7 Ayaktan oluşan Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda sezonun ikinci yarışı Antalya Motorsporları Kulübü tarafından Isparta’nın Davraz ilçesinde düzenlendi.

 

 

 

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu 2012 Tırmanma Şampiyonası takviminde yer alan, sezonun ilk yarışında 13 yarışmacının kayıt yaptırdığı yarışın sembolik startı 21 Nisan Cumartesi akşamı saat 20.00′de Isparta Valiliği önünden verildi. Halkın büyük ilgi göstediği organizasyon, Davraz’daki asfalt zeminli 5,2 km’lik parkurda 3 çıkış olarak gerçekleştirildi.

Pegasus Racing adına Renault Maxi Megane ile yarışan Cem ACAR, 3 çıkış sonunda 07:17,96’lık toplam zamanı ile hem günün en hızlısı hem de kategori 5 birincisi olurken, bu kategoride ikinciliği Ufuk GÜNEŞTEPE elde etti.

Alkanlar Lazer sponsorlu Fiat Punto Süper 1600 ile yarışan Pegasus Racing pilotu Alkan Erden de günün en iyi 2’nci zamanı yaparken, Kategori 3’te 1’ncilik kupası kaldırdı ve kazandığı puanlarla Türkiye Şampiyonası’nda kategorisinde liderliğini farkla açarak korudu.

Bir hafta arayla yapılacak olan Eskişehir Rallisi öncesi otomobilini korumak amacıyla Davraz’da tedbiri elden bırakmayan ve temkinli bir performans sergileyen Alkan Erden, Pegasus’tan takım arkadaşı Cem Acar ile birlikte günün en iyi ilk iki zamanına imza attıkları için mutlu olduğunu söyledi.  Alkan ERDEN Fiat Punto S1600 ile 07:34,66 zamanı ile birincilik kupasına uzanırken, onu Opel Astra GSI ile Cem ŞİT ve Fiat Palio ile Eser TUNCAY takip ettiler.

Kategori 2’de Opel Astra GSI ile yarışan Ankaralı pilot Kadir Murat ALTINTAŞ 07:46,54’lük toplam zamanı ile bu sezon ikinci kez birincilik kürsüsüne çıkmayı başarırken, Honda Civic Type-R ile genç pilot Özer DOĞANÇAY da 7 saniye farkla ikinciliği elde etti.

3 benzer otomobilin zirve mücadelesine sahne olan Kategori 1’de ise Ahmet Salih KANDEMİR 08:23,84 toplam zamanı ile birinciliği kazanırken, Burhan ANAYURT ikinci ve Hakan SOLAY da üçüncü oldular.

Aynı zamanda Türkiye’nin en güzel kayak pistlerine sahip merkezlerinden birisi olan Davraz, bu organizasyon ile ilk kez otomobil sporlarına ev sahipliği yapmış oldu. Akdeniz Bölgesi’nin Göller yöresinde, Eğirdir ile Kovada Gölleri arasında yükselen Davraz’daki bu ilk organizasyon yerel halkın büyük ilgi ve beğenisini topladı.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası 26-27 Mayıs 2012 tarihlerinde Ege Otomobil Sporları Kulübü’nün organize edeceği İsabeyli Tırmanma Yarışı ile devam edecek.