Yıllar boyunca BMW otomobillerinin tasarımı, bazı durumlarda özgün modellerin imzası haline de gelen, tümüyle marka ile eş anlamlı bir dizi tasarım ikonu meydana getirdi. Bu ikonik öğeler bir bütün olarak, markanın ve otomobillerinin kimliğini şekillendirmede yardımcı oldu.

Ön uç.  BMW’nin ön uç kısmını tanımlayan böbrek ızgara ve üst kısmından “kesilmiş” ikiz yuvarlak farlar. Bu ayırt edici “yüz” özellikleri, görünürde bir marka logosu olmasa bile bir BMW’nin kolaylıkla tanınabilmesini sağlar.

Böbrek ızgara.  “Böbrek ızgara” olarak bilinen iki parçalı yuvarlatılmış radyatör ızgarası, 1933 yılında BMW otomobillerinin ikonik bir özelliği olarak ortaya çıktı. Bu tasarım öğesi, 1935’ten bu yana markanın modellerinin tümünde değişmeyen bir özellik olmuştur.

 

Odaklanmış görünüm.  Markaya özgü, üst kısmından “kesilmiş” ikiz yuvarlak farlar, ileriye doğru akan yola odaklanmış ayırt edici bir görünüm oluşturur.

Orantılar.  BMW otomobillerinin orantıları markaya özgü bir özellik haline gelmiştir. Uzun aks aralığı, uzun, akıcı motor bölümü kapağı ve geriye yatık yolcu bölmesi, araç harekete geçmeden önce bile dinamik bir heyecan hissi yaratır. Başka bir deyişle, bir BMW’nin amacını, yani Kusursuz Sürüş Keyfi’ni size ilk bakışta sunar.  

Hofmeister kıvrımı.  BMW’nin C sütununun tabanında gövdeyle birleşirken yaptığı tersine bir kavis olan Hofmeister kıvrımı, Wilhelm Hofmeister’in adıyla anılmaktadır. Eski BMW Gövde Tasarım Direktörü bu stil simgesini BMW otomobillerinde ilk kez 1961 yılında kullanmıştır. Hofmeister kıvrımı aracın dinamik, ileri doğru atılmayı bekleyen duruşunu öne çıkarır ve BMW’nin geleneksel arkadan çekiş özelliğine atıfta bulunur.

 

Cam tasarımı.  Krom renkli çerçevesi ve siyah renkli B sütunlarıyla bir BMW’nin yan pencereleri klasik coupé otomobillerin tarzını çağrıştırır. Uzun, alçak profilli tasarımı BMW’nin dinamik görünümünü zenginleştirir.

Karakter çizgisi.  Bir BMW’nin karakter çizgisi, otomobilin gövdesini ikiye böler ve yan görünümünün belirleyici bir özelliği haline gelir. Tasarımcılar, markanın çeşitli modellerinin kama şeklini vurgulamak veya etkisizleştirmek için karakter çizgisini kullanmışlardır. Otomobilin kapı kolları karakter çizgilerine entegre edilerek, hatları cömertçe belirlenen yüzeylerin daha etkili bir şekilde ortaya konması sağlanmıştır.

 

L biçiminde stop lambaları.  Stop lambalarının L biçimindeki tasarımı, otomobilin duruşunu ve dengesini görsel olarak artırır ve arka kısmının genişliğini vurgular.

Sürücü odaklı tasarım.  Gösterge tablosu ve merkez konsolda yer alan önemli işletim ve kontrol elemanları, görünür biçimde sürücüye doğru yönlendirilerek, bu öğelerin doğrudan erişim dahilinde olması sağlanmıştır.