Mazda Motor Corporation (Mazda) ve Fiat Group Automobiles S.p.A. (Fiat) , Mazda’nın yeni nesil MX-5 arkadan itişli modelini baz alarak Mazda ve Alfa Romeo için yeni roadster geliştirmek ve üretmek amacıyla bağlayıcı olmayan bir Mutabakat Anlaşması (MoU) imzaladı.
 
 
 
 
Bu çalışma hem Mazda’nın hem de Fiat’ın iki farklı, kendine özgü stile sahip, ikonik ve markaya özel hafiflikte arkadan itişli roadster geliştirmesini içeriyor. Alfa Romeo ve Mazda varyantlarının her birine, markalara özel kendi motorları ile güç sağlanacak.
Proje varsayımına göre, iki araç da Mazda’nın Hiroşima /Japonya fabrikasında üretilecek ve Alfa Romeo için üretimin 2015’te bu fabrikada başlaması öngörülmektedir.
Mazda’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Takashi Yamanouchi şunları söyledi: “Teknoloji ve ürün gelişimi işbirlikleri kurmak Mazda’nın şirket hedeflerinden biri ve Fiat ile ilgili olan bu duyuru bu yönde atılan önemli bir adımdır. Mazda’nın ikonik bir aracı olan ve gelmiş geçmiş en çok satan roadster olarak kabul gören yeni nesil MX-5’i baz alan yeni bir roadsterda Alfa Romeo gibi prestijli bir marka ile işbirliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz”.
Fiat CEO’su Sergio Marchionne’de şunları söyledi: “Bu anlaşma Alfa Romeo’ya olan bağlılığımızı ve onu gerçek bir global marka haline getirme konusundaki kararlılığımızı açıkça gösteriyor. Mazda ile partner olarak, Alfa Romeo geleneğine uygun, heyecan verici ve tarza sahip bir roadster üretmek için kompakt arkadan itişli araç yapısı alanının dünya çapında kabul gören lideri ile işbirliği yapacağız. Mazda ile yapılan bu işbirliğini takdir ediyoruz; verimli ve devamlı olan bir ilişkiyi dört gözle bekliyoruz”..
Nihai Anlaşmanın 2012 yılının ikinci yarısında imzalanması beklenmektedir.
Mazda ve Fiat , Avrupa’da yapılabilecek daha fazla işbirliği olanakları konusunda görüşmeyi de kabul etti.