FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası’nın 2011 şampiyonu Castrol Hahn Takımı’nın başarılı pilotu Jochen Hahn, madeni yağ sektörünün lider markası Castrol’ün sponsorluğunda, MAN TGS’le katılacağı İstanbul’daki ilk yarışında, iddialı bir performans sergilemeye hazırlanıyor.

Yarış severleri unutulmaz bir sezon açılışı ile karşılayacak olan ve bu yıl ilk kez Türkiye’nin de dahil edildiği FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC), Avrupa’da Formula 1‘den sonra en çok seyirci çeken yarış serisi…

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından organize edilen yarışların ilk ayağı 12- 13 Mayıs tarihlerinde İstanbul Park’ta koşuluyor. 

“PERFORMANSIMIN ARKASINDAKİ GÜÇ…”

Dünya çapında stratejik iş ortaklığı bulunan, bu kapsamda ortak mühendislik ve ortak ürün geliştirme çalışmalarına imza atan Castrol ve MAN, Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası’nda başarılı pilot Jochen Hahn’ın en büyük destekçisi olacak.

Son beş yıldır katıldığı tüm yarışlarda yükselen bir başarı grafiği sergileyen 2011 yılı şampiyonu Jochen Hahn, İstanbul’da yarışmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Castrol ve MAN gibi iki önemli destekçimin olması, her yarışta işimi çok kolaylaştırıyor. Performansım için bu iki markanın gücüne çok inanıyorum. İlk kez İstanbul’da yarışmama rağmen, bu şehrin bana uğurlu geleceğini düşünüyorum” dedi.

FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, İtalya, İspanya (2 yarış), Fransa (2 yarış), İngiltere, Almanya, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Belçika olmak üzere 9 ülkede yapılıyor ve toplam 11 yarıştan oluşuyor.

Kamyon yarışlarında, teknoloji açısından modern GT yarış otomobillerini aratmayan, “tır çekicisi” olarak adlandırılan araçlar yarışıyor. Taşımacılıkta kullanılan çekicilerden biraz daha farklı bir yapıya sahip olan bu araçlar, 5.5 tonluk ağırlığa, 12 litre ve 1100 beygir gücünde bir motora sahip. Kamyonların, yarış sırasındaki azami süratleri ise saatte 160 km ile sınırlandırılmış bulunuyor.

Şampiyonanın seyirci biletleri  Biletix gişelerinden temin edilebiliyor.

Aksiyonu hiç kesilmeyen ve büyük bir çekişmeye sahne olan kamyon yarışlarının Türkiye’de de büyük ilgi görmesi bekleniyor.

AVRUPA KAMYON YARIŞLARI ŞAMPİYONASI HAKKINDA      

1984’te İngiltere’de başlayan kamyon yarışları, daha sonra Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) bünyesinde Avrupa Kupası olarak koşulmaya başlandı. 1990’lı yıllardan beri her geçen gün daha da çok ilgi çeken kamyon yarışları, 2005 sezonundan bu yana FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası (ETRC) adı altında düzenleniyor.

Kamyon yarışlarında, “tır çekicisi” olarak adlandırılan araçlar yarışıyor. Karayollarında gördüğümüz çekicilerden biraz daha farklı yapıdaki bu araçlar, 5.5 tonluk ağırlığa, 12 litre ve 1100 beygir gücünde bir motora sahip. Kamyonların, yarış sırasındaki azami süratleri ise saatte 160 km ile sınırlandırılmış bulunuyor.

Şampiyonada, teknoloji açısından modern GT yarış otomobillerini aratmayan 20 civarında kamyon sürekli olarak yarışıyor; bir yarışa en fazla 30 kamyon kabul ediliyor.

Bu yıl ilk kez Türkiye’nin de dahil edildiği FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, İtalya, İspanya (2 yarış), Fransa (2 yarış), İngiltere, Almanya, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Belçika olmak üzere 9 ülkede yapılıyor ve toplam 11 yarıştan oluşuyor.

Avrupa’da Formula 1‘den sonra en çok seyirci çeken yarış serisi olan kamyon yarışlarında, bir hafta sonunda Cumartesi ve Pazar günlerinde ikişer yarış olmak üzere, birbirinden bağımsız tam dört yarış koşuluyor.

2012 FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası Takvimi

Tarih                      Pist                         Ülke
13 Mayıs              İstanbul Park     Türkiye

20 Mayıs              Misano                İtalya
10 Haziran           Albacete             İspanya
24 Haziran           Nogaro                Fransa
01 Temmuz         Donington          İngiltere
15 Temmuz         Nürburgring       Almanya
29 Temmuz         Smolensk            Rusya
02 Eylül               Most                     Çek Cumhuriyeti
23 Eylül               Zolder                  Belçika
07 Ekim               Jarama                 İspanya
14 Ekim                Le Mans              Fransa