MINI Cooper D Countryman yılların eskitemediği her geçen gün kendisine hayranlıkla bakanların fazlalaştığı, görenlerin yüzünde bir gülümseme ile yorumlarda bulunduğu, eşsiz retro tasarım özelliklerine sahip otomobili bu günlerde test ettim, bu yazımda siz değerli okuyularımla MINI Cooper D Countryman ile yaşamış olduğum detayları paylaşacağım

MINI Cooper D Countryman Test_MINI Cooper Pictures_MINI Cooper Photo_MINI Cooper Images_Mini Cooper Pictures_Mini Cooper Car Photos_Wallpapers_MINI Cooper Price_MINI Cooper Photo Gallery_2013 MINI Cooper D

MINI Cooper D Countryman otomobil üreticileri otomobillerini git gide daha dinamik tasarımlarla sunmaya başladı, test otomobilimizde de bu etkileri görmekteyiz, otomobil hakkında takdir edilen verimlilik, yakıt ekonomisi, şehir yaşamına mükemmel uyum, kanıtlanmış iç mekan tecrübesi, stil sahibi ve teknolojik yüzünün öncüsü değişimin simgesi oluyor.

MINI Cooper D Countryman, özellikle estetik tasarımı ile bayan sürücülerin beğenisini kazanıyor. MINI Cooper gözalıcı ve kişiye özel benzersiz tasarım detayı ile de dikkat çekiyor. MINI kullanıcıları kendi zevklerine göre aksesuarlave aracın dış görünümünü kişiselleştirebiliyor. Tavan, aracın gövde renginden farklı olarak birbirinden farklı renklerde tasarlanabiliyor

Segmentinde rekabeti şekillendirecek yeni standartlar sunarken aynı zamanda otomobil kullanmayı büyük bir zevk haline getiriyor.

MINI Cooper D Countryman_MINI Cooper D Countryman Test_MINI Cooper Haber_MINI Cooper Pictures_MINI Cooper Photo_MINI Cooper Images_Mini Cooper Pictures_Mini Cooper Car Photos_Mini Cooper Photography

Dış Dizayn

MINI Cooper D Countryman test otomobilimizin dış kısmını yorumlarsak otomobilin ön yüzü yılların değişmez MINI modelini anımsatıyor, modelin ön yüzündeki yuvarlak şirin far grubunun yapısı arkaya doğru uzanıyor, markanın dikkatlerini üzerine toplayan ön radyatör ızgarası otomobilin fark edilmesini kolaylaştıyor, klasik MINI ambleminin iki tarafından kaputun üstüne uzanan çizgiler dikkat çekiyor, yan çamurluk üzerinde bulunan krom nikelajlı parçalar dikkat çekici detaylar arasında. Kaput üzerinden ön cama doğru uzanan yumuşak çizgiler otomobili daha dinamik gösteriyor.

Otomobile yan profilden bakıldığında ise alışıla gelmiş modele eklenilen iki kapı, krom detaylar ve otomobilin yerden yükseltilmiş ergonomik yapısı ayırt ediliyor, arka bölümde ise otomobilin yükseltilmiş güçlü omuz çizgisi, stop grubu bagaj kapağı ve bagajı açmaya yarayan MINI logosu ile bütünlük gösterirken tampon altındaki difüzör ve krom ekzoz çıkışları ve tavan rüzgarlığı ile görsellik tamamlanmış oluyor.

MINI Cooper D Countryman_MINI Cooper D Countryman Test_MINI Cooper Pictures_MINI Cooper Photo_MINI Cooper Images_Mini Cooper Pictures_Mini Cooper Car Photos_otomobiltutkunu

İç Dizayn

MINI Cooper D Countryman test otomobilimizin iç kısmına geçtiğimizde sürücüyü kendine has eşsiz speedometer retro tasarım görsel detaylari ile donatılmış çok rahat ve temiz bir mekan bizleri karşılıyor. Ergonomik olarak hiçbir kusurun bulunmadığı iç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi yüksek. Bir arada sunulan işlevsellik ve konfor otomobile bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar her alanda sizi etkiliyecektir.

Alçak oturma pozisyonu nedeniyle Coupe araç kullanıyormuş hissi veren araç, yan desteği çok iyi olan koltukları aynı zamanda manuel olarak ayarlanabilen sürücü koltuğu ve yüksekliği ayarlanabilir direksiyon simidi, sürüş konforunun ince ayarlarının da yapılabilmesini sağlıyor, tüm kumanda elemanları ergonomik şekilde yerleştirilmiş olduğu kolayca fark ediliyor. MINI Cooper D Countryman_MINI Cooper D Countryman Test_MINI Cooper Pictures_MINI Cooper Photo_Borusan Otomotiv_otomobiltutkunu_Borusan Avcılar_Borusan İstinye

Hiçbir kumanda elamanı size uzak değil, kumanda elemanları çok basit ve kolay anlaşılır olması iyi düşünülmüş, iç tasarım çift renkli ön konsol, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, estetik iç aydınlatma, en çok hoşuma giden direksiyon simidi, deri kaplı ve ergonomik kıvrımlar sayesinde elime çok güzel oturuyor, sürüş esnasında ise aklımdan geçirdiğim ve yapmak istediğim her tepkimi kolayca yerine getiriyor, iki parçalı sunroof aracın kabinini doğal gün ışığı ile doldurmak için standart olarak komple camdan panoramik sunroof ile donatılmış olması sayesinde elde edilen gün ışığı kabini daha bi ferah gösteriyor.

MINI Cooper D Countryman ile uzun yolculuklar yapmayı düşünen aileler için, otomobilin arka kısmında, orta koltukta oturan yolcu için tasarlanmış üçüncü bir kafa dayamasının oluşundan kesinlikle çok memnun kalacaklardır.

MINI Cooper yaşam alanı konusunda da iddialı. Yaşam alanı geniş ve kullanışlı, kalabalık aile beklentilerini karşılıyor. Koltukların kalitesi ve iniş-binişler son derece iyi, iç mekanda bardaklıklar, telefonunu bırakmak için alan olarak hizmet verebilecek vites kolu önünde bulunan bölüm veya cömert kapı cepleri gibi iyi düşünülmüş birçok saklama gözü ile günlük hayatta yönelik pratik kullanım alanları sunuyor.

MINI Cooper D Countryman Test_MINI Cooper Pictures_MINI Cooper Photo_MINI Cooper Images_Mini Cooper Pictures_Mini Cooper Car Photos_otomobiltutkunu

Motor

MINI Cooper D Countryman’de dizel motor 4000 d/d’de 112 HP güç ve 1750 d/d’de 270 Nm tork üretiyor. 1.6 litrelik dizel motor 6 kademeli manuel şanzımanla kombine edilmiş. Yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de bu dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli. Hiç bekleme yaşamadan hızlanan araç, bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza (185km) ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor.

Yüksek yapısı nedeniyle yan rüzgarlardan doğal olarak etkilenen araç önemli bir sapma yapmıyor ve yüksek hızlarda bile izinden çıkmıyor. Bu sınıftaki araçlarda artık standart haline gelen ESP sistemi önden kaymaya yönelen otomobili yola sokmak için hemen devreye giriyor ve sürücüsünü tedirgin etmeden görevini tamamlıyor.

Motoru dışında en beğendiğimiz yanı ise süspansiyonları oldu. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları MINI Cooper D Countryman hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor.

Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 4,7 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.2 litre civarında tüketim değerlerine ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu tüketim değerleri MINI Cooper D Countryman’ı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

MINI Cooper D Countryman_MINI Cooper D Countryman Test_MINI Cooper Pictures_MINI Cooper Photo_MINI Cooper Images_Mini Cooper Pictures_Mini Cooper Car Photos_otomobiltutkunu (2)

MINI Cooper D Countryman 112 bg, 0 – 100 km/sa’e 10,9 saniyede, 100 kilometrede sadece 4,4 litre yakıt tüketimi ve sadece 115 gr/km CO2 emisyonu.

Geniş iz genişliği, alçak ağırlık merkezi, uzun aks aralığı her köşede bir tekerlek, yükseltilmiş sürüş özelliği ile tam bir sporcu kimliği taşıyor.

Sonuç

MINI Cooper D Countryman herkese sıcak gelen daha kolay kabul edilebilir bi tasarım sunuyor, atasından ufak izler taşımasına rağmen Countryman artık daha modern ve daha kolay alışılabilecek tasarıma sahip. Özellikle dizel motorunun sahip olduğu yenilikçi teknolojisinin güvenliği ve yeni jenerasyonun geçirdiği yeniliklerle kullanıcısına her an gülümsemeler yaşatabilir.

MINI-Cooper-D-Countryman_MINI-Cooper-D-Countryman-Test_MINI-Cooper-Pictures_MINI-Cooper-Photo_MINI-Cooper-Images_Mini-Cooper-Pictures_Mini-Cooper-Car-Photos.

MINI Cooper D Countryman Teknik Özellikler

Motor: 1598cc 

Maksimum Güç: 112 hp 4000 d/d

Maksimum Tork: 270 Nm 1750 d/d

0-100 km/s Hızlanma 10,9s – Azami Hız: 185km/sa

Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 4,7 lt Şehir Dışı: 4,2 lt Karma: 4,4 lt

Yakıt kapasitesi: 47 litre

Bagaj Hacmi: 350/ 450 litre

115 g/km karbondioksit emisyonu

MINI Cooper D Countryman_MINI Cooper D Countryman Test_MINI Cooper Pictures_MINI Cooper Photo_MINI Cooper Images_Mini Cooper Pictures_Mini Cooper Car Photos_Wallpapers_MINI Cooper Price_otomobiltutkunu

Fotoğraflar; Onur Ozan Sarıkaya Photography