Şık, konforlu ve kendi sınıfının en büyüğü…

Fiat Türkiye’nin hatchback sınıfında yer alan ve yenilenen iddialı modeli  Fiat Punto 5K Lounge 1.4 MultiAir 16v 105 Hp Start Stop gibi üst donanım özelliklerine sahip olan modelini test ettik. Bu yazımızda Fiat Punto 5K Lounge 1.4 MultiAir 16v 105 Hp Start& Stop aracımızın bir takım özelliklerini siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

B segmentinin en iddialı modellerinden biri olan Fiat Punto yenilenen yapısı ile yollarda. Şehir içinde pratik kulanım sağlayan kompakt boyutlarına rağmen, geniş ve ferah iç mekanıyla onu tercih eden kullanıcısına yakıt ekonomisi, zengin donanımı, geniş iç mekanı, rahat görüş açısı ile rakiplerinden daha farklı olduğunu hissettiriyor.

Fiat Punto hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan aynı zamanda da sportif yapısı ile özellike genç ve orta yaş grubunu hedefleyen yapısıyla çok haraketli olan B segmentinde özellikle bayan kullanıcılara hitap eden dizaynı, City sürüş modu ile de çok yumuşak kullanımı sayesinde en çok tercih edilen otomobillerden biri olma özelliğine sahip.

İç Tasarım

Yenilenen Fiat Punto’nun iç dizaynında kullanılan yüksek malzeme kalitesi hemen hissediliyor. Oldukça dikkat çeken karakteristik bir yapıya sahip torpido kısmında barındırdığı zengin öğelerle beğeni kazanmaya devam ediyor. Direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, direksiyonun hemen arkasında alt kısımda bulunan Cruise Control kolu ise kolay kullanımı sayesinde rahat yolculuk imkanı sunuyor. Torpido ve yan kısımlarda kullanılan piyano siyahı renkli kaplama ve krom detaylar araca zengin bir hava katıyor. Skydome (Elektrikli cam tavan) Fiat Punto bulunduğu segment için bir yenilik olan büyük ölçülere sahip ‘camlı’ açılır tavanı aracın içini ferah tutuyor. Görsel anlamda kaliteyi arttırmış, Blue&Me sistemi Usb ve Aux girişlerinin olması çok kullanım rahatlığı yaşatıyor. Çift bölgeli otomatik klima çok başarılı, bilgi ekranında bulunan vites değişim göstergesi (shift) yazısı yakıt tüketiminden en iyi verim alabilmek için sizin vites düşürmenizi veya yükseltmeniz için size bilgilendiriyor. Fren sistemi Hillholder yokuş kalkış sistemi yaklaşık 5 saniye boyunca otomobili fren sisteminde tutan bu sistem dur kalk yokuş yukarı sürüşlerde özellikle yeni ve sıkışık trafikte sürücüler için büyük bir kolaylık

Dış Tasarım

Fiat Punto dış tasarımıyla kullanıcısını kısa sürede etkileyen bir otomobil ön tasarımında tampon, ızgara ve sis farları yenilenmiş. Otomobile arka tarafından bakıldığında ise yeni bir arka tampon, beyaz zemine sahip stop lambaları ve bagaj kapağındaki model yazılarının değişikliği görülüyor. Bagaj kapağını dışarıdan açmanız için bagajın orta kısımda bulunan FIAT logosuna dokunduğunuz zaman kapak kendiliğinden açılıyor. Test ettiğimiz 6 ileri vitesli manuel şanzumana sahip Fiat Punto 5K Lounge 1.4 MultiAir 16v 105 Hp bu modelde 1.4 litre 16 V benzinli motor 6500 devirde 105 hp güç 4000d/d devirde 130 nm tork sağlıyor. Alt devirlerde sakin tepkiler veren motor devir yükseldikçe gücünü hissettirmeye başlıyor.

MultiAir teknolojisi nedir

MultiAir teknolojisi emisyonları %10 azaltan fakat buna karşın motor gücünü %10, torkunu ise %15 daha fazla arttırabilen yenilikçi bir teknoloji. MultiAir teknolojisi, geliştirilmiş yanma kontrolü sayesinde emisyon değerlerini azaltılmasına yardımcı olurken bir yandan da hem gücü hem de torku artırarak performansı iyileştirmeye yardımcı olmasıyla farklılaşıyor. Yeni MultiAir motor, Fiat’ın aynı zamanda çevreye verdiği önemi bir kez daha kanıtlamaktadır. Aynı silindir hacminde geleneksel bir benzinli motorla karşılaştırıldığında MultiAir teknolojili motorun, daha fazla güç (%10 kadar) ve tork (%15 kadar) üretirken, bir yandan da önemli ölçüde daha az CO2 (%10 kadar), daha az partikül (%40 kadar) ve daha az NOx (%60 kadar) yaydığı ölçümlenmiştir. Start/Stop donanımı özellikle şehir trafiğinde yakıt tasarrufuna ekstra katkı sağlıyor, sistem ana prensip olarak aracın bekleme yaptığı durumlarda motorunda stop edilmesi mantığı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) vitesi boşa alıp ayağını debriyajdan çektiği anda araç stop ediyor harekete geçmek için tekrar debriyaja basıldığı anda araç tekrar çalışacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında aracın far ısıtma klima müzik sistemi vs gibi ihtiyaçları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü vakum kontrolü otomatik durma modunda aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor.

Sonuç

Sürüş esnasında edindiğim izlenimler beni çok şaşırttı yenilenen Fiat Punto geçirmiş olduğu evrimler neticesinde daha rafine daha kıvrak ve daha çok sürücü ile bütünleşen bir model olduğunu hissetmek beni mutlu etti. Fiat motorsporlarındaki teknik detay birikimleri, özellikle viraj kabiliyeti ve motor teknolojisi ile harmanlanmış olan bu model onu tercih eden kullanıcısı için gerçekten iyi bir alternatif.

Fiat Punto 5K Lounge 1.4 MultiAir 16v 105 Hp Start Stop

Silindir Hacmi : 1368

Maksimum Güç (hp/dd) : 105/6500

Maksimum tork (Nm/dd): 130/4000

Yakıt tüketimi : Şehiriçi:7.4 Şehirdışı:4.7 Karma: 5.7

CO2 Emisyon Değeri: 133