Man’s new baby..:) – Erkeklerin yeni bebeği… Bu günlerde kullandığımız Test otomobilimiz biraz farklı bir kategoride, sanki bir ressamın elinden en ince detayları düşünülerek sürüş dinamikleri de harmanlanarak  tasarlanmış olan Opel Astra GTC 1.6 Turbo 180 HP olan spor coupe otomobili test ettik. Bu yazımızda Opel Astra GTC hakkında edindiğimiz bilgileri siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Opel’in son arabası Opel Astra GTC 1.6 180 HP için bu tabiri duyduğumda, yine erkeksi ve onlara hitap eden bir otomobil ile karşılaşacağımı düşündüm. Oysa bu kaslı bebek tam biz bayanlara göre. Estetiği, canlı renk seçenekleri ve “otomobillerden biz de anlarız” diyen otomobil tutkunu bayanlara da oldukça hitap ediyor. Otomotiv sektörü, son günlerde birçok yeniliği ve yeni modeli kucaklasa da, aralarında çok azı bana tasarımıyla heyecan veriyor Opel Astra GTC bu nadir otomobillerden biri. Sıradışı herhangi bir sınıfa ait olmayan formu ile yaratıcı ve farklılık isteyen kişileri kendine hayran bırakıp tercihler sırasında en ön sırayı alıyor. Hedef kitlesini sadece kendi seçen bir model olduğunu hissettiriyor. Özgür still sahibi kişilerin tercihi olduğunun altını çok net çiziyor. Power red, Sunny Melon ilk iki göze çarpan renk seçenekleri ve oldukça moda renklerin başında bu sene. Işıl ışıl görünümü ile fark edilmemeniz imkânsız..3 ayrı ton gri ve beyazı ile jant kapaklarınızın modelini de kendiniz seçerek özgün bir tarz yaratmanız kaçınılmaz. Silky Shadow Met isminde bir tonu var ki birkaç yüzyıl ötesinden bir araç dizayn edilmiş hissi veriyor.

İÇ TASARIM

İç tasarımına gelince; ortopedik onaylı lüks deri trime sahip spor koltuklar sizi bekliyor. Görün, hissedin, sevin sloganı ile lanse edilen bu otomobil için çok doğru bir tanımlama. Orta konsolu tamamen bir estetik harikası. Kabin içine hâkim olan derinlik duygusu, spor bir otomobile yakışanın ötesinde ki sportif olduğu kadar ferah bir his uyandırıyor. Sürüş dinamikleri ve koltukların sportif yapısı ile bu otomobili kullanmaya başladığınız an dan itibaren kendinizi iyi hissetmeye başlıyorsunuz, çünkü otomobil spor otomobil kategorisinde olduğu için kendisinden beklenilmeyecek kadar rahat ve çok konforlu aynı zamanda agresif sürüş stiline uyumlu olduğunu onu tercih eden kullanıcısına hissettiriyor. Opel Astra GTC iç tasarımı ve kokpitte yarattığı ambiyans da yaşanmaya değer. İç dizaynında en çok dikkat çeken özelliği ise kaliteli ve ferah tasarımı. Dış tasarımındaki yenilikçi hatları iç dizaynında da sürdüren  Opel Astra GTC, otomobil sahiplerine aynı zamanda son derece konforlu bir yaşam sunuyor. Dört yetişkin ile uzun yolculuklarda yaşam alanı denilen kısımda kesinlikle diz mesafesi yeterli aynı zamanda tavan yüksekliği sedan otomobil konforu yaşatıyor. Arka koltukta sırt kısmından açılan kol dayama ayrı bir tarz sunması dört kapılı hathback otomobil koltuğunda yolculuk ediyor hissini uyandırıyor.

Dış Tasarım

Opel Astra GTC 1.6 Turbo 180 Hp dikkat çeken ve sürücü odaklı bir otomobil olmasının ötesinde bütün hatları çok ince detaylarla hesaplanmış cesur çizgilerle donatılmış ender otomobillerden birisi olduğunu fark ettiriyor.

Ön far paneli bir kuğu gözü izleniminde, buna eşlik eden kapı kolları da bir kuğunun boynunun zarafetini yansıtıyor. Ön tasarımı ilk bakışta güncel 5 kapılı Astra HB ye benzetilmesi ama daha dikkatlice bakılmaya başlanıldığında ise sadece andırıyor olduğu açıkça fark ediliyor, nedir bu ayrıntılar ön tampon ve far grubu diye sıralayabilirim. Yan ve arka profilden bakıldığında ise araç bambaşka dünyadan gelmiş çizimleri ile çok farklı aynı zamanda dikkatleri üzerine çeken tasarıma sahip olduğu kolayca fark ediliyor. Uzaktan otomobile bakmaya başlayıp yakınlaştıkça aracın kas lı yapısı gerçek anlamda görsel şölene dönüşüyor. Astra GTC Sport 19 inç alaşım jantlar, spor koltuklar, siyah ve krom gövde çıtaları, deri vites topuzu ve uzaktan kumanda özellikli deri direksiyon ile standartların üzerinde bir konfor için yaratılmış adeta. Hız sabitleme sistemi ve her türlü yolda rahat sürüş için ayarlanabilir ön kol dayama desteği ile yolları büyük bir keyfe döndürmek için kışkırtıyor. Biz sürücülerin en çok sıkıntı çektiği yokuşta durup kalkmayı kolaylaştırmak için geliştirilen Yokuşta Kalkış Desteği de bulunuyor. Ve artık trafikte hata yapmaktan korkmayın. Şerit ihlali uyarı sistemi ve trafik işareti tespit sistemi ile hem güvenliğiniz için hem de doğabilecek sıkıntılar için kendinizi garanti altına alıyorsunuz. Opel Astra GTC 1.6 Turbo 180 Hp 5500 d/d’de 180 HP güç, 2200-5400 d/d arasında 230 Nm tork üreten Astra GTC, 0-100 hızlanması 8,3 saniyede tamamlayarak maksimum 220 km/h hıza ulaşabiliyor. Astra Gtc sahipleri doğal olarak farklarını ortaya koyuyor.

Sonuç; Opel Astra GTC 1.6 Turbo 180 Hp kaslı tasarımı ve yeni ölçütler belirleyen spor şasisiyle Opel Astra GTC Sport, her gün konfor içinde kullanmayı isteyeceğiniz bir coupé.

Opel Astra GTC 1.6 Turbo
Motor: 4 silindirli turbo beslemeli benzinli motor
Maksimum güç: 180 hp 0-100 km/s: 8.3 sn. Maksimum hız: 220 km/h Tüketimi (karma): 7.2 lt/100 km CO2 emisyonu: 164 gr/km