İlk kez Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenen, Kendi segmentinde tek olan ve üretildiği ilk an’dan itibaren her köşesindeki kullanılan detay yüklü malzemelere sahip olan Range Rover Evoque 2.0 Sİ4 Model aracı test etmek amacı ile kullandım, Bu yazımda siz değerli takipçilerim (okuyucularım) için gördüklerimi yaşadıklarımı paylaşacağım.

Range Rover ailesinin en küçük, En hafif ve bugüne kadar üretilmiş en sıradışı araç olan ve üretildiği ilk an’dan itibaren bir sanat eseri havasında olduğunu düşündüğüm Range Rover Evoque 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli motora sahip Evoque, İç mekanında isteğe bağlı olarak değiştirilebilen en son LED teknolojisi kullanılmış.

SUV segmentindeki aracımızı teslim almak için gittiğim Borusan Otomotiv’de Range Rover Evoque aracımın ben gelmeden hazır edilmiş olması, Bu markayı yöneten ve çalışan kişilerin markaya ne kadar özen göstermeleri neticesinde oluşan markanın gücü ve Borusan Otomotiv’in hizmet kalitesini görerek yaşadım, Aracın dış görünümü, İç Dizaynı, Sürüş konforunu ve performansını çok merak ediyordum.

Aracın içine bindiğiniz zaman gerçek anlamda kaliteli bir aracın içinde olduğunuzu anlıyorsunuz, Çok fonksiyonlu spor hatlara sahip çok işlevsel özellikleri olan direksiyon simidi sizi ilk olarak karşılıyor sonrasında gözünüz torpido kısmına kendinizi bakarken buluyorsunuz, Kullanılan her buton’un kendine has özellikleri kolayca anlaşılabilecek seviyede hazırlanmış, İç mekanda kullanılan malzemeler premium markanın olması gerektiği gibi en üst düzeyde kullanıcısını memnun edecek şekilde tasarlanmış olduğunu ona sahip olan kullanıcısına açıkça kendisini ifade ediyor. Sürüş boyunca çevremde meraklı insanların aracı hayranlıkla izledikleri, Aracın merak uyandıran ve bulunduğu yerde fark edilen prestijli bir araç olduğunu fark ettim. Evoque temsil ettiği markanın gücünü ortaya koyuyor.

Tamamen yeni bir araç olan Range Rover Evoque 2011 yılının ortalarında tüketiciye sunuldu, Sunduğu eşsiz konfor öğelerinin yanı sıra cesur çizgileri, Keskin bakışlı ön tasarımı yere basık yapısı ve muazzam tasarımıyla hemen tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başararak markaya yepyeni bir müşteri kitlesi kazandıracağının işaretlerini veriyor.

Ön konsulu tam bir sanat eserine sahip görüntü sunan Range Rover Evoque Start&Stop sistemine sahip, Evoque,ilk çalıştırma esnasında araç çalışırken yuvarlak ve şık silindir şeklinde joystick halinde ortaya çıkan otomatik vites mekanizmasından hissedilen, Aracın teknoloji destekli bir araç olduğunu hissettiriyor. Evoque 2.0 Benzinli motor’a sahip, Turbo beslemeli motor 240 hp güç ve 340 nm tork üretiyor üretilen bu tork onu her türlü zeminde kullanan kullanıcısına büyük rahatlık sağlıyor.

Range Rover Evoque Prestige modeli olan Test aracımız 6 ileri Otomatik drive select şanzımana sahip, Manuel kullanım olanağını sağlamak amacı ile direksiyonun arkasına formula1 teknolojisinde iki kulakçık vasıtası ile vitesleri kolayca yükseltebilme düşürebilme imkanı sunuyor, Aracımızdaki diğer bir önemli özellik olan, Terrain Response,Nedir bu sistem ve nasıl çalışır, Orta konsülde bulunan silindir şeklindeki (joystick) vites sisteminin hemen yanında bulunan butonun sağına ve soluna basarak sürüş modları asfalt  engebeli, çimen  kar  çamur ve kum sürüş seçeneklerini seçerek size en iyi sürüş hissinin verilmesini sağlayacak ayarları bilgisayar yardımı ile yeniden kullanıcısına sunuyor olması çok güzel düşünülmüş ayrıntı. Eğer sürüş modunu normal konumda tutarsanız bu durumda sistem seçimini yolun durumuna göre kendisi yapıyor. Evoque modelinde ayrıca kademeli eğim kontrolü eğim iniş kontrolü yokuş kalkış destek sistemi gibi teknolojiler de bulunuyor.

Cam tavana sahip olan araç sayesinde aracın içi çok daha kaliteli kolay kumanda edilebilen dokunmatik navigasyon sistemi çok başarılı, Direksiyon ve torpido’da kullanılan kendine özgü yumuşak ve kullanışlı malzeme kalitesi tatminkar olup 3 kademe hafızalı Isıtmalı koltuklar kısa zaman içerisinde istenilen sıcaklığı veriyor.

Ses ve yalıtım konusunda çok başarılı kesinlikle yüksek hızda sessizlik hakim araç içinde, Elit markanın olması gereken müzik sistemine sahip Merıdıan marka sistem yüksek volümde bile ses kalitesinden ödün vermiyor. Evoque’un tavanının arka kısmı coupeleri andırır bir şekilde alçalıyor olması müzik sisteminin akustik ritmini tamamlıyor. Onu değerli kılan bir diğer özellik ise Evoque girdiği EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız almayı başarmış olması. Bir diğer özellik ise motorlu bagaj kapağı unutulmayacak detaylardan bir tanesi. Motorlu bagaj kapağı uzaktan kumanda ile tam açılabiliyor, Kapatmak için ise bir dokunuşla kendiliğinden kapanıyor.

Sonuç olarak; Daha sevimli,daha arzulu ve bugüne kadar hiçbir Range Rover’in olmadığı kadar haraketli. Şık ve Asil, Kışkırtıcı, Dikkatleri üzerinize çekmek için biçilmiş kaftan aynı zamanda aşırı güvenlik elemanları ile donatılmış, Kaliteli bir araç istiyorsanız Range Rover Evoque isteklerinizi fazlası ile yerine getirip sizi mutlu edebilecek özeliklere sahip sıradışı araç olduğunu hemen hissettiriyor.

 

Range Rover Evoque 2.0 Si4

Teknik Özellikler.

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1999

Güç devir (devir/dak) 5.500 240 Hp (bg)

Tork (Nm) 340

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 6,9

Şehir içi (lt/100 km) 11,9

Ortalama (lt/100 km) 8,7