Bu hafta bir detay mucizesinden söz edeceğiz. Peugeot 5008 Premium Pack 1.6 E-HDI.. Ama bu detaylara geçmeden önce başka bir hissiyattan söz etmek istiyorum. Benim gibi babalarına çok düşkün herkes bunu çok iyi anlayacaktır.

Güven kelimesinin sözlük anlamı korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu, itimat demektir. Peki, en güvendiğiniz kişileri düşünün hayatınızdaki. Evet, aile fertleridir birçoğunuzun yanıtı. İşte Peugeot 5008 da bir aile ferdi, sanki bir baba gibi. Otomobile ilk bindiğinizde zaten geniş ve yüksekçe yapısı ile sizi kucaklıyor ve bu müthiş bir güven duygusu veriyor. Tıpkı babanızın yanında hissettiğiniz gibi. Bir baba gibi ağır başlı ama bir baba gibi de sizin her şeyinizi düşünüp ilgileniyor. Aracın bu babacan haline hemen ısınıyor ve aileden biri ilan ediyorsunuz. Zira başta da dediğim gibi siz onu en güvenilir bulduğunuz kişiye, baba şefkatine benzettiniz zaten.

Hayal edin şimdi, kardeşleriniz ve siz arka koltuktasınız. İki kardeşinizden biri önündeki ekranda oyun oynuyor. Zaten oldum olası PC oyunları meraklısıdır diye geçirdiniz içinizden. Ama Peugeot 5008 ile bütün elektronik cihazlarını evde bıraktı bu sefer. Çünkü ön koltuğun arkasındaki ekrandan yüklediğiniz oyunları oynayabiliyor. Küçük kız kardeşiniz de diğer ön koltuğun arkasındaki ekrandan en sevdiği çizgi filmi izliyor, Peugeot’nun kendi kulaklıkları da çok yakışmış diye düşünüyorsunuz sevimli küçüğe. J kedinizin sesi geliyor en arka taraftan, eğilip orada olduğunuzu hissettiriyorsunuz. Anneniz küçük bir eşyasını koyacak yer arıyor, o kadar çok eşya gözü var ki onun için en uygun olanını işaret ediyorsunuz. Siz dahi birkaç binişte ancak hepsini fark edip ne kadar gerekli yerlerde düşünülmüş olduğunu anlıyorsunuz. Bir anda telefon çalıyor bir yerlerde, bluetooth ile telefonunu araca tanıtmış babanız. Risk almadan ve özgürce konuşmasını yapıyor araç içi erişimle. Kız kardeşiniz üşüdüm diyor bir anda. Hemen ön kapının bitimine arkadakiler için eklenmiş klima düğmesinden dereceyi kontrol ediyorsunuz. Bu araç çok şeyi düşünmüş diyerek içinizden geçiriyorsunuz ve arkanıza, konforlu koltuğunuza yaslanıyorsunuz keyifle…

Bu bir baba araba evet. Bu sizi, ailenizi, kalabalıklığınızı, güvenliğinizi, ihtiyaçlarınızı en ince detayına kadar düşünmüş ancak teknik olarak da oldukça donanımlı ve çok az yakıt ekonomikliği ile bütçenizi koruyan dört dörtlük bir aile otomobili.

Genel olarak bakıldığında
Peugeot 5008’de iç mekan rahatlığı, kalitesi, güvenliği, dinamik özellikleri ve verimliliği ile ön plana çıkıyor. Aracın tümüyle yeni olan ön yüzü, Peugeot’nun stil kodlarına göre tasarlandı. Teknolojik farlar, karoserle olan sıkı entegrasyonlarıyla aracın sağlamlığını ifade ediyor. Farlar, opsiyonel olarak viraj yönlendirmeli Xenon sistemi ile donatılabiliyor. Merceğin konumu, yüke bağlı olarak otomatik olarak düzeltiliyor ve huzmesi virajın içine yöneliyor. 5008’in özel dizayn edilmiş LED’li gündüz farları ise ön bölümün yenilikçi dizaynını tamamlıyor. Geniş krom ön ızgara, boyutlarıyla oturma kabininin genişliğini vurguluyor. Profilden bakıldığında, dengeli hatlar aracın dinamizmini sergiliyor ve “5008’in en sportif görünen aile otomobili” imajını pekiştiriyor. Motor kapağı ve ön cam tasarımı sayesinde hava sürtünme katsayısı 0,29 Cx’e iniyor. 5008 çok geniş ön camı ve arkaya kadar uzanan panaromik cam tavanı (1,69m2) sayesinde çok geniş ve ferah bir iç mekan sunuyor. Bu geniş görüş açısı sürücünün çevreye olan hakimiyetini arttırırken seyahati tüm yolcular için görsel bir şova dönüştürüyor. Yeni 5008’de sürücü, yüksek konumlanan sürücü mahallinden yola ve bütün çevreye hakim olabiliyor. Hız bilgileri sürücüye renkli Head Up Display ekranı ile veriliyor ve geri vites kamerası manevraları kolaylaştırıyor. Peugeot 5008’de bulunan e-HDi teknolojisi yüzde14’ü aşan yakıt tüketim değerleri ile son dönemlerde geliştirilmiş en iyi sistemlerden biri olduğunu kanıtlamış olması aynı zamanda, Peugeot 5008’de kullanılan Start&Stop sistemi kırmızı ışıkta veya benzer bir nedenle otomobil durduğunda motoru otomatik olarak durduruyor ve tekrar hareket etmek istendiğinde ayak frenden çekildiğinde otomatik olarak çalışmasını sağlıyor olması, Peugeot 5008 modellerinde yer verilen en yeni Start&Stop sisteminin çalışmasında, marş motoru yerine alternatör kullanılıyor. Bu da verimliliğin ve hızın arttırılmasını, titreşimin minimuma indirilmesini sağlıyor.

Peugeot 5008’de düşük yakıt tüketimiyle kendini ispatlamış olan 1.6 litrelik Hdi dizel motor, Auto6R adı verilen 6 kademeli robotize şanzımanla (elektronik kontrollü manuel şanzıman) kumanda ediliyor. Manuel veya otomatik modları ile kullanılabilen vites kutusuna, direksiyon arkasında yer alan kulakçıklardan kumanda edilebiliyor. Klasik otomatik şanzımanlardan farklı olarak; geriye kaydıran ve vites değişimlerinde sarsıntı yaratan bu şanzımanın olumlu tarafı ise, klasik otomatik şanzımanlardan farklı olarak yakıt tüketimini arttırmaması. 1.6 lt e-HDi 112 HP motor ve Auto6R şanzımanlı Peugeot 5008 e-HDi ise 5.1 lt/100 km ortalama tüketim değerine sahip. Peugeot 5008’in karbondioksit salınımı ise 139 g/km. Peugeot 5008 hava sürtünme katsayısı olan (Cx) ile 0.29 ile sınıfının en düşük değerlerine sahip. Kompakt boyutlara sahip olan 5008 (4,53 m uzunluk, 1,84 m genişlik), büyük bir bagaj hacmi sunuyor. Üçüncü sıra koltuklar yatırıldığında, kayar koltukların konumuna bağlı olarak bagaj hacmi 758 ile 823 litre su hacmi arasında değişiyor (VDA 210 standardına göre 579 ile 678 dm3 arasında). İkinci sıra koltuklar ortadan kaldırıldığında, hacim 2506 litre su hacmine çıkıyor (1754 dm3). Bu konfigürasyonda, zeminin yüzeyi, bagaj eşiğinden ön koltuklara kadar tümüyle düz oluyor. Yolcu koltuğunu da masa haline getirmek mümkün, böylece 2,76 m uzunluğunda malzemeler de 5008’le taşınabiliyor.

 

Fransız üretici bu modelde en çok malzeme kalitesi ve ergonomiye önem vermiş. 5008’in Fransız şıklığı ile şekillendirilmiş ön konsol geniş tutulmuş. Sade görünen iç mekânda ilk olarak kaliteli malzemeler dikkatimizi çekiyor, sadece ön konsolunda değil elinizin değdiği her yerde kaliteli malzemeler kullanılmış. Yumuşak malzemeler kalite hissini yaşatmasının yanı sıra bozuk yollarda ses de yapmıyor. 5008’in sürücü koltuğuna oturduğunuzda alt kısmı düzleştirilmiş ve oldukça teknolojik görünen direksiyon simidini tutuyorsunuz. Yumuşak yapılı konsol kaplaması ve kapı içleri kalite algısını yükseltiyor. Yeni tasarlanan koltukların yan destekleri de beğenimizi kazanan diğer detaylardan. Sürücü, 5008’in direksiyonunda, kendisi, yolcular aynı zamanda aracın çevresinde bulunan insanlar için de, üst düzey bir güvenlikten yararlanıyor. Şehir içinde, geniş camlı yüzey mükemmel bir çevre görüşü sağlıyor. Güvenlikte bir adım daha ileri gitmek için, ön ve arka park sensörlerini bir geri vites kamerası destekliyor. Araçta ikisi ön, ikisi yan ve iki tane de perde hava yastığı olmak üzere altı adet hava yastığı bulunuyor. Perde hava yastıkları, en arkadaki koltuk sırası için dahi optimum güvenlik seviyesi sunuyor. Tüm yol koşulları için çekişi otomatik olarak ayarlayan ASR sistemi karlı yollar için de ilerlemeyi kolaylaştıran ve tutunmayı arttıran özel Snow Motion işlevine sahip

 

Peugeot 5008’in standart olarak sunulan donanımlardan bazıları ise şöyle:

Panoramik cam tavan ve elektrikli tavan perdesi, Yağmur sensörlü otomatik silecekler, otomatik yanan farlar, follow-me home, ses yalıtımlı ön cam, ESP, otomatik elektrikli park freni, yokuşta kalkış desteği (Hill Assist), ABS, acil fren yardım sistemi (AFU), elektronik fren gücü dağılım sistemi (EBV, CBC), akıllı çekiş kontrol sistemi (ASR), sürücü ve yolcu için ön ve yan, ayrıca ön ve arka yolcular için perde hava yastıkları, uzaktan kumandalı merkezi kilit, park sensörü, hız sınırlama ve sabitleme sistemi, yol bilgisayarı, deri direksiyon simidi, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, çift bölgeli dijital klima, çocuk izleme aynası, multimedya sistemi ve daha birçok keyifli lüks donanım…

Son olarak belirtmem gerekirse Peugeot 5008 iç ve dış tasarımıyla etkileyici bir otomobil. Gösterişli ve çok rahat kullanımıyla birlikte iç mekânın fonksiyonel ve ergonomik yapısı ile onu güvenle tercih edebileceğiniz hissini sunuyor.