Bu yazımızda 2011 yılının son çeyreğinde tanıştığımız Toyota Yaris 1.33’i inceliyeceğiz, benzersiz çizgilere sahip olan Toyota Yaris 1.33 Multidrive S  insanı kolayca etki altına alabilecek kapasitede olduğunu hissettiriyor.

Toyota Yaris Test_otomobiltutkunu

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere bu ne stil, bu nasıl tasarım dedirtti. Modacıları kıskandırın. Renk yelpazesi bir yana, o kıvrımlar, o çizgiler asil ve sıra dışı. Bırakın dışardan hayran hayran izlemeyi, arabaya dair yan aynalardan gördükleriniz bile sizi şımartmaya yetiyor.

B segmentinin en iddialı modellerinden biri olan Toyota Yaris 1.33 Multidrive S  yenilenen yapısı ile yollarda. Şehir içinde pratik kulanım sağlayan kompakt boyutlarına rağmen, geniş ve ferah iç mekanıyla onu tercih eden kullanıcısına yakıt ekonomisi, zengin donanımı, geniş iç mekanı, rahat görüş açısı ile rakiplerinden daha farklı olduğunu hissettiriyor. En güzel yanlarından biri de çok net her yere hakim olabileceğiniz boyutlarda olması. Ön ve arka camların önü dış bükey yerleştirilmiş olduğundan da görüş açınız genişliyor.

Toyota mühendisleri otomobilde o kadar çok dikkat çekici detaylar sunmuşlarki hani derler ya karşısına geç otur izle, ön profilden baktığınızda dikkat çeken elemanların en başında çekik farları, sportif tamponu, tatlı kıvrımlara sahip sevimli yüzü çok hoş bir imaj bırakıyor akılda.

Yeni jenerasyon Toyota Yaris hem dış tasarım hem de iç dizaynında değişikliklere giderek daha modern ve yenilikçi bir görünüme kavuşan aynı zamanda da sportif yapısı ile özellike genç ve orta yaş grubunu hedefleyen yapısıyla çok haraketli olan B segmentinde özellikle bayan kullanıcılara hitap eden dizaynı ile dikkatleri üzerine topluyor.

Toyota Yaris Test_otomobiltutkunu_Yaris Test

Otomobilin dış görünümündeki akıcı çizgiler Toyota Yaris’in iç kabininde de devam ediyor, basit düz temiz çizgilerin hakim olduğu ve sportif dokunuşların kalitesini otomobilin içinde çok net hissedebiliyorsunuz. İç dizaynında kullanılan yüksek malzeme kalitesi hemen hissediliyor. Oldukça dikkat çeken karakteristik bir yapıya sahip torpido kısmında barındırdığı zengin öğelerle beğeni kazanmaya devam ediyor.

Direksiyon tasarımı çok başarılı ve üzerinden ses sistemini aynı zamanda yol bilgisayarını kontrol edebiliyorsunuz, ayrıca deri direksiyon ve vites topuzu ise gerçekten bu sınıfta alınabilecek lüks bir donanım. Buna rağmen standart olarak sunulması emsal segmentteki otomobiller arasında Toyota Yaris’i öne çıkartıyor. Toyota Yaris test otomobilimizin iç mekanında eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Toyota Yaris 1.33 Multidrive S Test otomobilimizde bulunan Toyota touch multimedya sistemi, Go navigasyon sistemi, geri görüş kamera monitörü, usb ve aux girişleri, direksiyondan kumandalı müzik sistemi ve Bluetooth, çitf bölgeli otomatik klima gibi standart üstü özellikler onu segmentindeki otomobillerden bir adim daha öne çıkartıyor

Kalite ve şık bir görünüm sunan Toyota Yaris’in ergonomik koltuklarında gayet konforlu yolculuklar yapılan vücudu çok iyi saran ön koltuklar rahat ergonomik açıdan çok başarılı, arka koltuklar hayli rahat bir diz mesafesine sahip. Düz zemin sayesinde arka koltuklarında ise üç kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir.

Ön torpido’da kullanılan butonların yerlerine kolayca erişilebilir olması büyük rahatlık, otomobilin içinde ki her parçanın yumuşak dokulu ve yüksek kaliteli malzemeler ile döşenmiş olması hoş bir ayrıntı olmuş. İç mekan oldukça geniş bir yaşam alanına sahip.

Toyota Yaris Test_otomobiltutkunu_Yaris Test_Toyota Yaris CVT_Fotoğraf

Toyota Yaris’te 1300cc’ lik benzinli motor 6000 d/d’de 99 HP güç ve 4000 d/d’de 125 Nm tork üretiyor.. 1.3 litrelik benzinli motor 7 kademeli CVT şanzımanla kombine edilmiş. Yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de bu benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor.

Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 6,3 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 4.6 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tüketim değerleri yenilenen Toyota Yaris’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Sonuç olarak yıllardır otomotiv piyasasına güven veren japon kalitesinde üretilmiş, japon sorunsuzluğu ve ekomisini avrupalı otomobillerin sürüş dinamikleri ve konforuyla birleştirmeyi başarmış çok iyi bir otomobil olduğunu ve Toyota Yaris’i tercih eden kullanıcısı için ödenilen paraya bu kadar donanımı, görsel estetiği ve sağlamlığı bir arada verebilen, aynı zamanda şehir içindeki park ve manevra kolaylığı sunan gerektiğinde 1.33cc’lik motorun 99 Hp lik gücü sayesinde hem ekonomi hem size adrenalin yaşatabilme keyfi sunabilen renkli sürüşlerin sizleri beklediğini çok rahatlıkla ifade edebilirim.

Toyota Yaris Test_otomobiltutkunu_Yaris Test_Toyota Yaris CVT

Toyota Yaris 1.33 Multidrive S CVT Teknik Özellikler
Silindir Hacmi(cc): 1329
Maksimum güç (HP): 99
Maksimum tork CE: 125
Maksimum hız (km/saat) : 175
Hızlanma (sn) 0-100 km/s : 12.3
Yakıt Tüketimi: Şehir içi: 6.3 Şehir dışı:4.6 Karma: 5.3
CO2 emisyonu (g/km): 121

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S_Toyota Yaris 1.33 Cool_Multidrive S_Toyota Yaris Test_otomobiltutkunu_Yaris Test_Toyota Test_Toyota Yedek Parça_Toyota Haber

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya Photography ve Nazmi Ataman.