Otomobil dünyasının en güvenilir, en sağlam markalarından birisi olan Honda markasının Civic sedan modelini bu günlerde sayfamıza konuk ediyoruz.

Honda Civic_Honda Civic Elegance_Honda Civic Test_Honda Civic LPG_Civic Test_Honda Civic Elegance Test_LPG_Honda_Test_otomobiltutkunu_Yeni Civic_Yeni Honda Civic_2013 Honda Civic

Yeni jenerasyon Honda Civic sedan hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan aynı zamanda da sportif yapısı ile özellike her kesimden yaş grubunu hedefleyen yapısıyla çok haraketli olan C segmentinde dikkat çekici dizaynı ile dikkatleri üzerine topluyor.

Honda Civic dikkat çeken ve sürücü odaklı bir otomobil olmasının ötesinde bütün hatları çok ince detaylarla hesaplanmış cesur çizgilerle donatılmış ender otomobillerden birisi olduğunu fark ettiriyor.Test otomobilimize ön taraftan bakıldığında daha aşağı konumlandırılmış ve yepyeni tasarıma sahip ön tampon, kaslı görünüm sağlayan kaput çizgileri, yeni dizayn edilen Xenon farlar açık ve net bir görüş sağlarken incelikli tasarım otomobile akıcı atletik çizgiler ve geniş duruş sunuyor

Ön far paneli bir kuğu gözü izleniminde, buna eşlik eden kapı kolları da bir kuğunun boynunun zarafetini yansıtıyor. Ön tasarımına dikkatlice bakılmaya başlanıldığında otomobile ayrı bir hayranlıkla bakıyorsunuz, nedir bu ayrıntılar ön tampon ve far grubu diye sıralayabilirim. Yan ve arka profilden bakıldığında ise araç bambaşka dünyadan gelmiş çizimleri ile çok farklı aynı zamanda dikkatleri üzerine çeken tasarıma sahip olduğu kolayca fark ediliyor. Uzaktan araca bakmaya başlayıp yakınlaştıkça aracın kas’lı yapısı gerçek anlamda görsel şölene dönüşüyor.

Honda Civic_Honda Civic Elegance_Honda Civic Test_Honda Civic LPG_Civic Test_Honda Civic Elegance Test_LPG_Honda_Test_otomobiltutkunu_Yeni Civic_Yeni Honda Civic_2013 Honda Civic lpg

Çift katmana sahip ön gösterge tablosunda direksiyon aralığından rahatlıkla görebileceğimiz motor devir ve otomobilin elektrik aksamının izlenebileceği gösterge paneli bulunurken, diğer bir gösterge direksiyon üzerinden digital hız göstergesini görebiliyoruz. Hız göstergesinin yan kısımlarında bulunan renkli çizgiler sürüş esnasında otomobilin anlık tüketim değerlerine göre renk değiştirme özellikleri ile donatılmış, ekonomik bir sürüş esnasında panelin rengi yeşil olurken, performanslı sürüş esnasında ise mavi renge bürünerek sürücüyü bilgilendiriyor. Direksiyonun sol tarafında konumlandırılmış olan ECON butonuna basıldığı zaman otomobil ekonomik sürüş moduna geçiriliyor, sistemden çıkılmak istenildiğinde ise ECON butonuna basıldıgında sistem devre dışı olup performansı sürüş moduna geçimiş oluyor. Ön panelde LPG göstergesi kolay okunuyor ve otomobilin ne kadar LPG’ye sahip olduğunu yeşil noktalardan anlayabiliyorsunuz. İç mekanda dikkatimizi çeken bir diğer özellik ise yol bilgisayarı ekranının okunabilirliği çok iyi ve net, bilgi ekranı aynı zamanda otomobil geri vites sürüş esnasında size çok net ve prüzsüz görüş desteği ile eşlik ederek emsal otomobillerden bir adım önde olduğunu ifade ediyor.

Honda mükemmelliğini garanti etmeye olan sürekli bağlılıklarıdır.

Honda Civic sedan’ın iç mekanda açık renk döşemler ile ferah bir kabin ortamı sunuyor. Kullanılan malzeme sert dokulu ancak kaliteli. Otomobilin koltuklarının konforu gayet tatminkar, yumuşak ve ergonomik koltuklar özellikle arka koltuklar ile ön koltuklar arasındaki diz ve baş mesafesi uzun yolculuklarda araç içindeki yolcuları çok rahat ettireceğini eminim. Otomobilin içindeki sessizliğe önde MacPherson, arka kısımda ise çift salıncaklı süspansiyon sistemi’nin katkısı fark ediliyor, otomobil gerçek anlamda konforlu ve sessiz. Yol tutuşu ve direksiyon tepkilerinin oldukça iyi olan Hond Civic Test otomobilimiz sürüş esnasında yola iyi oturuyor ve yol koşulları ne olursa olsun konfor ile yol tutuşu arasında dengeyi en iyi şekilde sağlıyor. Otomobilin yol tutuşu ve kabin konforu çok tatminkar, Civic çukurlarla dolu son derece bozuk yollardayken bile dış etkenlerden dolayı oluşan sesleri ve darbeleri araç içindeki yolcularına hissettirmiyor.

Honda Civic_Honda Civic Elegance_Honda Civic Test_Honda Civic LPG_Civic Test_Honda Civic Elegance Test_LPG_Honda_Test_otomobiltutkunu_Yeni Civic_Yeni Honda Civic_2013 Honda Civic_Photo.j

Honda Civic 1.6 i-VTEC 5 ileri otomatik vites şanzıman kutusuna sahip, direksiyonun arka kısmında – + butonları ile parmaklarınızı direksiyon simidinin üzerindeyken bile vites değiştirme seçeneği sunuyor olması sürücü için güzel bir seçenek olmuş. Direksiyon simidi üzerinde konumlandırılmış olan butonlardan otomobilin yol gösterge bilgisayarı i-MID bilgi ekranı, ses kumandaları gibi bir çok elemanları kumanda edilebiliyor.

Honda Civic’te sunulan 1598 cc hacimli motorun görev yaptığı test aracımız direksiyondan da kumanda edilebilen 5 ileri otomatik vites seçeneğine sahip, 125 hp gücündeki motor 4300 d/d aralığında maksimum 152 Nm tork üretiyor. Honda Civic sedan Elegance LPG 0-100 km/s hızlanmasını 12,2 saniyede gerçekletirip 200 km/s hıza çıkabiliyor. Hıza duyarlı direksiyonu oranları iyi ayarlanmış 5 ileri otomatik şanzumanı ile hem şehir içinde hem şehir dışı yollarda kolay sürüş zevkini kullanıcısına yaşatıyor. Sahip olduğu 1.6 litrelik 4 silindirli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısında normal düzeyde makul bir yakıt tüketimi sunuyor. 125 PS’lik güce sahip motorun ortalama 6,8 litre/100 km’lik yakıt tüketimi tatminkar aynı zamanda geniş aileler için ise 440 litrelik hayli geniş bagaj hacmi ile sınıfında tercih edilesi bir otomobil olduğunu hissettiriyor.

Honda her zaman sağlam ve uzun yıllar kullanıcısına sorunsuz otomobiller üreten eşsiz bir marka. Honda Civic LPG lansmanında Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’de yaklaşık her 3 otomobilden birine LPG dönüşümü uygulanmaktadır. Honda olarak bu talebi karşılamak üzere müşterilerimize Honda garantili LPG dönüşüm opsiyonu sunmaya başlıyoruz. LPG dönüşümü yapılan araçlarda da sunulacak 6 yıl 150.000km garanti imkânı ile müşterilerimizin memnuniyetini arttırmayı hedefliyoruz.”

LPG dönüşümünde Honda garantisi

Honda’nın tüm modellerinde sunduğu 6 yıl 150.000 km. garanti, Honda bayileri tarafından LPG kiti uygulanmış 0 kilometre Civic Sedan’lar için de geçerliliğini devam ettirecek. Bu sayede sıfır kilometre bir Honda satın alan müşteri, aracına isterse LPG opsiyonu ekletebilecek ve 6 yıl 150.000 km. garanti hakkından herhangi bir değişiklik olmadan yararlanmaya devam edecek.

Sonuç olarak, Honda Civic LPG’li otomobili ben beğendim aynı zamanda sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, tartışılmaz Honda kalitesi sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil ve daha fazlası diyebilirim.

Honda-Civic_Honda-Civic-Elegance_Honda-Civic-Test_Honda-Civic-LPG_Civic-Test_Honda-Civic-Elegance-Test_LPG_Honda_Test

Honda Civic sedan Elegance LPG Teknik Özellikler

Motor: 1598cc  i-VTEC

Maksimum Güç: 125 hp 6500 d/d

Maksimum Tork: 152 Nm 4300 d/d

0-100 km/s Hızlanma 12,2s

Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 9,6 lt Şehir Dışı: 5,2 lt Karma: 6,8 lt

Yakıt kapasitesi: 50 litre

Bagaj Hacmi: 440 litre

157 g/km karbondioksit emisyonu