Hyundai’nin arkadan itişli ilk premium sedan otomobili Genesis, 2014 yılına yepyeni özellikler ve üst düzey teknolojik donanımlarla giriyor. Eskisine göre artık daha sportif, daha elit ve daha kaliteli bir görünüme kavuşan Yeni Genesis, geliştirilmiş gövdesiyle üstün konfor sunuyor.

Hyundai Genesis Test_Hyundai Genesis Photos_Hyundai Genesis Pictures_Hyundai_Genesis_Genesis Otomobiltutkunu_Hyundai Türkiye

Yeni Genesis, Hyundai’nin gelişmiş model ağına lüksü ve zarafeti de getirirken aynı zamanda premium sedan pazarından önemli ölçüde pay almak istiyor. Başta Güney Kore olmak üzere Amerika ve Orta Doğu pazarlarında yüksek satış adetlerine ulaşan Hyundai Genesis, yenilenen haliyle de bu başarısını artırmayı hedefliyor. Lüks sedan segmentinin standartlarını belirleyen bir çok donanıma sahip olan otomobil, geçtiğimiz günlerde sadece Kore’de 3500’ün üzerinde ön sipariş alarak dikkatleri üzerine topladı. Hyundai, 2014 yılında global olarak toplam 62.000 adet Genesis satmayı planlıyor. Bu rakamın 32.000 adeti Kore pazarı için hedeflenirken, geri kalan 30.000 adet ise diğer pazarlarda kendisine alıcı bulacak. Hyundai Genesis, Avrupa pazarında sadece 3.8 lt V6 ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle satılacak.

Hyundai Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mong-Koo Chung yaptığı açıklamada, “ Yeni Genesis, Hyundai’nin en gelişmiş teknolojileri ve kapsamlı kalite yönetiminin bir yansıması olarak adeta yeniden doğarak lüks sedan sınıfına taptaze bir hava getiriyor. Yeni Genesis, segmentindeki güçlü rakipleriyle kıyasıya mücadele edecek. Hem Uzakdoğu ve Amerika hem de Avrupa pazarlarında satışa sunularak markanın premium bakış açısını kullanıcılarıyla buluşturacak. Hyundai özellikle son yıllarda büyük bir atılım içerisinde ve bu hızlı yükselişi sürdürmeye devam edecek. Geçmişte olduğu gibi 2014’te de tüm pazarlardaki ilk hedefimiz “Müşteri Memnuniyetinde 1 Numara Olmak”, dedi.

Hyundai Genesis Test_Hyundai Genesis Photos_Hyundai Genesis Pictures_Hyundai_Genesis_Genesis Otomobiltutkunu

Yeni Hyundai Genesis, 4990 mm uzunluğa, 1890 mm genişliğe ve 1480 mm yüksekliğe sahip. 3010 mm dingil mesafesiyle yerini aldığı önceki modele göre 75 mm daha uzun. Bu artış iç mekanına ekstra genişlik ve ferahlık sağlamış oluyor.

Rafine edilmiş sürüş özelliklerine sahip yeni otomobilin şık bir görüntüsü var. 2009 yılında tanıtılmasının ardından “Akıcı Tasarım Felsefesi”nin en gelişmiş ve en modern bir örneği olan Genesis, böylece markanın dizayn anlamında geldiği son noktayı da gözler önüne seriyor. Sade ve yumuşak çizgileri en sportif hatlarla birleştiren Genesis, karakteristik olarak altıgen ızgaraya ve sportif bir arka kısma sahip.

Birinci sınıf malzemeler kullanılarak hazırlanan otomobilin iç mekanı da tıpkı dış tasarımı gibi sade ama bir o kadar kaliteli donanımları sunuyor. Hyundai için Modern Premium felsefesi için oldukça önemli olan Genesis, iç mekanında CO2 sensörü, otomatik acil fren destek sistemi (AEB), kalitesi artırılmış deri döşemeli-elektrikli koltuklar, 9.2 in. HD dokunmatik multimedya sistemleri, arka takip-mesafe kontrolü, dört taraflı araç çevresi kamera sistemi, akıllı park sistemi ve daha bir çok konfor öğeleri bulunuyor.

Aktif güvenlik sistemleri açısından da önemli gelişim gösteren Hyundai Genesis, radar kontrollü üst düzey “Akıllı Sürüş Kontrolü- i-Driving” ile birlikte çalışan, entegre Head-Up Display ve kör nokta algılama sistemi ile destekleniyor.

Yeni nesil HTRAC dört tekerlekten çekiş sistemi ile donatılan Genesis, aynı zamanda çok noktadan bağlantılı yeni arka süspansiyonlarıyla eski nesle göre büyük farklılıklar gösteriyor. Çekiş kontrolü, ve sürüş dinamizmleri açısından da gelişmişlik gösteren Yeni Genesis, ıslak ve kuru zeminde (Eco-Normal-Spor ve Kar) üstün yol tutuş sağlaması için sayısız testlerden geçirildi. Viraj dönüş kontrol sistemi (ATCC) ile birlikte sunduğu üst düzey konfora ek olarak yeni nesil V6 ve V8 benzinli motorlarla sunulan otomobil, sırasıyla 3.0 lt, 3.3 lt, 3.8 lt ve 5.0 lt GDI versiyonlarla sahip. Güçleri 257 ile 425 beygir arasında değişen motorlar, arkadan itiş ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte sunuluyor. Kalitesi yüzde 37.7 artırılmış ultra güçlü çelikten üretilen otomobil, ayrıca dokuz yeni gövde rengine sahip.

Hyundai Genesis Test_Hyundai Genesis Photos_Hyundai Genesis Pictures_Hyundai_Genesis_Genesis Otomobiltutkunu_Hyundai Genesis Image

Yeni Genesis Motorlar

3.0-litre
Tip Lambda V6   DOHC
Hacim 2,999 cc
Çap x strok 92.0 x 75.2   mm
Maksimum   Güç 257 bg @   6,000 d/d
Maksimum   Tork 303 Nm @   5,000 d/d
Maksimum   Hız 230 km/s

 

3.3-litre
Tip Lambda V6   DOHC
Hacim 3,342 cc
Çap x strok 92.0 x 83.8   mm
Maksimum   Güç 282 bg @   6,000 d/d
Maksimum   Tork 347 Nm @   5,000 d/d
Maksimum   Hız 240 km/s

 

3.8-litre
Tip Lambda V6   DOHC
Hacim 3,778 cc
Çap x strok 96.0 x 87.0   mm
Maksimum   Güç 315 bg @   6,000 d/d
Maksimum   Tork 397 Nm @   5,000 d/d
Maksimum   Hız 240 km/s

 

5.0-litre
Tip Tau V8 DOHC
Hacim 5,038 cc
Çap x strok 96.0 x 87.0   mm
Maksimum   Güç 425 bg @   6,000 d/d
Maksimum   Tork 520 Nm @   5,000 d/d
Maksimum   Hız 240 km/s