MINI COOPER S Countryman 4×4 ALL4 doğal bir sporcu. Borusan otomotiv’in getirtmiş olduğu MINI Ailesinin en son jenerasyonu olan MINI Cooper S Countryman ALL4 yani 4×4 olan 184 Bg gücünde 1.6 yeni nesil teknoloji ile donatılmış, serinin en hırçın aynı zamanda kentsel aile kullanımına uygun olan modelini otomobiltutkunu haber kanalımız olarak tesk ettik, Bu yazımızda MINI  aracımızla geçirdiğimiz günleri ve edindiğimiz izlenimleri paylaşacağız.


İlk olarak belirtmekte fayda görüyorum ; 1959 yılında ilk üretimine başladığından beri Dünya’da otomobil literatürüne adını altın harflerle yazdırmıştır olan MINI markası son yıllarda yaptığı yeni modeller ile gençlerin gözdesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemekle birlikte ; retro tasarımı araçları ile de sınıfında tek olduğunu kanıtlamıştır. Üretimine İngiliz olarak başlayan MINI daha sonra Alman ortağı ile markanın küçük otomobil segmentindeki başarısına yeni bir bakış açısı kazandırıyor ve MINI nin benzersiz “premium” marka olduğunun altını çiziyor.

MINI Cooper S Countryman ALL4 test aracımız; geleneksel MINI çizgilerini taşıyıp 4 kapıya, 4 koltuğa ve 4 tekerlekten çekişe sahip, 4 metre uzunluğunda olup; klasik MINI konseptiyle  modern Spor Aktivite Aracı (SAV) arasında köprü kurarak dahice bir geçiş sağlıyor. MINI yelpazesindeki dört kapılı ve geniş açılan bir bagaj kapağına sahip ilk model olma özelliğini taşıyor.

BMW’nin retro-şık cazibesiyle bilinen Mini’si Countryman crossover’ıyla hedeflediği kitleler daha çok: Aileler. Mini ürün müdürü bir röportajında: Çocuklu genç ailelerden, sportif gençlere olduğu kadar yaşamı keyifli yaşayan her kesimden insan rahatlıkla bir Mini kullanabilecek” demişti ve  MINI Countryman bu hedefe uyuyor.

MINI Countryman aracımıza bakıldığında genç bir ruha sahip olduğunu görüyoruz.  Şehir içinde ya da şehir dışında max 5 kişi seyahat etmek isteyen kullanıcısına çok rahat bir araç olduğu hissini hemen yansıtıyor.  Aracın içi gerçek anlamda hatback başka bir araç genişliğinde olup rahatça 4 kişi oturabilme  seyehat edebilme özelliğini taşıyor.  Countryman’de diğer MINI modellerinden farklı olarak yükseltilmiş sürüş pozisyonu dikkat çekiyor. Ekstra büyük camlar ve tavanın kendine özgü şekli de otomobilin içini olduğundan daha büyük hissettiriyor. MINI Cooper S Countryman; ayırt edici yüksek arka tasarımı ikiz egzoz borusu ve yukarı doğru açılan bagaj kapağıyla dört metreden uzun olmasına rağmen: Standart park boşluğuna rahatlıkla sığma özelliği ile kullanıcısına çok büyük kolaylık sağlayan bir araç haline geliyor. Agresif ön tasarım ve ızgaralar dev mercekler ve kaput ortasındaki şişkinlik dikkatleri üzerine çekiyor.

MINI’nin karakteristik özelliği olan go-kart hissi, MINI ALL4 dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde araç kullanım keyfini üst seviyelerde sunuyor.

MINI Cooper S Countryman’ın Önemli Özellikleri:

MINI Cooper S Countryman’de 1.6 litre benzinli, Turbo beslemeli 184 Hp olarak son kullanıcısına sunuluyor. Daimi ALL4 dört çeker sistemi sayesinde  0 – 100 km sadece 7,6 saniyede ve 6 ileri Steptronic şanzımana sahip olan aracımız 240 Nm’lik torku Overboost fonksiyonu ile 260 Nm’lik torka kadar çıkabiliyor aynı zamanda vites geçişlerini kullanıcısına kolaylık olması amacı ile direksiyonun üzerindeki butonlar sayesinde vitesi kontrol edebilme imkanı sunuyor.

Yakıt tüketimi konusunda MINI Cooper S Countryman ALL4 şehir içi 8.3 litre civarlarında, şehir dışı yollarda ise 5.6 litre, ortalama değerlerini yakaladım ve 6.6 litre tüketim değerlerine sahip olduğunu ifade edebilirim. Test aracımızda ortada bulunan bilgi ekranı çok kullanışlı ama araç sıfır alınırken kişi kendi isteğine göre seçim yapabiliyor bu yorum kişinin kendi seçimi ama test aracımızdaki bilgi ekranı gerçek anlamda hoş ve kullanışlı. MINI Cooper S Countryman ALL4 Test aracımızı kış aylarında Test ettiğimiz için aracın üzerinde kış lastikleri bulunuyor, kış lastikleri ile sürüş biraz daha sert biraz daha sesli olması kullanım esnasında doğal olarak biraz asfalt sesini alabiliyorduk, aynı aracı eminim ki mevsimlik lastiklerle daha sessiz olabileceğini düşünüyorum.

MINI de standart bir özellik olan Dinamik Denge Kontrolü (DSC), motor yönetimine müdahale ederek ve gerektiğinde ön ve arka tekerleklere ayrı ayrı fren kuvveti uygulayarak dengesiz sürüş koşullarının oluşmasının engellemesini sağlıyor. Otomatik Denge Kontrolü + Yol Tutuş (ASC+T) Ön tekerleklerin patinajını önlemesi ideal kalkış koşullarını  sağlıyor  ve yol tutuşunu arttırmasına yardım ediyor. Ayrıca aracımızda bulunan Overboost sayesinde twin-scroll turboşarj 260 Nm’lik etkileyici bir tork üretmesi kullanıcı için çok önemli bir detay.

Test otomobilimizi trafiği çok olan şehir içinde kullandık, yeni nesil olan aracımızın yakıt tüketimi çok az olarak kaydettik, 1.6 motor hacmi turbo destekli motoru sayesinde ekonomik sürüş keyfini yaşatıyor olması önemli özelliklerinin en üst sıralarında geliyor.  Aracımız normal kullanımlarda; yakıt sarfiyatı standart olan bir 1.6 litre otomobil ile hiç bir fark yaşatmıyor.

Otomobiltutkunu olarak en çok merak ettiğimiz konuların başında aracın yakıt tüketimi olmuştu ama test aracımızı kullandığımız zaman bu konuda çok yanıldığımızı fark ettik . Çünkü bu MINI  bize göre şehir içi normal kullanım değerlerinde sport tuşu ve ani hızlanmaları yaşatmazsak yakıtı adeta kokluyor izlenimi verdi.

MINI de teknoloji olarak sürücüyü bilgilendiren ekran çok kullanışlı sağ elimizin altında kumanda butonu ile kullanımı çok rahat ve basit Türkçe ekranı sayesinde kolayca anlaşılıyor aracın koltukları spor olup sürücüyü saran cinsten olması kullanım kolaylığı hissini yaşatıyor.

MINI Cooper S Countryman ALL4 Bu yılın başında düzenlenen 8850 kilometrelik zorlu DAKAR Rallisi,  Arjantin’in Mar del Plata şehrinde başlayan ve 15 Ocak’ta Peru’nun Lima şehrinde sona eren Dakar rallisini birincilikle bitirdi. MINI Cooper S Countryman ALL4 4×4 (4 tekerlekten çekiş teknolojisi) tarihe damga vuracak bir araç olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Orijinal kült, kendine özgü sevimli efsane MINI Cooper S Countryman ALL4,Mini’nin sürüş hissinin Crossover yorumu, kişiselleştirme imkanı, BMW garantisi ile bulunduğu yeri güvenle sağlamlaştırıyor ve tercih edilecek araçlar arasında üst sıralarda olduğunu hissettiriyor.

Editörün son düşüncesi: MINI Cooper S Countryman ALL4 araç gelenekselleşmiş BMW Kalitesi, servisi, genç ve orta yaş, çocuklu ve geniş aileler için rahat kullanımı, prestiji ile daha çok alınası daha çok tercih edilesi bir araç olmuş.

PERFORMANS VERİLERİ

Motor özellikleri 1,6 litre, 4 silindir/16V
Maks. çıkış/bg/devir 5.500 dev/dak’da 184 bg
Maks. tork/devir 1.600-5.000 dev/dak’da 240 Nm (Overboost fonksiyonu ile 1.700-4.500 dev/dak’da 260 Nm)
Hızlanma 0-100 km/sa 7,6 sn
Azami hız 215 km/sa
Hızlanma 80-120 km/sa (4. / 5. vitesler) 7,1 sn / 8,6 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 8,3 lt/100 km [10,1]
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 5,6 lt/100 km [6,0]
Yakıt tüketimi (kombine) 6,6 lt/100 km [7,5]
CO2 emisyonu 154 gr/km [175]
Yüksüz ağırlık (EU) 1.385 kg
Maks. izin verilen ağırlık 1.780 kg
Maks. izin verilen tavan ağırlığı 75 kg
Bagaj kapasitesi (min. – maks.) 350/450 – 1,170 litre
Depo hacmi (yaklaşık) 47 litre
Boyutlar (U x G x Y) 4.110 x 1.789 x 1.561 mm
Şanzıman 6 ileri otomatik şanzıman