ÇEVİK AMA BÜYÜK SKODA SOKAKLARDA…

Herkese merhabalar değerli okurlarım, evet bu testimizin konuğu şehir içi kullanım için biçilmiş kaftan olan Skoda Rapid 1.6 TDI DSG Elegance modeli. Başlıkta da yazdığım gibi çevik ama büyük bir otomobil ile karşı karşıyayız. Çok geniş bir diz mesafesi ve 530 litrelik bagaj hacmi sunan Rapid ekonomik motoru ve kusursuz şanzımanı ile yolların yeni kahramanı olmaya aday.

Skoda Rapid Test_Rapid Pictures

Performans & Sürüş

Skoda firması bildiğiniz üzere VW grubunun tüm desteğini alarak modellerini tamamen yenileyerek bambaşka bir potaya girdi. Ve bu duruma gelmesindeki en büyük katkı motor ve şanzımanda kısmındaki gelişmeler oldu.

1.6 litrelik 90 hp güç 230 nm tork sunan klasikleşen bir başarı abidesi TDI dizel ünitenin 7 ileri DSG şanzımanla harika uyumu bu şehir içi canavarı 4 – 5 litre düzeyinde seyreden yakıt ortalaması ile sokaklarda uçurmakla kalmıyor, otoyol kullanımlarında her sollamada ben buradayım diyerek tüm tepkileri olumlu yanıtlıyor. 1500 devirden başlayan tork her an otomobili canlı tutarken DSG şanzımanımız ise harika geçişler ile adeta yok gibi duruyor. MQB şasesi kullanılmadığını düşünürsek tüm bu değerler çok başarılı.

Kick down yapıldığında ise 2 vites birden düşen otomobil anında bİr canavara düşüyor yalnız DSG şanzıman “S” modunda aracı gereksiz bir şekilde 4000 devir bandında tutuyor ve bu devir aralığında bildiğiniz üzere dizel motorlar tork’tan yoksun kalıyorlar. Burada el ile müdahale ederek vites değiştirmeyi tercih ettim.

Skoda Rapid Test

Bu kadar başarılı motor ve şanzımanı gayet tok bir fren sistemi ile durdurmayı başaran Rapid benim tarafımdan çok büyük bir puan aldı bu konuda, ayağınız pedala değdiği anda araç güvenle  yola tutunmakta.

Sürüş karakteri  16” jantlardan dolayı biraz sert nitelikli buldum açıkcası, daha serbest daha sallantılı bir araç bekliyordum. Ama bu sertlik bazı kullanıcılarında hoşuna gidecektir. Direksiyon sistemi araç ilk hareketlendiği anda sert ama daha sonra hızınıza duyarlı olarak kendini adepte ediyor ellerinize.

Viraj tepkilerinde biraz kopma eğilimi gösteren araç yinede güzel bir derecede limitlere sahip ve bu limitlerini size kolaylıkla zorlatabiliyor. Ama yine de küçük sınıf bir otomobil olduğunu unutmamak lazım.

Aslına bakarsınız yeri geldiğinde patinaj çeken, yeri geldiğinde asfaltı kazıyan, şehr içinde kıvrak ve otoyolda sizi üzmeyecek değerlere sahip bir otomobil Rapid.

Skoda Rapid Test_New Rapid

Kalite&Konfor

Açık renk koltuk döşemeleri kesinlikle iyi seçim, otomobil ufak bir araç da olsa bej döşemeler harika bir ferahlık katmış araca. Direksiyonun hissiyatı, kalitesi ve tasarımı gayet başarılı. İç mekan kalitesinde diğer Skoda modellerini arıyorsunuz ama bulamazsınız. Gayet sert bir plastik tercih edilmiş.  Aslında kiralama şirketleri ve uzun dönemli şirket kullanımı için çok mantıklı bir seçim sert plastik çünkü daha geç yıpranacaktır. Far anahtarı, klima, teyp kontrolleri gayet kullanılabilir düzeyde.

Ses sistemini gayet iyi buldum demeliyim yalnız iyi çalan bir ses sisteminde kullanılan ana üniteye sadece “CD”  takabilmeniz biraz bahtsız olmuş. “AUX” ve “USB” girişi bulunmuyor ve günümüz araçlarında eksik olmayan bu durum çok büyük bir eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. Elegance modeline has piano black ve orta torpido da bulunan gri kaplamalar araca ayrı bir keyif sunuyor

Arka tarafın diz ve baş mesafesi gerçekten çok başarılı kocaman bir bagaj sunmasına rağmen arka taraftaki yolcular gayet konforlu seyahat edebiliyorlar. Ön tarafa geçtiğimiz zaman arka taraf hariç görüşleriniz gayet net, sağ aynanın kör nokta miktarı biraz fazla. Arka kısım Skoda’nın klasik tasarım ilkesinden ötürü zayıf bir görüşe sahip, park sensörüne muhtaçsınız park hamleleri için.

Otomobil ses yalıtımı konusunda hız sınırları dahilinde gayet başarılı, yalnız motor sesi konusunda özellikle durduğunuz zaman ve devirlenmenin ilk anlarında gürültülü ama devir aldıkça ses kayboluyor.

Skoda_Rapid Test_DSG Test

Görünüş

Skoda modelinin 2013 yılından itibaren geçirdiği makyaj ve yenilik esintileri yeni bir model olan Rapid’inde yüzüne yansımış durumda. Dış tasarım ve iç tasarım öğeleri abisi Octavia’yı çok andırıyor. Ve gayet karizmatik bir otomobil olarak karşımıza çıkmış durumda.

Sonuç

Açık konuşmak gerekirse fiyatların sürekli yükseldiği piyasa şartlarında Türkiye yollarında en uygun otomobillerden biri diyebilirim Rapid için. İş yerinizde çalışan elemanlarınıza dağıtacağınız bir şirket aracı görevini de iyi şekilde yapabilirken, çekirdek bir aile için şehir içi ulaşımda gayet ekonomik, sorunsuz  ve uzun yol sürüşlerinde ise konforlu ve geniş bir otomobil. VW grubunun teknolojik nimetlerini de arkasına alan Skoda Rapid her zaman başarılı olacağına inandığım bir model.

Saygılarımla

Emirhan DERELİ

Rapid Test_DSG Test_Skoda Rapid

Fotoğraflar: https://www.facebook.com/beycankorkmazphotography