Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın bugün düzenlenen basın toplantısında 2011 yılını değerlendirdi.  2011 yılında 16,3 pazar payı ile toplam pazarda liderliği elinde tutan Renault Grubu, binek + hafif ticari pazarda yeniden  birinciliği elde etti.

2011 yılında Grup satışlarında tarihi bir rekora imza attık: 140 bin 827 adet binek + hafif ticari satış gerçekleştirdik.Renault olarak 2011’de 13. kez binek otomobil pazarı liderliğini elde ettik ve toplam pazardan %13,8, binek pazardan %15,7 pay aldık.Renault, gerçekleştirdiği 119 bin 488 adet araç satışı sonucunda (2010’a göre +%1,3) pazar payı elde etti ve bu satış rakamı ile, 2011 yılında toplam pazarda, pazar payını en fazla arttıran marka oldu.

Hafif ticaride ise Renault, +1,7 puan artışla 2011’in 2. en güçlü hafif ticari araç artışını gerçekleştirdi.

Binek otomobil pazarında en çok satılan model ünvanını Symbol 37 bin 478 adetle elde ederken Fluence, 30 bin 287 adet ile Türkiye’nin en çok satılan otomobilleri arasında 4. sırada ve orta sınıf sedanda 2. sırada yer aldı.Diğer Renault modellerine baktığımızda başarılı sonuçlar aldığımızı görüyoruz Clio Grand Tour, küçük sınıf station wagon segment lideri, Megane, segmentinde 10,5% pazar payı ile orta sınıf HB 4’üncüsü oldu.

Megane Sport Tourer orta sınıf station wagon segment lideri, Renault’nun üst sınıf segment modeli Latitude manuel + dizel versiyonlar arasında en çok satan araç oldu. Ekonomi ve konforu birarada sunan EDC (Çift Kavramalı Şanzıman) ise Renault satışlarının %15’ini oluşturdu.

Hafif ticari araç pazarında ise Renault, 2011 yılında gerçekleştirdiği 25 bin 128 adet satış ile 2010 yılına göre %31 oranda artış sağladı ve pazar payını 1,7 puan arttırdı.

Dacia’nın ezber bozan SUV’si Duster ise Mart – Aralık 2011’de SUV liderliğini ele geçirdi ve elde etti. Türkiye, uluslarası 2011 yılında platformda da başarılı sonuçlar elde etti. Renault Grubu’nun beşinci büyük pazarı konumuna yerleştik. Euromed Bölgesi’nde hafif ticari araç sıralamasında 1. sırada yer alırken aynı zamanda uluslararası Renault hafif ticari araç sıralamasında, Fransa’nın ardından 2. sırada yer aldık.

Renault, toplam 260 noktada bulunan Satış ve Satış Sonrası hizmetleriyle Türkiye’nin en büyük şebesine sahip.  2011 yılında 35 bin 600 adetlik toplam satışla Türkiye Şubeleri, Renault’nun şubelerinin bulunduğu ülkeler arasında 2. sırada yer alıyor. İstanbul Boğaziçi Şube ise 11 bin 915 adetlik satış rakamı ile, global sıralamada Renault şubeleri arasında 1.liği elde etti.

2011 yılı Renault Grubu için satış anlamında olduğu kadar satış sonrası’nda da başarılı bir yıl oldu. Türkiye’de ilk kez çıkarılan şikayet yönetimi analizine göre otomotiv sektöründe Renault ve Dacia müşteri memnuniyetinde kendi kategorilerinde ilk sırayı elde etti. Bu sonuçlar, 650 bin sikayetvar üyesinin 2011 yılında ilettigi 300 bin şikayetin derlenmesi ve analizi sonucu elde edilen şikayetendex verilerine göre elde edildi.

2011 yılı Renault için önemli bir gelişmeye sahne oldu; otomobil sektöründe devrim niteliğindeki yeni bir teknolojinin, elektrik motorlu araçların dünyada ve Türkiye’de gerçek oldu. Bugüne kadar 4 büyükşehir belediyesiyle altyapı anlaşması imzaladık. Kamu kurum ve kuruluşlarında tanıtımlar yaptık, üniversitelerde seminerler düzenledik. Hatırlarsınız Nisan ayında Türkiye’de bir Z.E. roadshow gerçekleştirdik. Tüm bu etkinliklerimiz sonucu Fluence Z.E.’yi Türkiye’de 2.000 kişi deneme imkanı buldu. Geçtiğimiz günlerde de bildiğiniz gibi Fluence Z.E.’nin fiyatını 60.000TL olarak açıkladık.

Bu konuda diğer önemli gelişme ise Kangoo Z.E. ile yaşandı. % 100 elektrik motorlu hafif ticari model Kangoo Z.E., ticari araçlar konusunda  uzman 22 Avrupalı gazeteciden oluşan jüri tarafından  « 2012 Yılının Uluslararası Ticari Aracı – International Van of the Year 2012»   seçildi.

Türkiye’nin trafik güvenliği alanında en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan Sokakta İlk Adımlar, 2011 yılında 10. yılına ulaştı. Sokakta İlk Adımlar, 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı sonunda 40 ilde toplam 1 milyon 200 bin öğrenci bu proje kapsamında yol güvenliği bilinci ve trafik eğitimi  almış olacak. Bu önemli projemiz,  ODD – Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi ve Kadir Has Üniversitesi’nden 2 ödül ile taçlandırıldı.

 

Renault, Formula 1’deki başarısını 2011’de kanıtladı. Red Bull ve Renault Motor (RS27) dünya şampiyonu oldu.

Türkiye’den dünyaya sadece otomobil ihraç etmiyoruz, aynı zamanda reklam da ihraç ediyoruz. Kangoo, Fluence, Megane Sport Tourer, Latitude, Megane HB ve Dacia Duster reklam filmlerinin prodüksiyonu lokal olarak gerçekleştirildi. Bunların arasından Latitude ve Fluence reklam filmleri ihraç edildi.Türk insanı yenilik ve teknolojiyi yakından takip eder. İşte bunun somut bir göstergesi; sosyal medyada Renault Türkiye, 555.000 hit ile, Renault’nun var olduğu tüm ülkeler içerisinde birinci oldu. Bu sonuç 2 yıl gibi kısa bir sürede elde edildi.  

2011 yılını işte böyle güzel sonuçlar ve gelişmelerle tamamladık. Peki 2012 yılında nasıl bir tablo bizi bekliyor. Jim O’Neill; BRIC teriminin yaratıcısı, 2015 yılında BRIC ülkelerinin bugünkü konumunda Meksika, Endonezya, G. Kore ve Türkiye’nin olacağı öngörüsünde bulunuyor.  2012 yılında, Türkiye’nin ekonomik büyümesinin daha az olacağını düşünerek, Türkiye’deki pazarı bu seneye göre bir miktar düşük beklemeliyiz. 2011 yılının yüzde 10 kadar altında bir pazarla karşılaşmamız olası. Bu da Türkiye’de son yıllarda otomotiv sektöründe yaşanan istikrara uygun bir rakamdır. 2012 yılı Renault ve Dacia için de son derece hareketli bir yıl olacak. Renault ve Dacia markalarımızın pazara sunacağı yepyeni modellerimizle her zaman olduğu gibi iddiamızı sürdürüyor olacağız.”

 

2012 yılı, Renault ve Dacia markaları için son derece hareketli bir yıl olacak.

 Scenic & Grand Scenic ve Megane ailesini yenileniyor.Müşterilerimizin beğenisini kazanan Mégane HB, Coupé ve Sport Tourer, tasarımları küçük dokunuşlarla yenilenerek daha modern bir görünüme kavuşuyor.Ayrıca 1.6 dCi 130bg gücünde yeni bir dizel motorumuz gelecek. Yeni ‘Energy’ motorunun kullanılmaya başlanmasıyla daha yüksek performans, ekonomi ve daha düşük CO2 salımı birarada sunacağız.Ve tüm kesimden müşterilerimizin tercihi olan Clio tamamen yenileniyor.

Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilecek ClioIV yepyeni tasarımıyla büyük beğeni toplayacak ve segmentteki iddiasını arttıracak.Dacia ise 2012 yılında önemli gelişmelere hazırlanıyor. Dacia ailesi, beş ve yedi koltuklu bir MPV olan Lodgy ile genişliyor. 2012 yılının son çeyreğinde ise yepyeni bir ticari araç Dacia ürün gamına katılacak.