Aile boyu sürüş keyfi. Bu sefer kocaman bir çekirdek aile sahibi otomobil tutkunlarının daha çok ilgisi çekecek bir otomobil ile karşınızda bulunuyorum. Evet sevgili okurlarım 7 kişilik bir “MPV” Toyota Verso ile karşınızdayız.

Toyota Verso Test_Yeni Verso

Japon otomobil kültürünün en güçlü temsilcilerinden biri olan ve Dünya çapında en çok satan otomobil markası liderliğinin uzun yıl elinden bırakmayan Toyota markasının geniş aileler için ürettiği Verso’yu test konuğumuz olarak almış bulunuyoruz.

Test konuğumuz Premium-Navi donanımına sahip 7 kişilik, 1.6 litrelik valvematic benzinli motora sahip. Çok tatlı beyaz rengi, cam tavanı, 17” inç boyutundaki  jantları, bi-xenon farları ile gerçekten çok güzel gözüken Verso albenisi bol bir aile otomobil. Ve açıkcası uzaktan bile ne kadar eğlenceli bir araç olduğunu gösteriyor. Eminim çocuklarınız Verso’yu çok sevecekler

Otomobil’de kesinlikle çok hoş bir hava var, size heybetli görüntüsünden önce tatlı bir duruş sunuyor. Ve kapıyı açtığınız anda da bu tatlı duruş devam ediyor. Kadranların ortada bulunan tasarımı sanki hız sınırını biraz aştığınız anda arkadan çocuklarınız rahatlıkla görüp sizi uyarsınlar diye yapılmış, tüm tavan boyunca uzanan cam tavan ise yağmuru, güneşi, beyaz bulutları sizlerin bir dakika bile yalnız kalmanızı engellemek üzere yapılmış.

Toyota Verso

Ön koltuk mesafeleri ve sürüş pozisyonu gayet başarılı, görüş açıları bu kadar büyük bir araca rağmen çok net. Arka koltukta yolcularınızı çok rahat bir yolculuk bekliyor. Son sıra koltuğumuz ise açıkcası sadece çocuklar için uygun konumda. Cam tavanın verdiği ferahlık ise tartışmasız büyük bir etken. Yalnız keşke açılma fonksiyonu bulunsaydı.

Otomobilin 1.6 litre 132 Bg – 160 Nm güç üreten motoru kullanım açısından gayet yeterli olmakla beraber ağırlık ve boyutlar düşünüldüğü zaman bazı zamanlarda beklentinizin altında kalabilir. Tabi bir aile aracından bekleneni tam anlamıyla bize sunmakta. Şehir içi gerçekleştirdiğimiz test kısmında tüketim değeri 8 litre/100 km düzeyine yaklaştı. İstanbul değerinde benzinli bir MPV için uygun sayılabilir. Uzun yolda ise fabrika verisini 6 ileri şanzıman sayesinde yakalayabiliyorsunuz tabiî ki.

Toyota_Verso-Test_Yeni-Verso_Family-Cars_Otomobiltutkunu.

Otomobil sunduğu konfor ile aile aracı olduğunu daha çok ispatlıyor. Yoldaki engebe ve asfalt bozuklularını başarılı şekilde absorbe eden bir süspansiyon sistemi aynı zamanda yol tutuş konusunda gayet başarılı ve 17” jantlara rağmen bir sedan otomobil edasıyla yola tutunuyor.  Koltukların sunduğu konfor başarılı ve tavan yüksekliği ferah bir iç alan sağlıyor. Klima sistemi gerçekten çok başarılı, ciddi anlamda soğutması çok kuvvetli olan otomobilin içinde bu sıcak günlerde üşüdüğümü itiraf etmeliyim.  Renkli arka camlar sayesinde güneşi absorbe edebiliyorsunuz. Vites geçişleri çok rahat ve net olan otomobil, uzun vites oranları ile sizi yormuyor.  Frenleri gerçekten çok başarılı hatta fren pedalının tepkisini biraz sert buldum diyebilirim, otomobil anında cevap veriyor her dokunuşunuza.

“Toyota Touch 2”  adı verilen multimedya sistemi kullanımı çok kolay ve başarılı bir multimedya sistemi.  Dokunmatik ekranın boyutu ve kalitesi yeterli olup sunduğu geri görüş kamerası çok işlevsel. Test aracımızda bulunan “Toyota Touch 2 with go” navigasyon sistemide uzun yolculuklarda bilinmeyen yerlere giderken yardımcı olurken şehrin sıkışık sokaklarında yolunuzu bulmanızı sağlamakta.

Toyota Verso 5 kişiden kalabalık veya konfor düşkünü aileler için sunulmuş biçilmiş kaftan! Dış görünüşünün tatlılığı ve çekiciliği, iç mekanının basit ve işlevsel tasarımı, sunduğu tüm konfor öğeleri ile ailenize ikinci bir yuva olacaktır. Başarılı multimedya sistemi, güçlü kliması, konforlu koltukları ve cam tavanı ile sizleri bekleyen Verso’ya bir şans verin ve Toyota markasının sorunsuzluk garantisi ile uzun yıllar birlikte olun.

Verso Test_Toyota Verso Test_Otomobiltutkunu

Fotoğraflar: Can Aydeniz,  Yazı: Emirhan Dereli