Türkiye’nin şehir içinde gerçekleşen tek motorsporları organizasyonu V1 CHALLENGE 2012’nin ilk yarışı, Tarsus Belediyesi’nin katkılarıyla 27 Mayıs Pazar günü Tarsus’un antik Kleopatra Kapısı’nın çevresinde gerçekleşti.

 

 

Yarışı, parkur çevresinden ve evlerinin balkonlarından seyreden 10 bine yakın Tarsuslu izleyici, 3’ü kadın toplam 16 pilotun hırslı mücadelesini izledi. V1 Challenge’ın ilk yarışında podyumun ilk 3 basamağını Yağız Avcı, Burak Çukurova ve Murat Ekinci paylaştı. 

Projesi, geliştirme çalışmaları ve üretimi Volkan Işık tarafından yapılan VOLKİCAR ile gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk özgün motorsporları şampiyonası V1 CHALLENGE’ın yeni sezonun ilk yarışı 26-27 Mayıs tarihlerinde Tarsus’ta gerçekleştirildi. Volkicarlar’ın 26 Mayıs Cumartesi günü şehir içinde halkı selamlamasıyla başlayan organizasyon 27 Mayıs Pazar günü Tarsus’un ayakta kalan tek antik kapısı Kleopatra Kapısı’nin etrafında Tarsus Belediyesi’nin katkılarıyla özel olarak oluşturulan parkurdaki yarışla devam etti. Toplam 450 metrelik  parkurda kozlarını paylaşan 3’ü kadın, 16 pilotun kıyasıya mücadelesini 10 bine yakın Tarsuslu parkurun çevresinden izledi.

Antreman turlarıyla başlayan ve sıralama turlarıyla devam eden yarışta pilotlar elde ettikleri zamana göre 3’lü gruplar halinde mücadele ettiler. Her üçlü grup yarışını kazanan pilot bir üst tura çıktı.

12 bin Lira ödül dağıtıldı

Baştan sona centilmence geçen yarışta, Hediye Sepeti destekli aracında sorun yaşayan tecrübeli pilot Özgür Gür’ün bariyerlere çarpması sonucu yarışa misafir pilot olarak katılan Yaman Yılmaz’la arasında kaza yaşandı. V1 Challenge’ın bu ilk karşılaşmasının favorileri arasında gösterilen geçtiğimiz sezon 3’üncüsü Serencebey sponsorluğundaki aracıyla Can Tolon yarışa erken veda ederken, yarışın en iyi zamanını Akın Can Kiper kaydetti.

V1 Challenge 2012 sezonun ilk mücadelesinde podyumun ilk üç basamağını Castrol Ford Rally Team ile geçtiğimiz 3 senenin Türkiye Ralli Şampiyonu Telia Sonera sponsorluğundaki Yağız Avcı kazanırken 2’inciliği ilk sezonun lideri Doğuş Çay sponsorluğundaki Burak Çukurova, 3’üncülüğü ise Kaşmir Halı destekli aracıyla Murat Ekinci paylaştı.

Ödüllendirme sistemiyle de Türkiye’de bir ilk yaratan V1 Challenge’ta yarışı 1’nci bitiren pilot 6 bin lira, 2’inci 4 bin lira, 3’üncü ise 2 bin liranın sahibi oldu.

V1 Chalenge Kadınlar Kupası da yapıldı

V1 Challenge’ın yeni sezonunda tecrübeli erkek pilotlarla mücadele eden 3 kadın pilot, ilk yarışta gösterdikleri performans ile göz doldurdu. V1 Challenge ilk Kadılar Kupası’nın ilk 3 sırasını ise Özge Yelkenci, Ayşegül Kılıç Bacak ve Gözde Gizer kazandı.

7 yarış, 6 şehir, 5 bölge

Türkiye’deki şehir merkezlerini gezebilen ve her bölgeye ulaşabilen bir şampiyona hayaliyle yola çıkan V1 Challenge, amacına yeni sezonda ulaşıyor. Türkiye’nin 5 bölgesini dolaşacak V1 Challenge, sırasıyla; 24 Haziran Kayseri, 12 Ağustos Samsun, 9 Eylül İstanbul, 16 Eylül

 Aydın, 21 Ekim ve 4 Kasım İzmir’de gerçekleştirilecek. V1 Challenge’ın gerçekleştiği illerdeki caddeler trafiğe kapatılarak, oluşturulan yarış sistemiyle isteyenler uzağa gitmeden bu heyecanlı mücadeleyi belki de evinin balkonundan seyretme şansı yakalıyor. Geçtiğimiz sene 40 bin izleyici rakamına ulaşarak motorsporları tarihinde bir ilke imza atan V1 Challenge, yeni sezonda bu başarısını daha da yukarıya taşımayı hedefliyor.

Telia Sonera’nın ana sponsoru olduğu V1 Challenge’a, Lassa, Castrol, ISS Catering Services, CMS, Vakkorama ve Power FM ise co-sponsor olarak destek veriyor.