İşlevsellik, heyecan, estetik…. İstanbul Auto Show 2012 Peugeot standında Marka’nın köklü süper otomobiller geleneği çerçevesinde, Onyx ziyaretçilere hayaller kurdurmaktan geri kalmıyor.

 

Onyx, kasa, malzeme ve renklerinin yarattığı kontrastla insanı şaşırtıyor. Çamurluk ve kapılarda saf bakır, karoserin diğer kısımlarında ise mat karbon siyah renk hakim.

4,65 m’lik radikal ve heykelsi silueti ve20”jantları ile Onyx bir atletin yüreğine sahip. Karbon gövde üzerine monte edilmiş olan, arkada, orta konumda yer alan 600 beygir gücüne sahip V8 hibrit HDi3,7 lmotoru, 6 ileri sekansiyel vites kutusu ve yürür aksamı en üst düzeyde yarış deneyiminin ürünü.

Alüminyum kemerlerle çerçeve içine alınmış olan camlı ve çift bombeli tavan, aracın karbon yapısını ve daha önce eşi görülmemiş bir kabini ortaya koyuyor. Kokpit kabini, her tarafı keçe kaplı yekpare bir mücevher kutusu niteliğinde. Böylece, araçta bulunanlar, homojen bir iç mekân ile bütünleşiyorlar. Sürücü mahallinin tasarımı ise sezgisel kullanım fikriyle yönlendirildi. Küçük direksiyon simidi ve son derece doğal bir şekilde insanın elinin altına gelen alüminyum kumandalar bunun birer örneği.

Peugeot, Onyx ile malzeme alanındaki araştırmasını sürdürüyor. Örneğin, kullanılmış gazetelerin preslenmesiyle elde edilen Newspaper Wood buna bir örnek. Torpido paneli ve orta konsol bu malzemeden yapıldı.