Yeni Opel Astra Sport Tourer 1.3 Dizel 95 Hp-Start&Stop Daha fazla güç, daha fazla sürüş keyfi ve daha az yakıt, yenilenen cesur çizgileri krom ilaveleri ile station wagon sınıfının  sınırlarını zorluyor…

Yıllardan beri bende merak uyandıran köklü otomobil markalarından bir tanesini otomobiltutkunu haber kanalımız olarak test edebilme imkanı buldum. Bu testimizde yeni Opel Astra Sport Tourer 1.3 Dizel 95 HP ‐ Start Stop bize eşlik edecek ve yenilenen Opel Astra’mızdan edindiğimiz izlenimleri bu yazımda siz değerli okuyucularımla paylaşacağım

Opel markası ile ilk tanışmam 1994 senesinde o yılın nadide ve çok sükse yapan modeli olan Opel Astra GSI araçla oldu, bayiden aldım ve yıllarca hayranlıkla kullandım, o nedenle Opel markasının bende ayrı bir yeri var. Bu günümüze gelirsek test konuğumuz olan yeni Opel Astra Sport Tourer aracımızı ilk gördüğümde nasıl olduğu hakkında fikirlerim oluşmaya başladı, ilk olarak araca baktığım zaman kaslı bir araç, dolu bir araçla karşı karşıya olduğumu gözlemledim.

Yeni Opel Astra Sport Tourer’e önden bakınca far kısmı arkaya doğru uzanan LED aydınlatmalı farlar ve kromajlı ön panjur,keskin “kanat” şeklinde yenilenen geniş radyatör ızgarası tamponun alt kısmında yer alan sis lambaları kaputtaki akıcı çizgiler uzatılmış tavan arka spoylerle birleştiğinde coupe araç hissini uyandırıyor.

Yan profilden aracımıza baktığımızda ise coupe hissini devam ettiren mükemmel orantılara sahip zarif yan camlar sport ve dikkat çekici bir görünüme sahip, ön kapıların ortasından başlayıp arka kapıda belirginleşen ve arka çamurluklarda son bulan Astra’nın kasası aracı daha bi sportmen gösteriyor, arka kısımda ise stop grubunun ortasındaki büyük Opel logosu dikkatleri çekiyor.

Test aracımız olan Opel Astra Sports Tourer’in iç kısmında kullanılan yüksek kaliteli malzemeler, kusursuz işçilik sayesinde ona sahip olan kullanıcısına bir üst segmentte araca sahipmiş havası veriyor, otomobile girer girmez temiz ön cephe tasarımına sahip çok özel bir Opel Astra’nın direksiyonuna geçtiğinizi anlıyorsunuz, yaşam alanı hem geniş, hem de konforlu, kaliteli ve vücudu saran spor koltuklar, ön torpido’da kullanılan butonların yerleri kolayca erişilebilir olması büyük rahatlık, aracın içindeki her parçanın yumuşak dokulu ve yüksek kaliteli malzemeler ile döşenmiş olması hoş bir ayrıntı olmuş.

Gece olduğu zaman aracın içinde olmak gerçek anlamda bir şölene dönüşüyor, vites konsülünün oradan ışık yayılması kapıların iç tutma yerindeki aydınlatmalar çok hoş izlenim uyandırıyor, krom detaylar kokpite ayrı bir hava katıyor, Opel Astra Tourer’deki tasarım detayları teknolojik ve modern bir görünüm ile kullanıcısını mutlu ediyor.

Test aracımızda 1.3 litre CDTİ teknolojisine sahip dizel bir motor bulunuyor, test aracımız manuel vitese sahip. Peki bu motorun beni en çok etkileyen özelliği şaşırtıcı derecede düşük olan yakıt tüketimi derim, yeni Astra EcoFlex’in ortalama yakıt tuketimi 3.9 lt/100 km ve 104 g/km CO2. emisyona sahip. Araçta diger Dizel lerden farklı olarak yeni bir E59 kontrol ünitesi, su soğutmalı yeni tasarım bir EGR valfi ve Dizel partikul filtresi kullanılıyor. Aracımızı yaklaşık 1000 km den fazla hem şehir içinde hem şehir dışında kullandım ve edindiğim izlenim gerçekten şaşırtıcı oldu bu kadarını beklemiyordum, boş ağırlığı 1571 kg olan dolu ağırlığı ise max 2000kg olan aracımızın yakıt tüketimi şaşırtıcı derecede az olması çok takdire şayan bir özellik.225/50/17 inç’lik lastikler ve düz vitese sahip aracımızı uzun yolda kullanırken cruise control sayesinde hızımızı 120 km ye sabitlediğimizde anlık tüketim değerleri ortalama 4 litre civarında geziniyordu, bu hacme sahip bir araç için gerçek anlamda tatminkar.

Opel Astra’da dikkatimi çeken bir diğer özellik ise Sürüşe duyarlı ön farlar, hava’nın kararması neticesinde otomatik olarak aktif olan sistem, mesela düz duruyorsunuz sağa döneceksiniz direksiyonu hafifçe sağa çevirmeye başladığınız an ön sağ farın iç kısmından Xenon sistemi harici bir işık daha çıkıyor ve siz sağa dönüş menevranızı tamamlayana kadar size eşlik ediyor daha sonra direksiyonu düz konuma getirdiğinizde ise sönüyor, bu özellik dar yerlerde sürücü için çok büyük rahatlık.

Start/Stop teknolojisine kavuştuğunu 64. Uluslararası Frankfurt Motor Show’da dünya prömiyeri yaparak duyuran Opel, özellikle şehir trafiğinde yakıt tasarrufuna ekstra katkı sağlıyor, sistem ana prensip olarak aracın bekleme yaptıgı durumlarda motorunda stop edilmesi mantıgı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) vitesi boşa alıp ayagını debriyajdan cektigi anda araç stop ediyor  harekete gecmek için tekrar debriyaja basıldıgı anda arac tekrar çalısacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında aracın far  ısıtma klima müzik sistemi vs  gibi ihtiyacları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü  vakum kontrolü otomatik durma modunda da aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor. .

Test aracımız olan Opel Astra’nın diğer bir özelliği ise DEKRA kullanılmış araba raporuna göre 2012’de Opel Astra,  en az hata oranına sahip otomobil olması ve % 96.9 hatasızlık oranı ile “en iyi bağımsız sıralama”da en yüksek oyu alan otomobil oldu. Bu başarı Opel’e ard arda 3 yıl aynı zaferi yaşatmış olması onu tercih eden kullanıcısına ayrı bir güven hissinin oluşmasını sağlıyor.

Opel’in İngiltere / Ellesmere Port üretim merkezindeki üretim bandından çıkan, Opel Astra Sports Tourer’de bulunan aktif baş desteği: ön koltuklarda bulunan destek sayesinde çarpışma sırasında omurgada meydana gelebilecek hasarı en aza indirilmesi onu segmentindeki diğer araçlardan ayrı kılan bi çalışma olmuş.

Sonuç olarak; İlgiyi üzerine çeken Opel Astra Sport Tourer station wagon sınıfında 50 yıldan fazla tecrübeye sahip olmanın avantajını kullanarak kendine has özelliklere sahip güvenlik öncelikli güncel tasarımı ile aynı segmentteki rakiplerinden bir adım daha öne çıktığını hissettiriyor.

Opel Astra Sport Tourer 1.3 Dizel 95 Hp-Start&Stop
Teknik Özellikler:
Motor: 1.3 CDTI ecoFLEX Start/Stop ile (70 kW/95 hp) Euro 5
Yakıt Tüketimi; Şehir içi 4.9, Şehir dışı 3.7,Ortalama 4.1, CO2 emisyon değeri 109