Kendi segmentinde tek olan ve üretildiği ilk andan itibaren her köşesindeki kullanılan detay yüklü malzemelere sahip Range Rover Evoque 2.0 Sİ4 Pure modelini bu günlerde sürüş imkanı buldum ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. Belirtmek isterim ki Evoque’u hem şehir içinde, hem şehirlerarası yollarda kullanmak öncelikle bana keyif verdi.

Range Rover Evoque Test_Borusan Otomotiv_Range Rover_Evoque Test_Range Rover Evoque Resimleri_ Evoque Pictures_ Evoque Image_otomobiltutkunu_The New Luxury SUV Range Rover Evoque_4x4 SUV_Premium Crossover_Land Rover Group

Range Rover ailesinin en çok merak edilen, en küçük, en hafif ve bugüne kadar üretilmiş en sıradışı kompakt SUV olan ve üretildiği ilk andan itibaren bir sanat eseri havasında olduğunu düşündüğüm Range Rover Evoque 2.0 litrelik çift turbo beslemeli benzinli motor 5500 d/d’de 240 HP güç ve 1750 d/d’de 340 Nm tork üretiyor. Evoque’u seri kullanım gerektiği durumlarda gaz pedalına dokunmanız yeterli, araç hiç bekleme yaşamadan hızlanan Evoque bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza 217km/s ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor.

2.0 litrelik benzinli motor 6 kademeli şanzımanla kombine edilmiş. Yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı ekonomik tüketim değerleri. Sessiz çalışma karakteri de bu benzinli motora ayrı bir özellik kazandırıyor, kullanım süresince incelediğimde şunu farkettim yakıt tüketimi 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 11,9 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 6.9 litre değerlere ulaştım, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tüketim değerleri yenilenen Evoque’u tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi budur.

Range Rover Evoque Test_Borusan Otomotiv_Range Rover_Evoque Test_Range Rover Evoque Resimleri_ Evoque Pictures_ Evoque Image_otomobiltutkunu_Evoque OffRoad_The New Luxury SUV Range Rover Evoque_Evoque Portes_Evoque Car Photos

Range Rover Evoque, kabin içerisindeki dizaynı ile lüks araçlardaki en yüksek standartları karşılayarak kullanıcısına kendisini özel hissettirmek için tasarlanmış olduğu kolayca hissediliyor, her noktası kusursuz ve  her detayı ince düşünülmüş. Evoque’a ister istemez yakınlık duyuluyor.

Evoque’un içine bindiğiniz zaman gerçek anlamda kaliteli bir kompakt SUV’un içinde olduğunuzu anlıyorsunuz, çok fonksiyonlu spor hatlara sahip çok işlevsel özellikleri olan direksiyon simidi sizi ilk olarak karşılıyor sonrasında gözünüz torpido kısmına kendinizi bakarken buluyorsunuz, kullanılan her butonun kendine has özellikleri kolayca anlaşılabilecek seviyede hazırlanmış, iç mekanda kullanılan malzemeler premium markanın olması gerektiği gibi en üst düzeyde kullanıcısını memnun edecek şekilde tasarlanmış olduğunu ona sahip olan kullanıcısına açıkça kendisini ifade ediyor. Sürüş boyunca çevremde meraklı insanların Range Rover Evoque’u hayranlıkla izledikleri, aracın merak uyandıran ve bulunduğu yerde fark edilen prestijli bir araç olduğunu fark ettim.

Gelecekten gelmiş gibi bir profil sunan Evoque temsil ettiği markanın gücünü ortaya koyuyor.

Range Rover Evoque Test_Borusan Otomotiv_Range Rover_Evoque Test_Range Rover Evoque Resimleri_ Evoque Pictures_ Evoque Image_otomobiltutkunu_Evoque Pure_Range Rover Evoque 2.0 Sİ4

Tamamen yeni bir araç olan Range Rover Evoque 2011 yılının ortalarında tüketiciye sunuldu, sunduğu eşsiz konfor öğelerinin yanı sıra cesur çizgileri, keskin bakışlı ön tasarımı yere basık yapısı ve muazzam tasarımıyla hemen tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başararak markaya yepyeni bir müşteri kitlesi kazandıracağının işaretlerini veriyor.

Evoque’un uzaklardan bile eşsiz bir biçimde fark edilmesinin asıl detayı led gündüz farları, trafikte diğer sürücülerin ayna’dan bir kez görmeleri yeterli, motor kaputunun ön kısmında yer alan markanın ismi büyük harflerle yazılmış olması aracın güçlü kimliğini ortaya koyuyor.

Ön konsulu tam bir sanat eserine sahip görüntü sunan Range Rover Evoque Start&Stop sistemine sahip, Evoque, ilk çalıştırma esnasında araç çalışırken yuvarlak ve şık silindir şeklinde joystick halinde ortaya çıkan otomatik vites mekanizmasından hissedilen, aracın teknoloji destekli bir araç olduğunu hissettiriyor.

Range Rover Evoque Test_Borusan Otomotiv_Range Rover_Evoque Test_Range Rover Evoque Resimleri_ Evoque Pictures_ Evoque Image_otomobiltutkunu_Evoque Pure_The New Luxury SUV Range Rover Evoque

Evoque 2.0 benzinli motor’a sahip, çift turbo beslemeli motor 240 hp güç ve 340 nm tork üretiyor üretilen bu tork onu her türlü zeminde kullanan kullanıcısına büyük rahatlık sağlıyor.

Teknolojideki en son gelişmeler kullanılarak oluşturulan Range Rover Evoque’un eşit dağılımlı sağlam yapısı ve basınç dağılımı sayesinde, markanın önceki modellerle karşılaştırıldığında daha düşük ağırlığıyla da sürücülere gelişmiş direksiyon hassasiyeti ve buna bağlı olarak yol hakimiyeti sunuyor.

Range Rover’a özgü lüks sürüş deneyimi yaşatan aracın yol tutuşu ve çevikliği önemli ölçüde iyileştirilmiş. Yeni süspansiyon yapısı, akıllı ve kullanımı kolay direksiyon sistemiyle daha güvenli ve daha rahat sürüşler yaşanılıyor.

Range Rover Evoque Test_Borusan Otomotiv_Evoque Test_Evoque Resimleri_ Evoque Pictures_ Evoque Image_The New Luxury SUV Range Rover Evoque_4x4 SUV_Premium Crossover_Land Rover Group_Evoque Special Edition_Evoque Photos

İkonik tasarım çizgilerinin çağdaş bir yorumu olan yepyeni bir Range Rover Evoque

Range Rover Evoque Pure modeli olan test aracımız 6 ileri Otomatik drive select şanzımana sahip, manuel kullanım olanağını sağlamak amacı ile direksiyonun arkasına formula1 teknolojisinde iki kulakçık vasıtası ile vitesleri kolayca yükseltebilme düşürebilme imkanı sunuyor, aracımızdaki diğer bir önemli özellik olan, Terrain Response, nedir bu sistem ve nasıl çalışır, orta konsülde bulunan silindir şeklindeki (joystick) vites sisteminin hemen alt yanında bulunan butonun sağına ve soluna basarak sürüş modları asfalt engebeli, çimen kar çamur ve kum sürüş seçeneklerini seçerek size en iyi sürüş hissinin verilmesini sağlayacak ayarları bilgisayar yardımı ile yeniden kullanıcısına sunuyor olması çok güzel düşünülmüş özellik. Eğer sürüş modunu normal konumda tutarsanız bu durumda sistem seçimini yolun durumuna göre kendisi yapıyor.

Evoque modelinde ayrıca kademeli eğim kontrolü eğim iniş kontrolü yokuş kalkış destek sistemi gibi teknolojiler de bulunuyor.

Range Rover Evoque Test_Borusan Otomotiv_Range Rover_Evoque Test_Range Rover Evoque Resimleri_ Evoque Pictures_ Evoque Image_otomobiltutkunu_Evoque desing_The New Luxury SUV Range Rover Evoque_Evoque Portes_Evoque Car Photos

Range Rover Evoque daha ferah ve lüks bir iç kabin ve benzersiz sürüş deneyimiyle arazi aracı zarafetinin doruk noktası

Direksiyon ve torpido’da kullanılan kendine özgü yumuşak ve kullanışlı malzeme kalitesi tatminkar. Ses ve yalıtım konusunda çok başarılı kesinlikle yüksek hızda sessizlik hakim araç içinde, Evoque elit markanın olması gereken müzik sistemine sahip, ses kalitesinden ödün vermiyor. Evoque’un tavanının arka kısmı coupeleri andırır bir şekilde alçalıyor olması müzik sisteminin akustik ritmini tamamlıyor. Onu değerli kılan bir diğer özellik ise Evoque girdiği EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız almayı başarmış olması.

Sonuç olarak; Özel bir kompakt Suv tasarımına sahip Evoque daha sevimli, daha arzulu ve bugüne kadar hiçbir Range Rover’in olmadığı kadar haraketli. Şık ve asil, kışkırtıcı, dikkatleri üzerinize çekmek için biçilmiş kaftan aynı zamanda aşırı güvenlik elemanları ile donatılmış, kaliteli bir araç istiyorsanız Range Rover Evoque isteklerinizi fazlası ile yerine getirip sizi mutlu edebilecek özeliklere sahip sıradışı araç olduğunu hemen hissettiriyor.

Range Rover Evoque Test_Borusan Otomotiv_Range Rover_Evoque Test_Range Rover Evoque Resimleri_ Evoque Pictures_ Evoque Image_otomobiltutkunu_Evoque Pure_The New Luxury SUV Range Rover Evoque_Evoque Portes_Evoque Car Photos

Range Rover Evoque 2.0 Si4 Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1999

Güç devir (devir/dak) 5.500 240 Hp (bg)

Tork (Nm) 340

Azami hız km/sa 217

0-100 km/sa 7,6

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 6,9

Şehir içi (lt/100 km) 11,9

Ortalama (lt/100 km) 8,7

CO2 emisyonu (gr/km)  199

Range Rover Evoque Test_Borusan Otomotiv_Range Rover_Evoque Test_Range Rover Evoque Resimleri_ Evoque Pictures_ Evoque Image_otomobiltutkunu_Evoque Pure_The New Luxury SUV Range Rover Evoque_Evoque Portes

Fotoğraflar; Onur Ozan Sarıkaya Photography