Skoda markasının amiral gemisi olan Superb modeli yakın zamanda facelift yenilenen yüzü ile bir takım düzenlemeler sayesinde en son halini aldı. Yeni Superb basın test sürüşü aktivitesi İstanbul’ gerçekleştirildi. Otomobiltutkunu olarak bu etkinlikte yer aldım ve Superb’nin kuşkusuz en fazla merak edilen motoru 1.6 TDİ 105 HP DSG Ambition versiyonunu kullanma imkanı buldum.

Sürücü koltuğuna ilk geçtiğim zaman dikkatimi çeken noktalardan biri net, temiz ve  sıcak bir ön konsol oldu. Ön konsolda yumuşak dokunuşlu plastik malzemeler ve maun kaplamalar kullanılarak daha zengin bir görünüm elde edilmiş. Sürücü odaklı kokpitin üst orta kısmında büyük bir ekran görev yapıyor.  Torpido’nun alt kısmın ise klima kumandaları ve vites konsolu görülüyor.

Yeni Superb’nin iç tasarım ve konforu oldukça etkileyici. Sade görünen iç tasarımında en büyük öncelik ergonomiye verilmiş. Ön konsulda kullanılan kaliteli malzemelerden yapılmış olan kaplamalar Superb’ye ayrı bir keyif katmış. Superb’nin içindeki her kumanda elemanının kullanım kolaylığı ve kumandadaki işçilik seviyesi ve malzeme kalitesi de başarılı olmuş. Superb’nin yan camlarında bulunan stor perdeler hem güneş ışınlarından korunmanızı sağlıyor hemde istediğiniz zaman araç dışından görünmenizi engelliyor. Bu haliyle gerçekten ince düşünülmüş bir özellik. İç mekanın şık döşemeleri, koltuk aralarındaki eşya gözleri ve aydınlatmalı yolcu aynaları ile yolcu konforu üst düzeye çıkarılırken sürücü konforundan da ödün verilmemiş. Anlaşılan o ki, yeni Superb, konforlu olması için üretilmiş bir model ve O, kendisini üretenleri bu konuda kesinlikle mahcup etmemiş.

Test otomobilimiz, en üst donanım seviyesi olan Ambition donanım paketine sahip. Dış aksamında bol miktarda krom kaplamaya yer verilmiş. Özellikle, ön kısımda eski modele göre uzatılmış motor kaputu, krom çıtaları ve markanın amblemi belirgin bir şekilde göze batmaktadır. Yeni Superb’nin enine çıtalı krom detaylı radyatör ızgarası ve far grubu yenilenmiştir. Led teknolojisine sahip olan yeni far grubunda üç adet ters C şeklinde gündüz farları mevcuttur. Otomobilin arka kısmında ise yeni bir arka tampon ve logo yerleri değiştirilerek krom kaplama ile detaylandırılmış olan bagaj kapağı göze çarpmaktadır.  Ayrıca, eskiden alt kısımda olan plaka yeni modelde bagaj kapağında yer almaktadır. En büyük detay ise led destekli arka far grubunun tamamen yenilenmiş olarak karşımıza çıkmasıdır.

Yeni Superb, ön ve arka tarafında kullanılan LED aydınlatma lambaları sayesinde gerçek anlamda prestijli bir otomobil olduğunu belli ediyor.

Skoda Superb’in güvenlik ve konfor donanımları genişletildi. 6 hava yastığının yanı sıra ABS, Elektronik Denge Kontrol Sistemi (ESC), Patinaj Önleyici Sistem (ASR), Motor Çekiş Kontrol Sistemi (MSR), Lastik Basınç Kontrol Sistemi, Hidrolik Fren Asistanı (HBA), Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL), Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi (ESBS), Direksiyon Yönlendirme Tavsiyesi (DSR), Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) ve Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi gibi güvenlik unsurları standart olarak sunuluyor.

Skoda-Superb-Test_Yeni-Superb-Test_Superb-Lansman_Skoda-Superb-Lansman_otomobiltutkunu_2013-Superb_ŠKODA-SUPERB-TEST_Ambition_DSG-Greentech

Test aracımızda bulunan 1.6 litrelik, 4 silindirli, turbodizel motor, 4400 d/d’de 105 HP güç ve 1500-2500 d/d aralığında 250 Nm tork üretiyor. 7 ileri DSG şanzımanla kumanda edilen motor otomobile 193 km/s’lik maksimum hız sağlıyor. 7 ileri oranlı DSG şanzıman ise çabuk ve sarsıntısız vites değişimleriyle yeni Superb’nin en iyi yönlerinden birisi.

Skoda Superb’nin 0-100 km/s hızlanma performansı ise 12.2 saniye. Stop/Start sisteminin yer aldığı otomobilin en dikkat çeken özelliklerinden biri ise düşük yakıt tüketimi. 100 km mesafede şehir içinde 5.5 lt, şehir dışında 4.1 lt ve ortalama 4.6 lt yakıt tüketen otomobil, test sürüşümüz esnasında yol bilgisayarı verilerine göre ortalama 5.3 lt/100 km’lik yakıt tüketim değerlerine imza attı. Bu da 1795 kg boş ağırlığa ve 105 HP-250 Nm’lik performansa sahip bir otomobil için çok başarılı rakam. 4833 mm uzunluğa, 1817 mm genişliğe ve 1462 mm yüksekliğe sahip olan Skoda Superb’nin dingil mesafesi 2761 mm. Superb, tamamen dolu bir depo ile yaklaşık 1300 km’yi kat edebiliyor.

Skoda Superb, Start/Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon oranları yüzde 19’a varan oranlarda azaltıldı. 1.6 TDI 105 HP DSG şanzıman verisi ise 4.6 litre ile sınıfının en rekabetçi modellerinden biri olduğunu kanıtlıyor.

Skoda-Superb-Test_Yeni-Superb-Test_Superb-Lansman_Skoda-Superb-Lansman_otomobiltutkunu_2013-Superb_ŠKODA-SUPERB-TEST_Ambition_DSG-Greentech

Genel olarak yeni Superb çok başarılı bir otomobil olduğunu fark ettiriyor. Ayrıca kalitesini her köşesinde belli ediyor, işçilik ve malzeme kusuru yok, sürüş izlenimlerim neticesinde diyebilirim ki yeni Superb gerek yakıt tüketimi, gerek sağlamlığı, gerek rahatlığı ile hem aile hem makam, hem de hafta sonu gezilerinizde size eşlik edebilecek ve  bu fiyatlardaki en iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim.

Yeni Superb Elegance 1,6 lt TDI DSG – 105 HP  Donanım ve Teknik Özellikleri

Silindir sayısı: 4, Silindir hacmi (cc):  1599

Maks. güç [Kw(Hp) / dev/dak]:  77 (105) / 4400

Maks. tork [Nm / dev/dak]:   250 / 1500-2500

Maks. hız (km/h):  193 km

İvmelenme (0-100 km/h):   12.2

Yakıt tüketimi Şehiriçi (lt / 100 km) 5.5 Lt

Şehirlerarası (lt / 100 km) 4.1 – Ortalama (lt / 100 km) 4.6

CO2 emisyonu (g/km): 120

Skoda-Superb-Test_Yeni-Superb-Test_Superb-Lansman_Skoda-Superb-Lansman_otomobiltutkunu_2013-Superb_ŠKODA-SUPERB-TEST_Ambition_DSG-Greentech_Yüce-Auto-Skoda