulu butonlara dokunmak için içten gelen bi hamle oluşuyor insanın içinde, orta konsulda bulunan navigasyon ve müzik sistemini ayarlama butonu çok iyi konumlandırılmış aynı zamanda sürücü odaklı sürüş keyfini maksimum yaşatıyor, yine ön orta konsulda bulunan elektrikli park freni butonu kullanım rahatlığını üst seviyede tutuyor. Deri ve ısıtmalı tam ortopedik ergonomik spor koltukları Opel Astra GTC’yi yüksek lüks sınıf spor otomobil olduğunu kişiye hissettiriyor.

Opel Astra GTC iç tasarımı ve kokpitte yarattığı ambiyans da yaşanmaya değer. İç dizaynında en çok dikkat çeken özelliği ise kaliteli ve ferah tasarımı. Dış tasarımındaki yenilikçi hatları iç dizaynında da sürdüren Opel Astra GTC, otomobil sahiplerine aynı zamanda son derece konforlu bir yaşam sunuyor.

Dört yetişkin ile uzun yolculuklarda yaşam alanı denilen kısımda kesinlikle diz mesafesi yeterli aynı zamanda tavan yüksekliği sedan otomobil konforu yaşatıyor. Arka koltukta sırt kısmından açılan kol dayama ayrı bir tarz sunması dört kapılı hathback otomobil koltuğunda yolculuk ediyor hissini uyandırıyor.

Otomobilin orta konsolu tamamen bir estetik harikası. Kabin içine hâkim olan derinlik duygusu, spor bir otomobile yakışanın ötesinde ki sportif olduğu kadar ferah bir his uyandırıyor. Kabin tasarımı sürücü odaklı kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında.

Yeni Opel Astra GTC_spor coupe_Opel Astra GTC_Astra Test_GTC Test_Opel Astra Test_otomobiltutkunu_2013 Yeni otomobil

Sürüş dinamikleri ve koltukların sportif yapısı ile bu otomobili kullanmaya başladığınız an dan itibaren kendinizi iyi hissetmeye başlıyorsunuz, çünkü otomobil spor coupe otomobil kategorisinde olduğu için kendisinden beklenilmeyecek kadar rahat ve çok konforlu aynı zamanda agresif sürüş stiline uyumlu olduğunu onu tercih eden kullanıcısına yaşatıyor.

Yeni Opel Astra GTC zekice olduğu kadar pratik ve bol saklama imkanları sunmaktadır. Elverişli depolamayı sürücü ve yolcular için erişilebilir kılmaktadır. Şişe tutacaklı ön ve arka koltuk cepleri, sürücü saklama gözü, bardak tutucuları, büyük torpido gözü, açılabilir saklama gözleriyle ön ve arka orta kol dayama yerleri gibi farklı ihtiyaçlara göre küçük büyük nesnelerin saklanması için 19 farklı depolama imkanı bulunmaktadır.

Geliştirilmiş Sürüşe Duyarlı Ön Farlar (AFL+) Yeni Opel Astra GTC, kompakt sınıftaki en gelişmiş ön far sistemi olan Geliştirilmiş Sürüşe Duyarlı Ön Farlar (AFL+) ile mevcut. Şık Bi-Xenon ön farların içindeki hareketli parçalar, farklı koşullara otomatik olarak uyum sağlayarak daha güvenli ve keyifli bir sürüş imkanı sağlıyor. 9 farklı aydınlatma fonksiyonu, her koşulda mükemmel aydınlatma sunuyor. Diğer sürücülerin gözlerini de rahatsız etmiyor.

Opel Astra Gtc Test_Yeni Astra Test

Dış Tasarım

Opel Astra GTC dikkat çeken ve sürücü odaklı bir otomobil olmasının ötesinde bütün hatları çok ince detaylarla hesaplanmış cesur çizgilerle donatılmış ender otomobillerden birisi olduğunu fark ettiriyor. Genişletilmiş, yükselen çizgiler, otomobile güçlendirilmiş dinamik bir karakter kazandırarak otomobili görsel olarak daha uzun gösteriyor.

Opel mühendisleri Astra GTC’yi yenilerken ciddi bir değişime gerek duyulmuş ön bölümdeki motor kapağı sportif kıvrımlara sahip olup Bi-xenon far yapısı ile fark edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan ön bakışlara sahip olması onu eşsiz kılıyor. Dikkat ederseniz arabanın hatlarında çok fazla detay var, köşeler, çizgiler, yuvarlak hatlar, ani kesikler bu durum onu tercih eden kullanıcısını kendisine çekmekte tereddüt etmiyor.

Geniş güçlü duruşu ve özgün Opel tasarım unsurlarıyla kompakt coupé’lerin şıklığını yeniden tanımlayan çizgiler, Yeni Opel Astra GTC’yi hem göze çarpan hem de verimli bir otomobil yapıyor. Ön far paneli bir kuğu gözü izleniminde, buna eşlik eden kapı kolları da bir kuğunun boynunun zarafetini yansıtıyor.

Ön tasarımı ilk bakışta güncel 5 kapılı Astra HB ye benzetilmesi ama daha dikkatlice bakılmaya başlanıldığında ise sadece andırıyor olduğu açıkça fark ediliyor, nedir bu ayrıntılar ön tampon ve far grubu diye sıralayabilirim. Yan ve arka profilden bakıldığında ise otomobil bambaşka dünyadan gelmiş çizimleri ile çok farklı aynı zamanda dikkatleri üzerine çeken tasarıma sahip olduğu kolayca fark ediliyor.

Uzaktan otomobile bakmaya başlayıp yakınlaştıkça aracın kas lı yapısı gerçek anlamda görsel şölene dönüşüyor.

Yeni Opel Astra GTC_spor coupe_Opel Astra GTC_Astra Test_GTC Test_Opel Astra Test_otomobiltutkunu_2013 Yeni otomobil_Opel haberler_en son testler

Önde, Opel logolu V şekilli krom bar, aerodinamik olarak ince ayar verilmiş ön tampon ve derin uzantılı trapezoid ızgara etkileyici bir görünüm oluşturuyor. İmza niteliğindeki gündüz farları ve pürüzsüz profile sahip ön far grubuyla bu etkileyici görünüm daha da vurgulanıyor.

Astra GTC Sport 20 inç alaşım jantlar, spor koltuklar, siyah ve krom gövde çıtaları, deri krom detaylı vites topuzu ve uzaktan kumanda özellikli deri direksiyon ile standartların üzerinde bir konfor için yaratılmış adeta. Hız sabitleme sistemi ve her türlü yolda rahat sürüş için ayarlanabilir ön kol dayama desteği ile yolları büyük bir keyfe döndürmek için kışkırtıyor.

Opel Astra GTC 1.4 Turbo 140 Hp 4900 d/d’de 140 HP güç,  1850/4900 d/d arasında 200 Nm tork üreten Astra GTC, 0-100 hızlanması 10.3 saniyede tamamlayarak maksimum 200 km/h hıza ulaşabiliyor. Yeni Opel Astra GTC otomatik 6 ileri şanzımanı ile yakıt tüketimi Şehir içi 9.1lt  Şehir dışı: 5.5lt   Ortalama: 6.8lt, sınıfının en düşük sürtünme katsayılarından birine sahip olup onu aynı sınıftaki rakiplerinden ayrı kılıyor.

Test otomobilimizin sahip olduğu 6 ileri otomatik şanzıman sistemi sayesinde vitesleri normal kullanımda o kadar hızlı ve temiz değiştirdiğini ancak devir saatinin ibresinin hareketinden anlaşılıyor. Yakıt tüketimi  ortalama 6.8 litre civarında bence biraz daha düşük olabilir kullanıma göre değişken bir durum zaten şuan sınıfında kesinlikle rakipsiz. Spor kullanımda ise vites aralıkları daha kısalıyor ve otomobilin sahip olduğu 140 hp ve 200 Nm tork ile keyifli sürüş meydana çıkıyor.

Yeni Opel Astra GTC_spor coupe_Opel Astra GTC_Astra Test_GTC Test_Opel Astra Test_otomobiltutkunu_2013 Yeni otomobil_Opel haberler

Sonuç:  Yeni Opel Astra GTC safkan bir spor coupé. Günlük kullanım için tasarlanmış gayet kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Opel Astra GTC onu tercih edecek kullanıcısına çekici tasarımı, sürüş dinamiğindeki yumuşak ve rahatlığı, yeni nesil motor teknolojisi ve sınıfındaki diğer spor coupe otomobillerden daha donanımlı olması onu bir adım daha öne çıkartıyor. Opel kurmaylarının dediği gibi bence de bugüne kadar yapılan en iyi spor coupe otomobil.

Opel Astra GTC Teknik Özellikler

Motor :  1.4lt Turbo Ecotec 140 hp

Maksimum Performans: 4900/6000

Maksimum Tork: 200Nm  1850/4900

Yakıt tüketimi: Şehir içi 9.1lt  Şehir dışı: 5.5lt   Ortalama: 6.8lt

Yeni Astra Test_Upel Astra Test_Astra GTC Test_Opel Astra GTC Test