BMW, akıllı hibrid çekiş sistemlerinin gelişimini içerdiği yanmalı motor ve elektrik motorunun hem verimliliği hem de markaya özgü sürüş keyfini artırmak üzere bir araya geldiği diğer bir seri üretim modeli olan BMW ActiveHybrid 5’in tanıtımıyla bir üst seviyeye çıkarıyor. BMW ActiveHybrid 5, BMW TwinPower Turbo sıralı altı silindirli motoru, elektrikli sürüş sistemini ve sekiz ileri otomatik şanzımanı ilk kez bir araya getiriyor.

Son nesil BMW ActiveHybrid teknolojisi, bu bileşime hassas kontrollü ve dolayısıyla da son derece verimli olan bir enerji yönetimi kazandırıyor. Tüm bunlar BMW ActiveHybrid 5’e premium üstsegment otomobil sınıfı için performans ve yakıt tüketimine yönelik benzersiz bir denge sağlıyor. Otomobilin çekiş sistemi 340 bg’lik birleşik güç çıkışı sunuyor,otomobilin yalnızca elektrik gücüyle 60 km/sa hıza ulaşmasına olanak veriyor,  BMW ActiveHybrid 5’i 5,9 saniyede 0’dan100 km/sa hıza çıkarıyor, ortalama yakıt tüketimini 100 kilometrede 6,4 ve 7,0 litre ile sınırlıyor ve kilometrede yalnızca 149 – 163 gram CO2 emisyon değerine sahip (rakamlar AB test döngüsüne göredir, seçilen lastik boyutlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir).

BMW ActiveHybrid 5’te BMW TwinPower Turbo teknolojisine sahip 306 bg sıralı altı silindirli motor, BMW 535i’de serbest devirlenme özelliği, çekiş gücü ve verimliliğiyle bilinen motorun aynısıdır. Bunun yanı sıra,elektrik motoru 55 bg üretir ve bagaj bölmesine entegre edilmiş  yüksek performanslı lityum iyon batarya ile beslenir. İki çekiş sisteminden elde edilen uyumlu güç bileşimi, arka tekerleklere sekiz ileri otomatik şazıman ile aktarılır. Şehir koşullarında yalnızca elektrikle, dolayısıyla da emisyonsuz sürüş sağlayan tam hibrid yapısının yanı sıra BMW ActiveHybrid 5, kendi pazar segmentinde en sportif performansı sunmakla kalmaz, aynı zamanda BMW 535i ile yakıt ekonomisi açısından %10’un üzerinde gelişme sağlar. Yüksek performanslı lityum iyon batarya, otomobil boş viteste giderken veya frene basıldığında şarj edilir. Elektrik motoru yüksek voltajlı bataryaya enerji besleyen bir jeneratör olarak çalışır. Üstelik hızlanma esnasında elektrik motoru itici güç işlevi görür. Son derece dinamik bir güç patlaması yaratarak benzinli motora destek verir, bu da Sedan’ın sportif sürüş deneyimine daha belirgin bir boyut kazandırır. Ayrıca, ECO PRO modunda 160 km/sa hıza kadar boş viteste giderken yanmalı motor kapatılabilir ve tam anlamıyla devre dışı bırakılabilir. Bu boş vites modu, önceden üretilen kinetik enerjinin en uygun şekilde kullanımını konforlu sürüş ile bir araya getirir. Örneğin kavşaklarda ve trafik sıkışıklarında motorun boşta çalışmasını önlemek için BMW ActiveHybrid 5 hibrid bir Start/Stop işleviyle donatılmıştır.

BMW ActiveHybrid 5’teki güç elektroniği standart olarak sunulan Professional navigasyon sistemi ile bağlantılıdır. Bu da çekiş bileşenlerinin maksimum verimlilik sunmaya hazır olmasını sağlayacak şekilde sürüş koşulunun geleceğe dönük analizine olanak verir (yaratılan etki mevcut navigasyon verilerinin kalitesine göre değişir). Sürüş teknolojisinin ve enerji yönetim sistemlerinin hibride özgü bileşenlerinin tümü, BMW ActiveHybrid 5’te kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiştir. Sonuç, aynı zamanda BMW ActiveHybrid teknolojisinin niteliklerini yolda tatmin edici bir şekilde sergileyen son derece geniş kapsamlı genel bir konsepttir. Elbette ki, yeni hibrid bileşenlerin tümü otomobilin ömrü boyunca kullanılacak şekilde tasarlanmıştır.

Yenilikçi bileşim: ödüllü sıralı altı silindirli motor, yeni geliştirilen elektrikli çekiş sistemi.

BMW ActiveHybrid sisteminin bir parçası olarak sıralı altı silindirli bir motor ilk kez sunulmaktadır. 306 bg ve 400 Newton metrelik güçlü bir tork üreten 3,0 litrelik benzinli motor sürüş keyfinin ve verimliliğin artmasına olanak sağlar. Art arda iki yıl uluslararası Yılın Motoru Ödülünü kazanan sıralı altı silindirli motorun BMW TwinPower Turbo teknolojisi; twin scroll turboşarj, Yüksek Hassasiyetli Direkt Enjeksiyon ve VALVETRONIC değişken valf zamanlaması özelliklerini içerir.

Benzersiz hibrid model, tipik BMW 5 Serisi:sürüş dinamiklerinin, güvenliğin ve konforun en yüksek standartları.

BMW ActiveHybrid 5’in yürüyen aksam özellikleri, çift çatallı ön aks ve entegre arka aks, Servotronic hıza duyarlı destek işlevi içeren elektromekanik direksiyon, yüksek performanslı bir fren sistemi ile 17 inç alaşım jantları içerir. Elektronik olarak kontrol edilebilen amortisör özelliğine sahip Dinamik  Süspansiyon Kontrolü isteğe bağlı olarak sunulmaktadır. Fren basıncı uygulayarak ve motor gücünü azaltarak aracı dengeleyen Dinamik Süspansiyon Kontrolü (DSC) sistemi, Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC), Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Viraj Fren Kontrolü (CBC), Dinamik Fren Kontrolü (DBC), Fren Asistanı, Fren Gücü Kaybı Telafisi, Kuru Frenleme işlevi ve Kalkış Asistanı gibi işlevleri de barındırır.