“Karanlıkla Işığın Buluştuğu Yerde… Rembrandt ve Çağdaşları – Hollanda Sanatının Altın Çağı” sergisi Shell’in de desteğiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) ziyarete açıldı. Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı nedeniyle düzenlenen sergi, Rijksmuseum ile dünyanın önde gelen özel bir koleksiyonuna ait eserleri, Türkiye’de ilk kez izleyicilerle buluşturuyor.

Türk ve Hollanda hükümetlerinin diplomatik sponsorluğunu üstlendiği sergi, Türkiye’de faaliyet gösteren önemli Hollandalı şirketlerin de katkısıyla gerçekleşiyor. Shell’in de destek verdiği serginin açılışı nedeniyle bir konuşma yapan Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem şunları söyledi:

“Shell olarak dünya çapında faaliyette bulunduğumuz 90 ülkede sadece enerji sektörünün gelişimine öncülük etmekle kalmıyoruz; yerel ekonomileri güçlendirmenin ötesinde, içinde yer aldığımız toplumların sorumlu bir üyesi olarak da sosyal ve kültürel projelere katkı sağlıyoruz. Türkiye’de Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923’ten beri faaliyet gösteriyoruz ve seneye 90’ıncı yılımızı kutlayacağız. 400 yıldan daha kısa bir süre olsa da 90 yıldır Türkiye’de olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye Shell için çok önemli bir ülke ve yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl TPAO ile iki önemli anlaşmaya  imza atarak doğal gaz ve petrol arama faaliyetlerine başlamaya karar verdik.

Hollanda ve Türkiye arasındaki ticari işbirliğini kültürel alanda yeni bir ortaklığa dönüştüren bu sergiye verdiğimiz desteği toplumsal değer yaratma anlayışımızın güzel bir örneği olarak görüyoruz. Türkiye-Hollanda ilişkilerinin sanat alanında yapılan bu işbirliğiyle daha da gelişeceğine inanıyor ve mevcut 400 yıllık dostluğun pekişerek uzun yıllar daha sürmesini diliyoruz.”

110 eserden oluşan görkemli sergi

“Rembrandt ve Çağdaşları – Hollanda Sanatının Altın Çağı” sergisi, Rembrandt’ın yanı sıra, Hollanda resminin önde gelen isimlerinin bulunduğu 59 sanatçıya ait 73 tablo, 19 desen ve 18 obje olmak üzere toplam 110 eserden oluşuyor. Sergide ayrıca, yüzyıllar boyunca karanlık bir figür olarak kalan, eserleri uzun süre başka sanatçılara atfedilen ve yalnızca 35 eseri bilinmesine rağmen, dönemin en büyük isimleri arasında gösterilen Johannes Vermeer’in “Aşk Mektubu” adlı eseri de yer alıyor. Frans Hals, Jan Steen ve Jacob van Ruisdael gibi pek çok büyük ismin eserlerini de ağırlayacak sergi, dünya resim tarihinin en heyecan verici dönemlerinden biri olan Hollanda Sanatının Altın Çağı’nı tüm ihtişamıyla gözler önüne seriyor.

“Rembrandt ve Çağdaşları – Hollanda Sanatının Altın Çağı” sergisi, 10 Haziran 2012 tarihine kadar SSM’de sanatseverlerle buluşacak…