382 milyon dolarlık yatırım ile 200.000 adede çıkan yıllık üretim kapasitesi sayesinde yaklaşık 750 kişilik ek istihdam yaratılacak. Hyundai Assan İzmit Fabrikası, Türk ve Avrupalı tüketicilerin A ve B Segmentindeki ihtiyacını karşılayacak. Yeni yatırımla üretim bandına dahil edilecek yeni model, 2013 yılının sonunda üretilmeye başlanacak ve çoğunluğu Avrupa’ya ihraç edilecek.

 

Dünyanın en hızlı büyüyen otomotiv markası Hyundai, Türkiye’deki Hyundai Assan İzmit Fabrikası’ndaki yıllık üretim kapasitesini yepyeni bir yatırımla 200 bin adede çıkaracağını açıkladı. Hyundai Assan 382 milyon dolarlık bu yatırımla 2013 yılının sonunda yeni bir modeli daha üretim bandına dahil edecek. 2013 yılı sonundan itibaren üretimine başlanacak ve tüm Avrupa’ya ihraç edilerek ülkemize katma değer kazandıracak yeni model ise Hyundai’nin A Segmenti’nde yer alacak modeli olacak.

Yeni yatırım, Hyundai Assan bünyesinde yaklaşık 750 kişiye ek istihdam sağlayacak. Mevcut yan sanayi üreticileri ve yeni yatırım yapacak yan sanayi firmalarının da toplam yatırım miktarı 225 milyon USD seviyesinde gerçekleşecek ve tedarikçi bazında yaklaşık 1.650 kişiye yeni iş imkanı yaratılacak. Böylece Hyundai’nin yeni yatırımı için yan sanayi dahil toplamda 607 milyon USD yatırım yapılıp yaklaşık 2 bin 400 kişilik ek istihdam yaratılmış olacak.

Hyundai Assan’ın 2010 yılından beri ürettiği ve Avrupa’ya ihraç ettiği i20’nin yeni modelinin bantlardan iniş töreni ve gelecek dönem yatırımının açıklandığı toplantı, T.C. Ekonomi Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan’ın katılımı ile gerçekleşti.

Yeni i20, tüm Avrupa’ya ülkemizden ihraç edilmeye devam edecek. Kapasite artışı ile birlikte toplam 200 bin adetlik üretime ulaşacak Hyundai Assan, bu üretimin yüzde 90’dan fazlasını Avrupa’ya ihraç etmeyi ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamayı planlıyor.

Toplantıda konuşan Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Won-Shin Chang, “Hyundai Assan Fabrikası, Hyundai’nin Kore dışındaki denizaşırı ülkelerdeki ilk fabrikası ve bu yıl, fabrikamızın Türkiye’de üretime başlamasının 15’inci yılını kutluyoruz. Bugüne kadar 700 bin adetten fazla araç üretimi gerçekleştirdik. İstihdam yaratmanın yanı sıra kardeş ülkemiz olan Türkiye’nin ekonomisine de yaklaşık 4 milyar Amerikan Doları seviyesindeki ihracat geliriyle büyük bir destek olduk” dedi ve sözlerine şöyle devam etti; “Bugün hem Hyundai hem de Türkiye için yepyeni bir dönemin başlangıcını yapıyoruz. 2010 yılında gururla üretimine başladığımız i20 modelimiz, yenilenen yüzüyle Mayıs ayı itibariyle fabrikamızın bantlarından inmeye başladı. i20 üretimi, fabrikamızın tarihindeki en önemli kilometre taşıdır ve hem iç pazarda hem de ihraç pazarlarında önemli satış rakamlarına ulaşmıştır.

Hyundai Assan olarak şu an i20 modelimizin yüzde 80’den fazla bir bölümünü ağırlıkla Avrupa’ya ihraç ediyoruz ve gelecekte de i20 bizim en önemli modelimiz olarak üretilmeye ve ihraç edilmeye devam edecektir. Yeni i20’nin tasarımıyla, çevre dostu olan verimli ve ekonomik motor seçenekleriyle, kullanışlılığıyla ve Türk işçisinin üstün emeğiyle elde ettiğimiz yüksek kalitesiyle müşterilerimizin duyularına hitap edip hayatlarında önemli bir yer edineceğine eminiz. Biz Hyundai olarak her zaman Türkiye’ye güvendik ve bu güzel ülkeye katkıda bulunmak adına elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Hyundai’ye Türkiye ve Avrupa’da gösterilen yoğun talep sayesinde Türkiye’de yatırımlarımıza devam ediyoruz ve her zaman en yüksek teknolojiyle birlikte en modern ve en üstün ürünleri sunmaya devam edeceğiz”.

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ise yeni yatırımın altını çizdi ve şöyle söyledi: “Bugün bizim için önemli bir gündür. i20’nin yeni modelini oldukça yoğun mesai harcayarak çalıştık ve bugün itibarıyla piyasaya sunuyoruz. Yeni i20 sayesinde ilk aşamada yıllık 70 bin adetlik ihracatla ülkemize 1 milyar TL’den fazla döviz getirmeyi öngörmekteyiz. Bugünün bir başka önemi ise, Hyundai Assan olarak Türkiye üretim kapasitesini otomobil üretiminde yıllık 100.000 adetten asgari 200.000 adet seviyesine artırma kararı almış olmamızdır. Üreteceğimiz ürünler A ve B segmenti yeni nesil ürünler olacaktır ve bu segmentlerde ülkemiz pazarında lider duruma geçmeyi hedefliyoruz. Üretimimizin yüzde 90’dan fazlasını Avrupa Birliği ve STA ülkelerine ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bu yatırımlarla yerlilik oranını yüzde 67 seviyelerine getireceğiz. Yatırımı 18 ay içinde tamamlayacak olup, 2013 yılı sonunda devreye almayı planlıyoruz”.

Yeni i20

Hyundai’nin Avrupa Ar&Ge Merkezi Rüsselsheim’da Avrupalı müşteriler için özel olarak tasarlanan Yeni i20, ilk defa bu yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterilmişti. Ülkemizden ihraç edilecek ilk i20’nin üretim bandından çıkışına şahitlik edilen toplantıda, Hyundai’nin B Segmenti’ndeki temsilcisi yenilenen özellikleriyle ülkemizde de büyük beğeni topladı.

Hem dış tasarım hem de iç mekanda değişikliklere gidilerek çok daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan Yeni i20, özellikle genç müşterilerin tercihi olmayı hedefliyor. Mevcut i20’nin başarılı şasisi üzerine geliştirilen Yeni i20, sadece tasarım anlamında değil, yüksek teknolojisi, artan konforu ve segmentinde çağ açacak donanımlarıyla da yenilikçi yüzünü sergiliyor.

Markanın akıcı tasarım felsefesinden nasibini alan Yeni i20, tüm diğer Hyundai modellerinde olduğu gibi artık altıgen ön panjuru ile markanın karakteristik bakışlarına kavuştu. Yine markanın karakteristik far yapısı ile yenilenen Yeni i20, LED gündüz farları ile son derece şık ve agresif bir bakışa sahip. Yeni i20 genişleyen ölçüleri, artan malzeme kalitesi ve yüksek teknolojili donanımları ile bir önceki i20 Modeli’nin başarısını çok daha ileriye götürmeye hazırlanıyor.

Yeni i20, 1,2 litre ve 1,4 litrelik benzinli motorlar ile 1,4 litrelik dizel motora sahip olacak. Tüm motorlar bir önceki jenarasyon i20’den baz alınırken 1,2 litrelik benzinli motorda kullanılan D-CVVT (çift değişken zamanlamalı subap) teknolojisi ile gücü 78 PS’den 85 PS’e çıkartıldı. 1,4 litrelik benzinli motor 100 PS, yine 1,4 litrelik dizel motor ise 90 PS güç üretiyor. 1,2 litrelik benzinli motor 5 ileri düz, 1,4 litrelik dizel motor ise 6 ileri düz vites ile tercih edilebilirken 1,4 litrelik benzinli motor 6 ileri düz veya 4 ileri otomatik vites seçenekleri ile satışa sunulacak.

Geçirdiği evrimin ardından Yeni i20’ye bir de düşük hacimli dizel motor seçeneği eklenecek. 3 silindirli 1,1 litrelik dizel ünite 75 PS gücü ve sadece 84 gr/km’ye kadar düşen emisyon değeri ile yüksek performansı düşük yakıt tüketimi ile birlikte sunuyor. Hyundai’nin Almanya’nın Rüsselsheim şehrinde bulunan Avrupa Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen motor, bu yıl Temmuz ayından itibaren üretilip satışa sunulacak.

Ülkemizde toplam 4 farklı donanım paketi ile satışa sunulacak Yeni i20, en düşük donanım seviyesinde bile birçok konfor ve güvenlik ekipmanını standart sunuyor. Yeni i20’nin donanım paketleri Jump, Sense, Tune ve Elite olarak adlandırıldı. Başlangıç paketi olan Jump seviyesinde ABS, EBD (Elektronik Kontrollü Fren Güç Dağılımı), BAS (Fren Destek Servisi), sürücü ve yolcu havayastığı, uzaktan kumandalı merkezi kilit, 4 hoparlörlü ve MP3 çalarlı müzik sistemi, iPod ve Aux bağlantısı, tek dokunuşlu 3’lü dönüş sinyali, elektrik destekli direksiyon, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon simidi, krom iç kaplı kapı kolları ve el freni düğmesi, metal görünümlü ön konsol, klima, soğutmalı torpido gözü, elektrikli ön ve arka camlar, 60/40 oranında katlanabilir arka koltuklar ve 15 inç lastikler standart olarak sunuluyor.

Yeni i20’nin bir üst donanım paketi olan Sense donanım seviyesinde ise Jump paketine ek olarak direksiyondan kumandalı ve 6 hoparlörlü müzik sistemi, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, hız sabitleyici, otomatik kararan iç dikiz aynası, yağmur ve far sensörü, bluetooth bağlantısı, 15 inç aluminyum alaşım jantlar, elektrik kontrollü ve katlanabilen sinyalli dikiz aynaları, arka park sensörü, renkli camlar ve gövde rengi kapı kolları ile yan aynalar bulunuyor.

Yeni i20’nin Tune donanım seviyesinde ise sis farları, LED aydınlatmalı gündüz farları, geri görüş kamerası, elektronik klima, deri kaplı direksiyon ve vites topuzu, ön kol dayama, Supervision gösterge paneli, yan ve perde havayastıkları, aktif ön koltuk başlıkları ile VSM (Araç Stabilite Yönetim Sistemi) ve ESP alınıyor. Yeni i20’nin en üst donanım seviyesi olan Elite paketinde ise tüm bu benzersiz donanımlara ek olarak elektrikli açılabilir tavan, krom kaplamalı dış kapı kolları ile anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma butonu yer alıyor.

Yenilikleri ile daha genç ve modern bir görünüme kavuşan Yeni i20’de hepsi göz alıcı 10 farklı gövde rengi kullanılıyor. Okyanus Mavi, Gece Mavi, Buz Mavi, Kırmızı, Füme, Siyah, Kurşun Gri, Bronz, Yakut Kırmızı ve Mercan Beyaz gövde renklerinin tercih edilebildiği Yeni i20 iç mekanda ise siyah döşeme rengi ile satışa sunuluyor.

Segmentinde etkileyici tasarımı, yüksek konfor ve güvenlik donanımları ile satışa çıkan Yeni i20’nin özel lansman fiyatları motor, şanzıman ve donanım paketlerine göre 30 bin 690 TL ile 45 bin 280 TL arasında değişiyor.