Bu günlerdeki test konuğum, her zaman kendi çizgisinde ilerliyen, tüm dileklerinizi memnuniyetle yerine getiren yeni nesil TwinPower Turbo motor teknolojisi sayesinde 100 km’de ortalama 3.8 litre yakıt tüketim değerlerine sahip BMW 116d’ yi test ettim, bu yazımda siz değerli okuyucularımla edindiğim izlenimleri paylaşacağım.

BMW 116 ed_otomobiltutkunu_BMW 116 ed Test_BMW 116 Test

BMW 116d zaten tasarım olarak sıra dışı bir model. Coupe formlu bir spor otomobil 4 kapılı olması onu sporcu kimliğinden uzaklaştıramıyor, otomobil tasarımını bir bütün olarak sunarken alışılmamış ön bölümüyle bir çok kişinin ilgisini çekiyor. Çift böbrekli klasik BMW logo’su bir kez görülmesi yeterli. BMW 116d bulunduğu ortamda dikkatleri üzerine çekmekte tereddüt etmiyor.

BMW ile özdeşleşip kişiye değişik fark hissettiren böbrek ızgaraları ile hemen dikkatleri üzerine topluyor. Markaya özgü ışık halkalarıyla çevrili ikiz yuvarlak farlarla yanlardan kuşatılmış bu öğe, konuğumuz olan BMW 116d ed Test otomobilimize benzersiz bir bütünlük kazandırmaktadır.

BMW 116d’ nin asıl hedefi sürücünün otomobildeki her şeyi kolay kontrol edebilmesi olmuş. Bu sebeple iç mekandaki tüm öğeler kullanışlı ve saf tasarlanmış. Otomobilde kullanılan malzemeler kesinlikle yıllarca sahibini memnun edecek seviyede ve güncelliğini yitirmeyecek şekilde dizayn edilmiş. BMW 116d çekici bir tasarıma sahip güçlü duruşunun detayları olarak öne çıkıyor malzeme kalitesi ise sınıf standartlarının bir kademe üstünde, yeni teknolojik özellikleri ile çok daha iddialı bir model olmak hedefinde.

BMW 116d otomobil hakkında takdir edilen verimlilik, yakıt ekonomisi, şehir yaşamına mükemmel uyum ve kanıtlanmış iç mekan tecrübesi, stil sahibi ve teknolojik yüzünün öncüsü, değişimin simgesi oluyor. Segmentinde rekabeti şekillendirecek yeni standartlar sunarken aynı zamanda  otomobil kullanmayı büyük bir zevk haline getiriyor.

BMW 116d gündelik keyif için için düşük devirlerden itibaren yüksek bir tork ve kendinden emin sportif bir kullanım için yüksek hızlarda güç ve hızlanma sunuyor. 1385 kg ağırlığına rağmen 0’dan 100 km/s çıkmak için 10.5 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Son hızıysa saatte 195 km.

BMW 116 ed_BMW 116 ed Test_BMW 116 Test_Borusan_Otomotiv_BMW_otomobiltutkunu_Borusan Otomotiv Motorsport_Dizel BMW_BMW 116 Diesel_BMW 116 Dizel_2013 BMW_Körfez Yarış Pisti_BMW 116 Pictures

BMW EfficientDynamics Daha az tüketim. Daha fazla sürüş keyfi

Otomobilde bulunan ECO PRO modu, verimli bir sürüş tarzı elde etmeniz için geliştirilmiş. Sürüş deneyimi düğmesini kullanarak düşük tüketim modunu seçtiğinizde, sistem harekete geçer ve sürüş stilinize bağlı olarak yakıt tüketimini azaltmanıza olanak sağlıyor. Hangi tasarruf potansiyellerinin uygulamaya konacağına sürücü olarak siz karar verirsiniz. ECO PRO ipuçlarının uygulanması, yakıt tüketiminin %20’ye kadar azaltılmasını mümkün kılıyor.

Araç içi bilgisayardaki ilave menzil, o anda aracınızı fazladan kaç kilometre daha sürebileceğinizi size tam olarak gösteriyor. Size kendi arabanızı yaratma fırsatı tanıyan bu seri ile yaşadığınız çevre, iklim koşulları ve en önemlisi tarzınızı ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tasarlayabiliyorsunuz. BMW’nin hazırladığı çeşitli paketlerle siz de aracınıza ilham katabiliyorsunuz.

Yeni BMW 1 Serisi’nin gövdesi önceki modele göre 85 milimetre daha uzayarak 4324 milimetreye, aks aralığı 30 milimetre genişleyerek 2690 milimetreye ulaştı. Otomobil ayrıca daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği 17 milimetre artarak 1765 milimetreye (iz genişliği de önde 51 milimetre, arkada 72 milimetre arttı) ulaşmış, 1421 milimetrelik yükseklikte ise bir değişiklik yok. Arka koltuklar 21 milimetre daha fazla ayak boşluğuna sahip ve bagaj bölmesi hacmi 30 litre artarak 360 litreye ulaştı.

BMW 116 ed_BMW 116 ed Test_BMW 116 Test_Borusan_Otomotiv_BMW_otomobiltutkunu_Borusan Otomotiv Motorsport_Dizel BMW_BMW 116 Diesel_BMW 116 Dizel_2013 BMW

Yandan bakıldığında orantıları daha da çarpıcı bir görünüme kavuşmuş. Hafifçe eğimli tavan hattı, sportif, açılı arka cam ve düz yan camlar otomobile coupe tarzı bir duygu katıyor, Hofmeister kıvrımı (yan camların arka bitimlerindeki öne doğru alçak kıvrım) ise C sütununun içine kadar uzanarak kapı açıklığını genişletiyor ve arka koltuklardan giriş çıkışları kolaylaştırıyor.

Geniş açılan, hafif içbükey arka bagaj kapağı ortada bulunan BMW amblemi üzerine basılarak açılıyor ve birbirinden uzağa yerleştirilmiş stop lambalarının basık yuvalarla yükseltilen görünümü güçlü bir yatay vurgu yaratıyor.

Tavan spoyleri içerisine ek bir fren lambası yerleştirilmiş. Arka tamponun biçimi ön tamponu anımsatıyor, V biçimli amblem gözleri yol yüzeyine doğru yönlendirerek yeni BMW 116 ed’nin dengeli yol tutuşunu vurguluyor.

Otomobilin yol tutuşu ise çok başarılı  direksiyon tepkileri ve hissi de çok iyi. İç mekâna geçtiğimizde ise kalite çıtası yükselmiş bir tasarım bizleri karşılıyor. Gerek gösterge panelinde gerekse orta konsolda yer alan krom detaylar şık bir görünüm sunarken, modern ekipmanlar ile otomobilin teknolojik yapısı vurgulanmak istenmiş.

BMW 116 ed_otomobiltutkunu_BMW 116 ed Test_BMW 116 Test_Borusan Otomotiv_BMW

BMW 116d gerek tasarımı, gerekse güçlü performansıyla markanın kuvvetli yönlerini ön plana çıkarmayı hedefliyor.

BMW 116d’ nin iç tasarımı, otomobile girer girmez temiz ön cephe tasarımına sahip çok özel bir BMW’nin direksiyonuna geçtiğinizi anlıyorsunuz, yaşam alanı hem geniş, hem de konforlu, kaliteli ve vücudu saran spor koltuklar, yüksek kalitedeki malzeme tercihleri ile donatılmış olup premium marka konforunu sunuyor, kabin tasarımı sürücü odaklı kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında.

Orta konsolun üst kısmında bulunan iDrive sisteminin ekranından yol bilgisayarı, ses sistemi ve araç ayarlarını ve yine orta konsolun sol kısmında bulunanan butonlardan sürüş modlarını düzenleyebiliyorsunuz.

BMW 116d’ nin iç tasarımındaki şıklık, yenilikçi detaylar ve el emeğinin mükemmelliyeti bir arada sunuluyor. Aynı zamanda bu yeni model, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı kabin renkleri, kaplama tasarımları ve bunlara ilaveten farklı deri kaplama alternatifleri de sunuyor, ön panelin yeniden tasarlanması ve daha ince detaylarla donatılması, görünüme daha şık bir hava katıyor olduğu fark ediliyor.

Gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü renkli ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli yeni ön panel, standart olarak sunulan  deri direksiyon simidi otomobilin iç atmosferinin karakterini vurguluyor ve üst seviyede konfor, güvenlik sunuyor.

BMW 116 ed_BMW 116 ed Test_BMW 116 Test_Borusan_Otomotiv_BMW_otomobiltutkunu_Borusan Otomotiv Motorsport_Dizel BMW_BMW 116 Diesel_BMW 116 Dizel_2013 BMW_Körfez Yarış Pisti

Teknolojik yenilikler

İmrenilecek pratikliğine ve sportif dinamikliğine ek olarak, BMW 116d’ nin olağanüstü yakıt ekonomisi de sürüş keyfine katkıda bulunuyor. İşin sırrı, etkisini modelin neredeyse her alanında görebileceğiniz BMW EfficientDynamics’ in geliştirilme stratejisinde yatıyor.

BMW 116d’ nin aşırı cimri dizel motorunun başarısına dayanan akıllı hafif yapı konsepti ve optimize edilmiş aerodinamik yapısı verimliliği ve dinamikliği doruk noktasına ulaştırmak için üstlerine düşeni yapıyorlar. Ayrıca Otomatik Start-Stop fonksiyonu, Fren Enerjisi Geri Kazanımı, Optimum Vites Değişimi Göstergesi ve yardımcı bileşenlerin talep üzerine faaliyet geçmesi gibi önlemler de devreye girerek tutumlu BMW 116d’ nin etkileyici düzeyde düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerlerine ulaşmasına olanak tanıyor.

Ekonomi seferberliği burada da bitmiyor; 6 ileri şanzımanı, 100 km’de ortalama 3.8 litre yakıt tüketimi, 3 farklı mod sunan sürüş deneyimi ECO PRO, NORMAL, SPORT kontrolü, ilaveten yakıt ekonomisine yardımcı olan otomatik start/stop sistemi, 6,5” büyüklüğündeki bilgi ekranı ve run flat lastikleri ile konforu, dinamizmi ve otomobiltutkunu ve otomobil sürmesinden hoşlanan son kullanıcıya hitap eden bir model olduğunu ifade edebilirim.

BMW 116 ed_otomobiltutkunu_BMW 116 ed Test_BMW 116 Test_Borusan_Otomotiv_BMW

Start/Stop sistemi

Start/Stop donanımı özellikle şehir trafiğinde yakıt tasarrufuna ekstra katkı sağlıyor, sistem ana prensip olarak otomobilin bekleme yaptığı durumlarda motorunda stop edilmesi mantığı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) vitesi boşa alıp ayağını debriyajdan çektiği anda araç stop ediyor harekete geçmek için tekrar debriyaja basıldığı anda otomobil tekrar çalışacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında otomobilin far ısıtma klima müzik sistemi vs gibi ihtiyaçları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü vakum kontrolü otomatik durma modunda aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor.

Sonuç olarak: BMW 116d test süresince çevremde merakla insanların bu eşsiz otomobili incelediklerini, otomobilin gerçek anlamda merak uyandıran ve bulunduğu yerde fark edilen prestijli bir otomobil olduğunu farkettim. Çift böbrekli ızgaranın bir kez görülmesi yeterli, kendi prestijini kendisi sunuyor ve gerçek anlamda sürüş odaklı, sürücüsünü her türlü ortamda premium kalite yaşatan ve daha çok keyif sunan bir otomobil, aynı zamanda lüksü, konforu, prestiji, performansı ve sürüş keyfini bir arada sunan bu otomobil, hem sunduğu rahatlık ve güven hissiyle, hem de 100 km’de ortalama 3,8 litrelik yakıt ekonomisi sayesinde bundan sonra da segmentinde ilk tercihlerden biri olmaya devam edeceğe benziyor, son olarak ise ideal bir sonuç çıkmış diyebilirim.

BMW 116 ed_otomobiltutkunu_BMW 116 ed Test_BMW 1 Test

BMW 116d ed Teknik Özellikler

Motor özellikleri 4 silindir

Motor Hacmi 1598 cm³

Maks. çıkış/bg/devir 4.000 dev/dak’da 116 bg

Maks. tork/devir 1750-2500 dev/dak’da 260 Nm

Azami hız 195 km/sa

Yakıt tüketimi (şehir içi) 4.4 lt/100km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3.4 lt/100km

BMW 116 ed_BMW 116 ed Test_BMW 116 Test_Borusan_Otomotiv_BMW_otomobiltutkunu_Borusan Otomotiv Motorsport_Dizel BMW_BMW 116 Diesel_BMW 116 Dizel

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya Photography