Bu günlerde bana eşlik eden test sürüşümün konuğu BMW 320i ED. Yeni 1.6 motoru sayesinde kendinden emin adımlarla premium marka olmanın verdiği güven, heyecan veren güçlü dış tasarımı, özgün çizgileri, dinamik farları, stil dolu lüks iç tasarımı, kışkırtıcı ama güvenilir sürüş dinamikleri ve sıra dışı teknolojik ayrıntıları ile diğerlerinden bir kaç adım önde, sınıfında referans modeli olma konumunu koruyor.

BMW 320i Test_Borusan Otomotiv_otomobiltutkunu_BMW 320i EDTest_BMW 320 Test_BMW Photo_BMW Pictures

BMW 320i ED, klasik seçimlerin dışına çıkmak isteyen, yolculuklarında spor kullanımdan ve bagaj hacminden taviz vermek istemeyen kişiler için önemli bir model olma potansiyeline sahip bir otomobil. BMW ile özdeşleşip kişiye değişik farklı duygular hissettiren böbrek ızgaraları ile hemen dikkatleri üzerine topluyor. Markaya özgü ışık halkalarıyla çevrili ikiz yuvarlak farlarla yanlardan kuşatılmış bu öğe, test konuğumuza benzersiz bir bütünlük kazandırmaktadır.

BMW 320i ED Test aracımıza arkadan veya yandan baktığımızda, yalnızca şık temiz yüzeyler ve dinamik keskin hatlar, uzatılmış etekler fark ediliyor, dikkat ederseniz arabanın hatlarında çok fazla detay var, köşeler, çizgiler, yuvarlaklar, ani kesikler, ön bölümdeki motor kapağı sportif kıvrımlara sahip olup Bi-xenon far yapısı ve fark edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan ön bakışları, bu durum onu tercih eden kullanıcısını kendisine çekmekte tereddüt etmiyor, en çok gözüme çarpan nokta ise iki kapı camı arası piano black kaplamalar tek kelimeyle enfes. Bugün bile dünyada en çok satan BMW otomobili standartları belirliyor olması markanın sahip olduğu modern ve güçlü tasarımda kendini gösteriyor.

Hava sürtünme katsayısı 0,25 olan 3-serisi dünyanın en aerodinamik lüks sedan modeli özelliğini taşıyor.

BMW 320i Test_otomobiltutkunu_BMW 320i ED Test_BMW 320 Test

BMW 320i ED’ nin direksiyonuna geçtiğinizde farklı duygular yaşayacağınızı anlıyor hissediyorsunuz, ilk olarak oturma, hakimiyet rahatlığı, temiz ön görüş, sürücünün ön kısımda etrafı ve yolu görmesini engelliyecek hiç bir kör nokta yok, aksine sürücü koltuğuna oturduğunuz zaman görüş alanı çok net ve sürücü herşeye hakim bir oturma pozisyonunda, yaşam alanı hem hem geniş olan koltuklar hem rahat hem konforlu, üst seviye kaliteli diz ve omuz mesafesi ayarları ile vücudu saran spor koltukları premium kalitede malzeme tercihleri ile donatılmış olup klasikleşmiş BMW marka konforunu sunuyor, kabin tasarımı sürücü odaklı kendini aratan kumanda birimi yok her şey elinizin altında. Orta konsolun üst kısmında bulunan iDrive sisteminin ekranından yol bilgisayarı, ConnectedDrive, ses sistemi, araç ayarlarını ve yine orta konsolun sol kısmında bulunanan Eco, Comfort, Sport butonlarından sürüş modlarını düzenleyebiliyorsunuz.

BMW 320i Test_otomobiltutkunu_BMW 320i EDTest_BMW 320 Test_Borusan Otomotiv

BMW 320i ED, açık renkli gösterge paneli ve renkli koltuk döşemeleri, ahşap kaplamalar ile ferah bir iç hacim yaratılması tasarlanmış, iç tasarımındaki şıklık, yenilikçi detaylar ve el emeğinin mükemmelliyeti bir arada sunuluyor. Aynı zamanda model, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı kabin renkleri, kaplama tasarımları ve bunlara ilaveten farklı deri kaplama alternatifleri de sunuyor, ön panelin yeniden tasarlanması ve daha ince detaylarla donatılması, görünüme daha şık bir hava katıyor olduğu fark ediliyor.

Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli yeni ön panel, standart olarak sunulan deri direksiyon simidi ve joistik vites topuzu, aracın iç atmosferinin karakterini vurguluyor ve üst seviyede konfor, güvenlik sunuyor.

BMW 320i Test_Borusan Otomotiv_otomobiltutkunu_BMW 320i EDTest_BMW 320 Test_BMW Photo_BMW Pictures_TwinPower_EfficientDynamic_Borusan Oto

BMW TwinPower

BMW 320i ED, 1.6 litre hacminde ve 4 silindirli TwinPower Turbo motoru, alt devirlerden itibaren kullanıma sunulan yüksek denilebilecek torku ile çekiş gücü ve dinamik yapısı son derece iddialı. Keyif veren karakteri performans konusunda göz doldururken, otomatik vitesli BMW 320i ED’de yer alan 1600 cc’lik BMW TwinPower teknolojili turbo beslemeli yeni nesil benzinli motor, 4800 d/d’de 170 HP güç ve 1500 d/d’de 250 Nm tork üretiyor.

8 ileri otomatik ZF şanzımanla donatılan bu motor fabrika verilerine göre otomobili 7.6 saniyede 0′dan 100 km/s’ye çıkartırken, maksimum 230 km’lik son hıza sahip. 250 Nm’lik yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor.

BMW 320i ED Test_otomobiltutkunu_BMW 320i Test_BMW 320 Test

BMW 320i ED, geleneği bozmamış araç tam bir keyif makinası, sessiz çalışma karakteri de bu yeni nesil benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor, daha keyifli ve daha dinamik bir sürüş performans için düşük hacimden yüksek güç mantalitesine sadık kalmış ZF şanzımanın desteği ile  170 hp gücü elde etmiş. 8 ileri otomatik şanzımana sahip olan 320i ED çok daha keyifli çok daha zevkli olduğunu söyleyebilirim, çünkü 8 ileri otomatik şanzımanın vites değiştiriş hızını hissedebilmek mümkün değil. Bu sebeple D modunda normal bir şekilde hızlanmak mümkün. Fakat vitesi sport konumuna aldığınızda daha yüksek devir çevirmeye başlıyor ve hız ibresi kesintisiz olarak yükselişe geçiyor.

En çok merak edilenlerden biri de yakıt tüketimi. Test otomobilimizin 1600cc’lik benzinli motoru karma olarak 5.4 litre, şehir içi 7.3 litre, şehir dışı 4,4 yakıt tüketim değerlerine sahip. Otomobilin 0-100 km/s hızlanması ise 7.6 saniye sürüyor. Test süresince fabrika değerlerine yakın makul seviyelerde tüketim değerlerini elde ettim.

BMW 320i Test_Borusan Otomotiv_otomobiltutkunu_BMW 320i EDTest_BMW 320 Test

BMW 320i ED önceki modelleri gibi, oldukça kapsamlı bir BMW EfficientDynamics paketini standart olarak barındırıyor. Bu daha iyi bir çevresel performans için hem düz sürüş modu hem de otomatik viteslerde otomatik Start/Stop işlevini ve sürüş deneyimi düğmesiyle (standart) etkinleştirilen ECO PRO modunu da içeriyor, ışıklarda veya trafik sıkıştığında durma gerektiren her durumda motoru otomatik olarak durduran ve artık her BMW modelinde standart olarak sunulan start-stop özelliği ile tüketim değerleri karbonmonoksit salınımını en aza indirmektedir.

Start/Stop konusunu biraz açmak gerekirse

Sistem ana prensip olarak aracın bekleme yaptıgı durumlarda motorunda stop edilmesi mantıgı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) araç stop ediyor harekete gecmek için tekrar fren pedalından ayağını çektiğiniz an hafif motor sarsıntısı ile aracın motoru devreye girip arac tekrar çalısacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında aracın far ısıtma klima müzik sistemi vs gibi ihtiyacları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü vakum kontrolü otomatik durma modunda da aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor

Sonuç olarak BMW yine akılları çok karıştıran bir otomobil üretmiş 1600 cc premium araç segmentinde yenilikçi Efficient Dynamic sistemi sayesinde yakıt tüketim değerleri 5 – 5.5 litre civarında ve en önemlisi vergi avantajı ile birleştirildiğinde premium marka otomobil almak isteyen bilinçli tüketici için sıralamanın en üst basamağında yer alacağını düşünüyorum.

BMW 320i Test_Borusan Otomotiv_otomobiltutkunu_BMW 320i EDTest_BMW 320 Test_BMW Photo_BMW Pictures_TwinPower_EfficientDynamic

BMW 320i ED Teknik Özellikler

Motor Silindir hacmi (cm3) 1598

Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 170 / 4800

Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 250 / 1500

Yakıt tüketimi: Şehir içi (lt/100 km) 7.3 Şehir dışı (lt/100 km) 4.4

Ortalama (lt/100 km) 5.4 Depo hacmi (lt) 60

Co2 Emisyonu(gr/km) 127

0-100: 7.6 sn Maksimum Hız : 230 km

Hızlanma 0 – 100 km/sa (sn) 7,6

Bagaj hacmi (m3) 0,480

BMW 320i ED_Borusan Otomotiv_otomobiltutkunu_BMW 320i ED Test_320i Test_BMW 320i Photo_BMW 320i Haber_BMW 320i Yorum_BMW 320i Pictures_Borusan Oto_EfficientDynamic_ECO PRO

Fotoğraflar; Onur Ozan Sarıkaya Photography