Otomotiv sektöründe “müşteri memnuniyeti” ilkesine gerçek anlamıyla sadık kalıp başarısının sürekliliğini sağlayan Toyota markasının kısa zaman önce yenilenen Auris modelini bu günlerde test ettim, bu yazımda siz değerli okuyucularıma Toyota Auris test süresince edindiğim izlenimlerimi paylaşacağım.

Toyota Auris Test_Toyota Auris 1.6 Valvematic Multidrive S_sürekli değişken otomatik_Yeni Auris Test_Dizel Otomatik_otomobiltutkunu_Auris Premium

Her şeyde yüksek kalite ve performans arayışında olan Toyota, Kaizen ( ‘Sürekli iyileştirme’) kültürü mutlak kaliteye ulaşma, sürekli iyileştirme felsefesiyle Corolla’dan sonra en çok satışını gerçekleştirdiği model Auris, agresif bakışlar kazanan model, krom detaylarıyla şıklık anlamında zirveye ulaşmış.

Auris gerek tasarımı, gerekse güçlü performansıyla markanın kuvvetli yönlerini ön plana çıkarmayı hedefliyor. Auris, yenilenen yüzü ve iç mekanda kullanılan kaliteli malzemeleri,  yeni teknolojik özellikleri ile çok daha iddialı bir model olmak hedefinde. Auris’in asıl hedefi sürücünün otomobildeki her şeyi kolay kontrol edebilmesi olmuş. Bu sebeple iç mekandaki tüm öğeler basit ve saf tasarlanmış. Ön koltuklar, yan destekleri yükseltilmiş olarak sürücünün yoldan gelebilecek tepkileri en aza indirmesi sayesinde sürüş kalitesini olumlu ölçüde arttırmış. Malzeme kalitesi ise sınıf standartlarının bir kademe üstünde diyebilirim. Gerek gösterge panelinde gerekse orta konsolda yer alan krom detaylar şık bir görünüm sunarken, modern ekipmanlar ile otomobilin teknolojik yapısı vurgulanmak istenmiş.

Toyota_Auris_Toyota Auris_2013 Toyota Auris_yeni auris_test sürüşü_yeni Auris yakıt tüketimi_2013 Auris yakıt tüketimi_Auris yol tutuşu_otomobiltutkunu_Auris Photo_Auris Pictures_Auris Sale_New Auris_Toyota Türkiye

Toyota Auris 1.6 Premium Multidrive S Test

Dış tasarımı ve iç mekanı yenilenen, en son teknolojiyle donatılan Toyota Auris, sahip olduğu sürekli değişken Multidirive S 7 ileri vitesli otomatik şanzımanıyla daha yüksek performans ve sürüş kalitesi, daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleri sunmasıyla dikkat çekiyor.

Yeni Auris sürüşü için en rahat söylenebilecek şey her şeyin çok kolay olduğu, orta sertlikteki süspansiyonları kendisini konforlu rahat bir araç yapıyor, özellikle bozuk yollarla sunduğu konfordan ödün vermiyor. Aracın konfor adına en büyük artısı yüksek hızlarda dahi oldukça sessiz kalmayı başarması. Kabin çok iyi dizayn edilmiş ve bu sayede yolculuk esnasında araç dışından gelebilecek yol ve diğer sesleri dinlemeden yolculuk yapmak mümkün. Skyview cam tavan sayesinde otomobilin içi daha ferah ve aydınlık bu özelliği sayesinde yolcuları gökyüzü ile buluşturuyor, aracın kabini 5 yetişkinin rahat bir şekilde yolculuk yapabilmesi için yeterli alanı sağlıyor.

Toyota_Auris_Toyota Auris_2013 Toyota Auris_yeni auris_test sürüşü_yeni Auris yakıt tüketimi_2013 Auris yakıt tüketimi_Auris yol tutuşu_otomobiltutkunu_Toyota Auris Photo_Auris Pictures_Auris Sale_New Auris İmage

Otomobilin direksiyonu, otomobili rahat kullanmak isteyen kişiler için çok önemli, direksiyon demişken; direksiyon simidinde kullanılan deri kaplamalar uzun yolculuklarda bile sürücünün elinin terlemesini engellemesiyle dikkat çekiyor. Kapı içlerinde de deri kaplamaların kullanıldığını söylemeliyim. Direksiyon üzerinden otomobilin bir çok özelliğini kumanda edebiliyorsunuz, ilaveten direksiyon simidi arkasına konumlandırılmış vites değiştirme mekanizması sayesinde ellerinizi direksiyondan ayırmadan vitesleri kolayca büyültebilir küçültebilirsiniz, bence otomatik vitese sahip her marka otomobilde olması gereken bir özellik olmalı gibi düşünüyorum. Auris’e ayrı bir görsel güzellik katan gösterge kadranı ise gerçek anlamda sürücü dostu, kadran üzerinden otomobilin genel bilgilerini çok rahatlıkla okuyabiliyorsunuz.

Karanlık ortamda iç aydınlatması ve kadran üzerindeki işaretler çok net ve okunaklı olduğunu belirtebilirim. Orta konsolda kullanılan deri kaplı malzeme ve vitesin çevresindeki metalik kaplamalar şık görünüyor. Dik tasarlanan ön konsul ile iç mekana sportif bir his kazandırılması Auris’i tercih edecek gençlerinde hoşuna gidecektir. Otomobilin içerisinde irili ufaklı eşyalarınız için toplam yaklaşık 20 litreye varan gözler mevcut.

Toyota Auris Test_Toyota Auris 1.6 Valvematic Multidrive S_Yeni Auris Test_Dizel Otomatik_otomobiltutkunu_Auris Premium_test sürüşü_Auris yakıt tüketimi_Auris Photo_Auris Image_Auris Pictures_Auris Sale_Toyota Sales

İkinci nesil Auris’e dışarıdan baktığımızda, keskin bakan geniş yatay konumlandırılmış LED gündüz destekli far grubunu ve geniş ızgara tasarımı sportif ve modern bir görünüm sunuyor, markanın fark edildiğinde güven duygusu veren amblemi dikkat çekiyor. Kaput üzerindeki keskin hatlar dışında otomobilin genelinde köşeli hatlar mevcut. Önden arkaya doğru paralel bir şekilde uzanan sportif çizgiler, daha geniş açılı tavan yapısı içerideki ferah kabinin habercisi oluyor. Arka bölüme geldiğimizde ise otomobil markalarının bazılarında görmeye yavaş yavaş alıştığımız büyük marka logosuna Auris’te de rastlıyoruz. İki yana yatay konumlandırılmış stop grubu arka bölüme farklı hava katarken, bagaj kapağının açma kapama tutamağının içine geri görüş kamerası entegre edilmiş, emsal sınıfındaki otomobillerin aksine fark edilmiyor olması ayrı bir detay unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Otomobilin arkasındaki difüzör ve krom egzoz borusu, bu bölümün sportif özelliğini vurgularken ergonomisi daha da geliştirilen Auris, güçlü duruşunun detayları olarak öne çıkartıyor.

Yenilenen Toyota Auris, güvenlik konusunda da tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyacak teknolojik yenilikler sunan güvenlik ekipmanları ıle desteklenmiş, Auris test otomobilimizde standart olarak bulunan otomatik klima ( çift bölgeli) LCD çoklu bilgi ekranı, EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemi, Fren destek sistemi(Brake assist) Yokuşta kalkış desteği (HAC) Araç denge kontrol sistemi (VSC) 7 Hava yastığı, Çocuk koltuğu sabitleme mekanizması (ISOFİX) ile hem aktif hem pasif güvenlik unsurlarıyla tüm yolcuları için etkin bir koruma sağlanıyor.

Toyota Auris Test_Toyota Auris 1.6 Valvematic Multidrive S_Yeni Auris Test_Dizel Otomatik_otomobiltutkunu_Auris Premium_test sürüşü_yeni Auris yakıt tüketimi_Auris yakıt tüketimi_otomobiltutkunu

Toyota Auris Test Sürüşü

Toyota Auris 1.6 Valvematic Multi S Premium modeli olan Test aracımız 7 ileri Otomatik Valvematic şanzımana sahip, manuel kullanım olanağını sağlamak amacı ile direksiyonun arkasına formula1 teknolojisinde iki kulakçık vasıtası ile vitesleri kolayca yükseltebilme düşürebilme imkanı sunuyor.

Anahtar cebinizde olduğu halde çalıştırabildiğiniz otomobil gücünü 1,6 litre benzinli üniteden alıyor. Multidrive S şanzıman 7 ileri vites ile kombine edilen ünite 6400 d/d’da 132 beygir güç, 4400 d/d’da 160 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 11,1 saniyede tamamlarken maksimum 190 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Bu güçlü değerlere rağmen 100 Km’de 5,7’lik tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Boyutlarına baktığımızda Auris 4275 mm uzunluğa, 1760 mm genişliğe ve 1460 mm yüksekliğe, sınıfında en az rüzgar sürtünme katsayısı olan 0.27 cd’lik değere ve 134 g/km karbondioksit emisyonuna sahip. Kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 8.6 litrenin altına inemedim, şehir dışı yakıt tüketimi 5.6 litre, ortalama 6.7 litre tüketim değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber test sürüşümüzde ölçümlediğim değerlere sizde sakin kullanım, yüksek devirlere çıkmadan, sport tuşuna hiç basmadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otomobili daha çok otoban temiz asfalt türü yerlerde sürüş tercih ettiğimden dolayı ölçümlediğim tüketim değerlerini sundum.Geniş bir yükleme alanına sahip olan Toyota Auris’in bagajı 353 litre, öne doğru yatırılabilen koltukları sayesinde aracın içi 1200 litreye kadar kadar genişliyebiliyor.

Toyota Auris Test_Toyota Auris 1.6 Valvematic Multidrive S_Yeni Auris Test_Dizel Otomatik_otomobiltutkunu_Auris Premium_Toyota Bayileri_Toyota Haber_Toyota Satılık_Toyota Kampanya_Toyota Servis_Image_Photo_Pictures

Toyota Auris’te bulunan CVT şanzıman özelliği sayesinde vites geçişleri sarsıntısız, bu sayede gücü ön tekerleklere kayıpsız aktarıyor olması Auris’in tepkilerini hızlandırıyor. Özellikle vites kolu çerçevesi arkasında bulunan sport tuşu şanzumanın daha hızlı tepkiler vermesini sağlarken direksiyon arkasındaki vites değişim kulakçıkları size performanslı sürüşe odaklıyor.

Premium donanıma sahip test aracımızda bulunan ‘’Akıllı Park Destek Sistemi’’ park etmekte çok zorlandığınız zaman kullanılabilecek bir donanım, size park etmenizde kolaylık sağlayan bu sistem, park edeceğiniz alanı renkli ekran üzerinden gösteren sistem sesli ve görsel işaretlere o alana girmenizi sağlıyor. Otomatik Park Sistemi, konuyu biraz daha açarsak; Sistem sayesinde aracın 1,2 katı uzunluğundaki park yerlerine park edebilirsiniz. Sistem, önce park etmek istediğiniz aralığın genişliğini kontrol eder ve pedal kullanımını size bırakarak direksiyonu yönetir. Sesli ve görüntülü bilgiler sayesinde manevra yapmanıza yardımcı olur.

Sonuç: Sunduğu konfor öğelerinin yanı sıra cesur çizgileri, keskin bakışlı ön tasarımı yere basık yapısı ve muazzam tasarımıyla hemen tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başararak markaya yepyeni bir müşteri kitlesi kazandıracağının işaretlerini veriyor.

Toyota_Auris_Toyota Auris_2013 Toyota Auris_yeni auris_test sürüşü_yeni Auris yakıt tüketimi_2013 Auris yakıt tüketimi_Auris yol tutuşu_otomobiltutkunu_Totoya Auris Photo_Auris Pictures_Auris Sale

Toyota Auris 1.6 Valvematic Multidrive S (sürekli değişken otomatik)

Teknik Özellikler

Motor: DOHC Dual VVT-i Valvematic, 16 supap

Motor Hacmi: 1598 cc

Maksimum Güç: 132 hp 6400 d/d

Maksimum Tork: 160 Nm 4400-4400 d/d

0-100 km/s Hızlanma 11,1s

Yakıt Tüketimi Şehir İçi: 7,4 lt Şehir Dışı: 4,8 lt Karma: 5,7 lt

134 g/km karbondioksit emisyonu

Toyota Auris Test_Toyota Auris 1 6 Valvematic Multidrive S_Yeni Auris Test_Dizel Otomatik_otomobiltutkunu_Auris Premium_New Auris Photo_Auris Image_2013 Auris Test_Auris Pictures_Toyota Türkiye

Fotoğraflar; Onur Ozan Sarıkaya Photography