Chevrolet Captiva, Türkiye’de de satışa sunulduğu ilk günden beri büyük bir ilgi ile karşılanıyor. Türkiye’nin en dinamik otomobil markası olma hedefi ile başarı çıtasını sürekli yükselten Chevrolet, markanın SUV segmentine ait otomobilini bu günlerde test ettik, Chevrolet’nin güçlü sportif SUV modeli yeni Chevrolet Captiva, 2 litre turbo dizel 163 beygirlik motorla donatılmış SUV segmentindeki modeli sayfamıza konuk ediyoruz.

SANYO DIGITAL CAMERA

Chevrolet Captiva etkileyici ve güçlü sportif tasarımı, güçlü ve etkili motor yapısı, genişliği 7 koltuklu kullanım seçeneği ve geniş bagaj hacmi sunan çok yönlülüğü ile birçok önemli SUV özelliği sunuyor.

Tamamen yenilenen Chevrolet Captiva, dinamik hatlarıyla öne çıkıyor. Eski modele göre daha uzun ve daha geniş; ancak daha yüksek bir gövdeye kavuşan araç, ön yüzündeki krom detaylar, iki parçalı büyük ön ızgara, krom ön ızgara ve ortasına yerleştirilmiş büyük Chevrolet logosu artık daha büyük ve gözalıcı duruşu ile meraklı bakışları üzerinde toplamayı başarıyor. Öncelikle belirtmem gerekirse yeni Chevrolet Captiva’nın tasarımı bir çok ince görsel detaylarla daha modern ve çekici bir hale gelmiş.

Güçlü kimliklerini dışa vuran 5 kapılı siluetleti, ön tasarımda markanın çok uzaklardan bile fark edilen imzası, özel 19’ jantlar, malzeme ve renklerin sofistike işlenmesi, özgün iç ambiyanslar. Kontağı açmadan bile, heykelsi, atletik ve şık Chevrolet tasarımının özgün ifadeleri olan Captiva’nın bakışları üzerlerine çekmek gibi hayranlık uyandıran yanları var.

 

Chevrolet-Captiva_Chevrolet-Captiva-Test_Yeni-Chevrolet-Captiva_2013-Captiva_Captiva-Test_Chevrolet-Test_Captiva-Performans

Daha geniş, daha şık ve daha akıcı tasarım

Chevrolet Captiva’nın içine bindiğimizde bizi ferah ve geniş iç tasarım karşılıyor, kullanıcısına temiz görüş, gayet ferah ve geniş alan sunuyor, yeni Chevrolet Captiva’nın geniş iç mekân hacmi çok tatminkar. Deri ve metal kaplamaların uyum içerisinde kullanıldığı iç mekânda kaliteli malzemeler kullanılırken, kusursuz bir işçiliğe tanık oluyorsunuz. Özellikle ön panel ve elektrikli sportif koltuklarda kullanılan detaylar ustaca dizayn edilmiş.

Oldukça kullanışlı bir otomobil olan Chevrolet Captiva’da yer alan 20’den fazla saklama alanı normal bir binek aracın bagajı kadar depolama imkânı sunuyor. Örnek vermek gerekirse, gerektiğinde ön kol dayama bölgesinde bulunan basma butonu ile bardaklık kısmı geriye giderek oldukça derin ve hacimli bir saklama alanı ortaya çıkıyor, bir çok değerli eşyanızı kolaylıkla barındırabilirsiniz, iç dizaynda USB bağlantı soketi’de bölmenin içinde yer alıyor, düşünce olarak gayet başarılı.

Chevrolet-Captiva_Chevrolet-Captiva-Test_Yeni-Chevrolet-Captiva_2013-Captiva_Captiva-Test_Chevrolet-Test_Captiva-4x2_Kartepe_Kartalkaya_Uludag

yeni Chevrolet Captiva, sakin kullanımlarda ise sınıfına oranla az yakıt sarfiyatı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 0’dan-100 km.’ye 11,1 saniyede çıkan Chevrolet Captiva, 185 km./s.’lik son süratiyle bizleri tatmin etmeyi başardı.

Chevrolet Captiva Test aracımız 2 litre gücünde turbo dizel motora sahip. Bu motor 3800 d/d’de 163 Hp güç ve 2.000d/d’de 400 Nm tork üretiyor. Otomobilde yokuş kalkış desteği, otomobilin yokuşta kalkışlarda geriye kaymasını önlemek için fren basıncını kontrol ediyor. (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) ile ABS, fren desteği, DSC (Dinamik Denge Kontrolü) ve TCS (Çekiş Kontrol Sistemi) bulunuyor.

Chevrolet-Captiva_Chevrolet-Captiva-Test_Yeni-Chevrolet-Captiva_2013-Captiva_Captiva-Test

Otomobilde yakıt sarfiyatını düşürmeye yardımcı olan diğer teknolojik unsur ise ECO modu, vites kumanda elamanın yanında konumlandırılmış olan ECO butonu açtığınız zaman gösterge panelinde yeşil ikaz ışığı ile sistem aktifleşiyor, sistemin ana prensibi çok fazla güç istenilmeyen sürüş pozisyonunda vites aralıklarını uzatıyor ve tepkiler biraz daha ağır hissediliyor, buna paralel otomobilin yakıt tüketimi azalmış oluyor.

163 hp beygir güçlü motora sahip Chevrolet Captiva’daki performans değerlerini değerlendirirsek; 0’dan 100km’ye 9.9 saniyede çıkabiliyor ve saatte en fazla 189 km/h hız yapma özelliği bulunuyor, yeni 2 litre 163 beygir 400 nm tork üreten turbo dizel motor, yeni 6 ileri otomatik vites ve ekonomik yakıt tüketim sürüşü sağlayan ECO sürüş modu ile 100 km’de 7.7 Lt. ortalama tüketimi ile yakıt tasarrufunun ideal dengesini sunuyor.

Chevrolet-Captiva_Chevrolet-Captiva-Test_Yeni-Chevrolet-Captiva_2013-Captiva_Captiva-Test_Chevrolet-Test_Captiva-4x2_Kilyos_Kisirkaya_Kumsal_Deniz-Kenari

Yeni Chevrolet Captiva, görenlerde sağlamlık ve olgunluk hissi uyandıracak şekilde yeniden tasarlanmış ve geliştirilmiş olduğu hissediliyor. Önceki modele kıyasla daha uzun gövdesi ve genişletilmiş dingil mesafesi ile yeni Chevrolet Captiva, yolcuları için son derece konforlu bir seyahat imkanı sunarken daha geniş bir bagaj kapasitesi de sağlıyor.

Yeni Chevrolet Captiva, LTZ, 7 koltuk ve elektrikli sunroof, 19” alaşımlı jantlar, bluetooth özellikli müzik sistemi, otomatik katlanabilir yan aynalar, koyulaştırılmış yan ve arka camlar, elektronik klima kontrollü klima, ısıtmalı ön koltuklar, yağmur sensörü, ön ve arka park sensörü gibi zengin donanım özellikleri ile Yeni Chevrolet Captiva dikkatleri üzerine topluyor.

Chevrolet Captiva_Chevrolet Captiva Test_Yeni Chevrolet Captiva_2013 Captiva_Captiva Test_Chevrolet Test

Chevrolet Captiva oldukça geniş ve 7 kişilik kapasitesiyle bu amaçla alındığında ödenilen paranızın karşılığını veriyor. Üstelik en arkadaki yolcular için bile yeterli diz mesafesi sunuyor. Dış kısmında ise sunulan tavan rayları ise otomobilin sportif görüntüsünü pekiştirerek otomobilin kusursuz 4×2 profilini tamamlıyor.

2 litre 163 beygir gücündeki turbo dizel motoru ve 6 ileri tam otomatik vitesi ile performans ve keyifli sürüşü bir arada sunuyor. Geniş aks mesafesi sayesinde aracın arka koltuklarında çok rahat bir yaşam alanı sunuluyor. Süspansiyonlar Chevrolet konforundan ödün vermezken, yol tutuş anlamında sürücüsünü tedirgin etmiyor.

yeni Chevrolet Captiva’da iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde arttırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Chevrolet-Captiva_Chevrolet-Captiva-Test_Yeni-Chevrolet-Captiva_2013-Captiva_Captiva-Test_Chevrolet-Test_Captiva-4x2_Orman_Dag-Yollari_OffRoad

Sonuç olarak, yeni Chevrolet Captiva’yı bir gün alışveriş koşturmasında, ertesi gün tüm aile fertleriniz ya da yakınlarınızla birarada yapacağınız gezilerde, bir sonraki gün de off-road macerası ya da hafta sonu deniz kenarına yolculuk için kullanabilirsiniz. Yeni Chevrolet Captiva belki de en çok bu açıdan kullanıcılarını memnun etmeye yakın.

Modern çok yönlülüğü ve her işi yapabilme özelliği sayesinde Chevrolet Captiva, yalnızca ailelerin değil, alışılagelmiş sedan ya da hatchback modellere alternatif olarak kendi yaşam tarzlarını yansıtacak modeller arayanların da ilgisini çekecek. Yeni Chevrolet Captiva, çok yönlü saklama gözleri,7 kişilik kapasitesiyle ferah bir kabin ve üstün standart güvenlik özellikleri ile mükemmel seçim diyebiliriz.

Chevrolet Captiva_Chevrolet Captiva Test_Yeni Chevrolet Captiva_2013 Captiva_Captiva Test_Chevrolet Test

Chevrolet Captiva 2013 Teknik Özellikleri

Motor Hacmi: 1998 cc

Maksimum Güç: 163 hp 3800 d/d

Maksimum Tork: 400 Nm 2000 d/d

Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 9,9 lt Şehir Dışı: 6,5 lt Karma tüketim: 7,7 lt

CO2 Emisyonu 203 gr/km

Chevrolet Captiva_Chevrolet Captiva Test_Yeni Chevrolet Captiva_2013 Captiva_Captiva Test_Chevrolet Test_Captiva 4x2_Kartepe_Kartalkaya_Uludag_Offroad_Captiva OffRoad Test