Mazda’nın zoom zoom felsefesinin dinamik, agresif ve yenilikçi ruhunu en iyi yansıtan modellerinden biri olan Mazda3 hatchback. Mazda3’e en çok yakışan renklerden birisi olan hızlı kırmızı Mika rengi ile otomobiltutkunu olarak test etme imkanı ve Mazda3 ü değişik zeminlerde kullanma şansına sahip oldum.

Otomobile  bindiğim zaman sürücü koltuğunda oturduğumda gözüme ilk çarpan derinlikli göstergeler oldu, Yenilenen Mazda3 te bir dolu tasarım özelliği mevcut  içi çok derli toplu duruyor… Araç adeta sizi kendine çekiyor.

Araçta kullanılan malzeme kalitesi çok yüksek, Ön torpidoda bulunan kumanda butonları kullanıma çok uygun yerleştirilmiş. En büyük artılarından birisi koltuk ısıtmaları, sürücü ve yan koltuk için ayrı ısıtma butonları olması çok iyi düşünülmüş. Digital klimaya sahip olan Mazda3’ün kliması çok sessiz.  Ayrıca sürüş esnasında direksiyonun çok hafif  olması ve hıza duyarlı tepkiler sunması kullanıcıya büyük kolaylık sağlıyor. Spor direksiyon simidi ve üzerindeki kumanda butonları çok kolay erişilebilme ve bütün fonksiyonları kolayca yerine getirilebilmekte. Kumaş koltuklar spor bir araç kullanıyor hissi veriyor, yumuşak kolçaklar ve bel destek ayarlaması iyi düşünülmüş bir detay, uzun yollarda sürücüye çok büyük rahatlık veriyor. Mazda 3 hatchback’in dikkat çekici bir özelliği de iki bilgi ekranı olması! Bilgi ekranlarından an lık bilgiler çok net görülebiliyor. İç mekanın tasarım anlayışı Avrupalı rakipleriyle benzerlikler taşıyor.

Yeni Mazda3 te yapılan bir takım değişiklikler sayesinde; Otomobilin içi daha önce hiç olmadığı kadar sessiz kılınmış ve bu durum sürüş kalitesini huzur dolu başka bir boyuta taşıyor. İç mekandaki geniş yaşam alanı ve eşya saklama yerinin bol olması da ayrıca güzel düşünülmüş detaylardan bazıları.

Yenilenen Mazda3’ü dış Tasarım olarak incelersek; Yeni tasarlanmış ön ızgara ve tamponlar, girintili kenarlar ön tampon etrafında çarpıcı bir görsel sunuyor. Ön tamponun altındaki kanatcıklar aerodinamik performansa etki ediyor. Yuvarlak sis farları ve farlar yeniliklerden nasibini almış. Otomobiltutkunu olarak Mazda3’ün en çok etkileyen kısmı ise; aracın yenilenen ön tarafı, ön yan çamurluklar ve kaput, bunlar sayesinde Mazda3 bizde üst sınıf bir Mazda’ya bakıyor hissini uyandırdı.

Yenilenen Mazda3 te sürüş kontrol sistemi, Elektro-Hidrolik Güç Destekli Direksiyon (EHPAS) ve amortisörlerde ince ayarlama yer alması sayesinde; otomobilin yol tutuş ve viraj kabiliyeti çok üst seviyelere sahip olmuş. Sürüş esnasında ki viraj kabiliyeti ve sağlamış olduğu konfor sürücüye kesinlikle güven hissi veriyor.

Mazda3 te en hoşumuza giden özelliklerinden bir tanesi’de Mazda’nın kısa bir süre önce sahip olduğu bir özellik ve bu özellik sayesinde Frankfurt Motor Fuarı’nda (IAA)  “Gelişmiş Euro NCAP” ödülünü aldı. Bu özellik nedir : RVM Arka Araç İzleme Sistemi Torpidonun sol tarafında bulunan bir buton sayesinde aktif hale gelen bir güvenlik sistemidir. Sistemin amacı yüksek hızlarda (60 km/saat veya üzeri) şerit değiştirirken akıllı uyarı ve destek sistemi sürücüye sunmaktır. Yan aynalarda bulunan göstergeler otomatik olarak yanarak sürücüyü arkadan gelen araçlar hakkında uyarıyor. Bu bu özellik uzun yollarda ve şehir içi trafikte sürücüye çok büyük kolaylık sağlıyor.

Mazda’nın getirdiği diğer bir yenilik olan Acil Durum Sinyal Sistemi (ESS), Standart acil durumda durma sinyali (ESS) ile sürücü acil bir durumda aniden fren yaptığında dörtlü flaşörleri hızlı bir şekilde yakıp söndürerek arkadaki araçları uyarır. Araç durduğunda sistem normal sıklıkta yanıp sönmeye devam eder bu da arkadaki aracın aracın arkasına çarpmasının önlenmesine yardımcı olur. Aniden durma durumlarında dörtlü flaşörlerin otomatik olarak yanıp sönmesini sağlayarak arkadan gelen sürücüleri uyarması ince bir detay olarak göze çarpıyor.

Otomobilde, müzik sistemi ve klima kontrollerinin dokunulmaya karşı tepki vermesine neden olan aksiyona göre aydınlatma sistemi mevcut. Örneğin, klima sistemi için, sıcaklık ayarı sıcaklık yükseldiğinde kırmızı düştüğünde mavi yanan aydınlatmaya sahiptir.

Yenilenen Mazda3 te güvenlik olarak Mazda gelişmiş darbe önleme sistemi ve “triple H” tasarımlı gövde yapısı, İlave Sınırlama Sistemi (SRS), Elektronik Fren Basıncı Dağıtımı (EBD) ve Acil Fren Desteği (EBA) ile birlikte Dört Tekerlekli Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (4W-ABS),Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC) ve Çekiş Kontrol Sistemi (TCS), Arka Araç İzleme Sistemi (RVM), Adaptif Arka Sinyal Sistemi (ESS), Impressive modelinde standart olarak sunuluyor. ABS ve fren yardımının yanı sıra çekiş kontrol sistemli (TCS) dinamik denge kontrolü mevcut. Mazda3 gelişmiş aerodinamik gövdesi sayesinde sportif bir görünümün yanı sıra yüksek yakıt tasarrufu da sunuyor. Uygulanan aerodinamik iyileştirmeler yüksek hızlarda sürüş dengesine ve rüzgar sesinin azaltılmasına katkıda bulunmasının yanı sıra Mazda3’ün çok daha verimli bir yakıt performansına sahip olmasına yardımcı oluyor.

Mazda markasının farklı karakterini vurgulayan yeni bir yüz. Mazda3  Ön ızgaranın alt kısmını 5 noktalı ızgaraya bağlayan, ön çamurluktan başlayan kama şeklindeki karakter çizgisi aracın her iki tarafına zarifçe kıvrılarak her an ileri atılacakmış dinamizmi veriyor. 5 kapılı hatchback modelin dışarıya doğru arka omuzlarındaki iddialı kıvrım ve düşük ağırlık merkezi bir önceki Mazda3’ün ayrıcalıklı görünümünü miras almış.

Mazda; Her zaman müşterilerini heyecanlandıran, görünüşüyle müşterinin kalbini kazanan ve sürekli Mazda’ya dönmelerini sağlayan eğlenceli bir sürüş deneyimi sağlayan araçlar üreterek; global toplumdaki kişilere sürekli mutluluk ve heyecan getiren, sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarında kararlı olduğunu ıspatlamıştır. Mazda yaptığı üretimler ile Zoom-Zoom felsefesini yansıtmakla kalmamış ayrıca çevreye duyarlı ve güvenli teknolojileri içeren araçlar da üretmiştir.

Yeni Mazda3’ün benzinli motoru, 6,000 dev/dak’ta 77 kW/105 PS Güç ve 4,000 dev/dak’ta 145 Nm azami tork üreten sıralı-4 DOHC 16 supaplı bir motor olan MZR 1.6-litre benzinli motora sahiptir.

 Bir yazısında Mazda3 için Program Müdürü Yoshiyuki Maeda şöyle diyor; “Yeni Mazda3’ü geliştirirken gideceğimiz yönü hatasız belirledik. Mazda3’ün yaptığı gibi biz de, tekrar tüm dünyadaki müşterilerimizin beklentilerini aşmak istedik. Bunu başarmak için, otomobili kullansalar da, otomobilin içinde yolcu olsalar da hatta otomobile sadece baksalar bile muhteşem bir deneyim yaşatabilmemiz gerektiğini biliyorduk. Öncelikle, hangi parçaların kullanılması gerektiğini ve hangi performans seviyesinin gerekli olduğunu dikkatlice inceledik ve sürüş kalitesinin her aşamasını daha da iyileştirmemiz gerektiği sonucuna vardık.” Bu cümleler bile Mazda nın üretmiş olduğu araca çok değer verdiğini ifade ediyor olsa gerek.

Bizce, Mazda3 ona sahip olanlara; Toitsukan-daha kaliteli sürüş deneyimi yaşatacağını, onu tercih edenler için sınıfının en güvenli otomobili olduğunu söylüyor. Ayrıca Mazda3 spor, şık ve incelikli tasarımı ile kullanıcısına tam bir görsel bir şölen sunuyor. Mazda3 sert hatlara sahip bir hatchback ve sportif fakat bir o kadar da şık sedan ile piyasanın en çekici otomobil serilerinden biri olduğunu iddia ediyor.

Mazda tarihinden bahsedecek olursak: Mazda Motor Corporation, 30 Ocak 1920’de Jujiro Matsuda tarafından Toyo Cork Kogyo Co. adıyla Hiroshima’da kurulmuştur. Mazda şirketin ilk aracı 3 tekerlekli bir tripotördür. 1931 yılında seri üretime geçilmiştir. Mazda otomobil üretimine ilk iki kapılı binek otomobili olan R360 ile başlamıştır.

YENİ MAZDA3 HATCBACK IMPRESSİVE OTM

Motor tipi : 1.6 MZR Activematic

Motor hacmi (cc) : 1598

Maksimum güç (kW(BG) / dd) :77 (105) / 6000

Maksimum tork (Nm / dd) :145 / 4000

Yakıt tüketimi (l) Şehir içi : 10.2 / 9.9

Şehir dışı  6.1 / 6.0

Ortalama  7.6 / 7.4

CO2 emisyonu (g/km)  176 / 171