Ford Transit Connect sürüş dinamiği, çevikliği ve performansı ile sınıfının en iddialı modeli. Türkiye’de en çok tercih edilen aracı bu günlerde kullandım, bu yazımda siz değerli okuyucularıma çok hoş gözüken mars turuncu rengi Yeni Transit Connect Blackline hakkında düşüncelerimi paylaşacağım.

Yeni Transit Connect Blackline_otomobiltutkunu_Yeni_Transit_Connect_Blackline_Teknik Özellikler_Yeni Transit Connect Test Yeni Transit Connect Blackline güvenli, hassas ve konforlu bir kullanım sağlayan yürüyen aksamı, özel tasarımı, zengin güvenlik donanımı, en önemli üstünlüğü çok yönlü kullanıma uygun olması hem aileler için ideal bir araç, hem de iş amaçlı kullanımda tüm ihtiyaçlara cevap veren bir iş ortağı. Geniş yolcu kabini , yüksek sürüş dinamiği, çevikliği, ekonomik olması ve farklı alanlarda kullanıma uygunluğu aracın önemli özelliklerini oluşturuyor.

Ford Transit Connect geniş kabini ile cömert bir yaşam alanı sunarak göz dolduruyor, özel ve geniş iç mekan bir çok yenilikleri barındırıyor, esnek koltuk düzeni, pratik saklama bölmeleri, örnek vermek gerekirse ön koltukların arkasında ailenizle uzun yolculuklar esnasında çok işinize yarayacak olan açılır masa bulunması ve arka koltuklar öne doğru katlanarak özellikle uzun ve hacimli yüklerin taşınmasında büyük kolaylık sağlıyor.

Ford Transit Connect sürüş esnasında yola iyi oturuyor ve yol koşulları ne olursa olsun konfor ile yol tutuşu arasında dengeyi en iyi şekilde sunuyor. Aracın yol tutuşu ve kabin konforu çok tatminkar, Transit Connect çukurlarla dolu son derece bozuk yollardayken bile dış etkenlerden dolayı oluşan sesleri ve darbeleri araç içindeki yolcularına hissettirmiyor.

Yeni Transit Connect Blackline_otomobiltutkunu_Yeni_Transit_Connect_Blackline_Teknik Özellikler_Yeni Transit Connect Test_Yeni Transit Connect Blackline

Transit Connect hem düşük yakıt tüketimi hem de düşük işletme maliyetlerine sahip. Aracın Euro 5 emisyon normuna uygun yeni nesil duratorq motor teknolojisi, hidrolik direksiyonu ve vites değiştirme göstergesi, turbo ve intercooler sayesinde ekonomik kullanımın temel taşlarını oluşturuyor.

Yeni Transit Connect Blackline ayırt edici dış özellikleri 15” alüminyum jantlar, park yardım sensörleri, tavan barları, özel gövde rengi boyalı tampon ve tampon çıtası, kapı açma kolları, koyu renk yan aynalar, ön panjur, karartılmış far grubu, krom kapı basamakları ile diğer Transit Connect modellerinden farklılaşıyor.

Yeni Transit Connect Blackline yakıt açısından verimliliği ile dikkat çekiyor. Son derece iyi tepki veren ve aynı zamanda ekonomik 1800 hacme sahip yeni nesil turbo dizel motor yer alıyor. Bu motor kendi segmentinde en düşük yakıt tüketimini sunuyor.

Ford-Transit-Connect-Blackline_otomobiltutkunu_Yeni_Transit_Connect_Blackline_Teknik-Özellikler_Yeni-Transit-Connect-Test_Yeni-Transit-Connect-Blackline_Ford

Test aracımız Yeni Ford Transit Connect 90 Hp güç üretiyor, turbo beslemeli motora sahip olan araç 220 Nm tork üretiyor, yere verdiği gücünü ise 5 ileri manuel şanzıman sayesinde vites geçişleri sarsıntısız gerçekleşiyor.

ESP’ nin standart olduğu test otomobilimiz’de bulunan ayrıca rampada otomobilin geri kaymasını önleyen Yokuşta Kalkış Desteğini (HLA) özellikle denedim yokuşlu bir rampada, aracı 1. vitese alıp ayağımı debriyaj pedalından çekmedim ve araç 10 sn gibi yeterli bir zaman dilimi içinde geriye kaydırma yapmadı, elde edilen bu 10 saniyelik bir zaman dilimi her türlü kullanıcı için yeterli bir zaman olduğunu düşünüyorum.

Dış tasarımında olduğu gibi iç tasarımında da Blackline modele özgü siyah renk malzemeler ile deri direksiyon üzerindeki kırmızı renkli dikişler ve koltuk kumaşındaki kırmızı çizgilerle uyum halinde devam ederek araca ayrı bir görsel güzellik katıyor.

Ford Transit Connect Blackline_otomobiltutkunu_Yeni_Transit_Connect_Blackline_Teknik Özellikler_Yeni Transit Connect Test_Yeni Transit Connect Blackline_Ford_Yeni Ford_Ford Haber_Ford Transit Pictures

Yeni Transit Connect Blackline’de sunulan 1753 cc hacimli motorun görev yaptığı test aracımız 5 ileri manuel vites seçeneğine sahip, 90 hp gücündeki motor 1700 d/d aralığında 220 Nm tork üretiyor.

YeniTransit Connect 1.8 TDCi 0-100 km/s hızlanmasını 15,2 saniyede gerçekletirip 156 km/s hıza çıkabiliyor. Hıza duyarlı direksiyonu oranları iyi ayarlanmış 5 ileri şanzumanı ile hem şehir içinde hem şehir dışı yollarda kolay sürüş zevkini kullanıcısına yaşatıyor.

Sahip olduğu 1.8 litrelik Duratorq TDCi dizel motoru ile sınıfının en düşük yakıt tüketimini sunuyor. 90 PS’lik güce sahip motorun sunduğu yüksek tork ve Euro 5 normlarını karşılayan 1.8 litrelik Duratorq motor, standart olarak yeni nesil motor daha fazla performans ve yakıt tasarrufu sistemine sahip.

Ortalama 6,0 litre/100 km’lik yakıt tüketimi ile çok ekonomik aynı zamanda geniş aileler için ise hayli geniş bagaj hacmi ile sınıfında tercih edilesi bir araç olduğunu hissettiriyor.

Yeni Transit Connect Blackline_otomobiltutkunu_Yeni_Transit_Connect_Blackline_Teknik Özellikler_Yeni Transit Connect Test_Yeni Transit Connect Blackline_Ford

Yeni Transit Connect’te iyi çalışan bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde arttırılmış sessizlik mükemmel seviyede ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak ”Yeni Transit Connect sürüşü rahat, geniş iç mekanında sessizlik hakim, yokuş kalkış desteği sayesinde aileden herkesin rahatlıkla kullanabileceği hem aile hem de iş amaçli tüm ihtiyaca yanıt verebilen bir araç ve daha fazlası” diyebilirim.Ford Transit Connect Blackline_otomobiltutkunu_Yeni_Transit_Connect_Blackline_Teknik Özellikler_Yeni Transit Connect Test_Yeni Transit Connect Blackline_Ford_Yeni Ford_Ford Haber_Ford Transit Pictures_2013 Ford

Yeni Transit Connect Blackline Teknik Özellikler

Kombi K210S 1.8TDCI 90PS Blackline Euro 5

Motor: Duratorq 1.8 TDCi_90 PS 1753cc EURO 5

Maksimum Güç: 90 hp 4000 d/d

Maksimum Tork: 220 Nm 1700 d/d

0-100 km/s Hızlanma 15,2s

Yakıt Tüketimi: Karma: 6,0 lt

www.ford.com.tr

Ford Transit Connect Blackline_otomobiltutkunu_Yeni_Transit_Connect_Blackline_Teknik Özellikler_Yeni Transit Connect Test_Yeni Transit Connect Blackline_Ford_Yeni Ford_Ford Haber

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya Photography