Otomobil dünyasının en güvenilen Markalarından olan Toyota ailesinin hızlı asil ve cesur çizgilere sahip olan Toyota Auris 1.4 litre D-4D modelini otomobiltutkunu olarak test ettik .

 

 

Test aracımız 2010 model olup günümüze kadar olan kullanım aşamasında görülen o ki otomobilde kesinlikle yılların yorgunluğu yok, hala ilk günkü kondisyona sahip olması ona süren kişiye güven veriyor. Bu güçlü ve ekonomik dizel motor Toyota Optimal Drive teknolojisi ile daha yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi, aynı zamanda ‘CommonRail’ teknolojisi ile 3800 devirde 90PS güç 205 nm tork 6 ileri manuel vitesi ile performansını üst seviyelerde kullanısına yaşatıyor.

Sürekli gelişime verdiği önem sayesinde (Kaizen), Toyota Auris’te standart olarak EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemi, Araç denge kontrol sistemi (VSC), Boyun zedelenme riskini en aza indiren ön koltuk yapısı (WIL), Kaza anında katlanabilen direksiyon kolonu ve fren pedalı, Elektronik çekiş kontrol sistemi (Traction control), Çocuk koltuğu sabitleme mekanizması (ISOFIX), Otomatik klima (çift bölgeli), Çift bölmeli torpido gözü, Otomatik hız sabitleme sistemi (Cruise control), Vites değişim göstergesi, bu standart özellikleri sayesinde Toyota Auris aynı sınıftaki diğer araçlardan ayrı kılıyor.

Toyota-Auris_Toyota-Auris-Test_Otomobiltutkunu_Toyota_Auris_Yeni-Auris-Test_2012_2013_Test_Toyota

Yumuşak malzemelerle donatılmış olan aracın ön konsolu çok farklı ve güzel bir tasarıma sahip.Yeni jenerasyon Auris’ te standart olan dijital klima ön konsolda çok güzel konumlandırılmış. Hemen dijital klima altında ve yukarıda konumlandırılmış olan vites kısa süre içinde alışıldıktan sonra inanılmaz bir rahatlık sağlıyor. İç mekan oldukça geniş bir yaşam alanına sahip olan Auris’te eşya koyma gözleri oldukça bonkör. Çift bölgeli torpido gayet işlevsel bir görünüme sahip.

Toyota’nın tavizsiz kalite anlayışına sahip olan Auris’in direksiyon tepkileri çok güzel. Yumuşaklığı çok iyi ayarlanmış. Ayrıca spor görünümlü direksiyon çok hoş görünüyor. Direksiyondaki kumandalar ise çok kullanışlı ve güzel.Motor sesi içeri çok az geliyor. Bu konuda araç çok başarılı, Süspansiyonlar orta sertlikte. Hem konfordan hemde yol tutuşundan ödün vermemek adına güzel ayarlandığını düşünüyorum, Toyota’nın sağlamlığı Euro NCAP güvenlik testlerinde aldığı çarpıcı sonuçlarla da  tescilleniyor

Sonuç olarak epey zamandan beri aramızda olan Toyota Auris araç tutumlu ve sağlam yapısı ile kendini ispatlamış olduğu zaten belli, otomobiltutkunu olarak daha yeni bilinmeyenlerle dolu, daha çok merak edilen ve daha çok günümüz üretim tarihine sahip Toyota marka araç yayınlamak arzusundayız.

Teknik Özellikler.

Toyota Auris 1.4 litre D-4D

Yakıt türü: Dizel

Maksimum güç: 90/ 3800 PS/dd

Maksimum tork: 205/1800-2800 Nm/dd

Vites Kutusu 6 ileri düz

Yakıt Tüketimi:Şehir içi 5,7 lt/100km / Şehir dışı 4,2 lt/100km /Birleşik 4,7 lt/100km

Emisyon (Salım):Birleşik 125 gr/km

Toyota Auris_Toyota Auris Test_Otomobiltutkunu_Toyota_Auris_Yeni Auris Test_2012_2013_Test_Toyota Test