Dünyanın en çok satılan otomobil unvanını elinde bulunduran Toyota Corolla 1.4 D-4D modelini geçtiğimiz günlerde testini gerçekleştirdik bu test yazımızda Toyota Corolla’nın sürüşünden edindiğimiz izlenimleri siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız..

Toyota Corolla 1.4 Dizel otomobilimize genel olarak baktığımızda:

Bu haftaki testimize konuk olan Corolla, ülkemizde şüphesiz en çok tercih edilen Marka hem tasarımıyla hem de özellikleriyle her kesimden insanın ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebilen bir efsane otomobil olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Toyota Corolla dizel bir otomobile göre oldukça sessiz. çok düşük devirlerde sakin sürüş modunda olması turbonun devreye girmemesinden dolayı sakin sürüş imkanı size sunuyor  hızlanmak için biraz hafif devir yükselip turbo devreye girince otomobil gayet tatminkar sürüş moduna ulaşılıyor.

Toyota Corolla’nın içi çok geniş ve inanılmaz rahat tek kelime ile kusursuz, otomobilin iç mekanında bulunan saklama bölmeleri küçük eşyalarını alabilecek kapasitede ve buna ilaveten kol dayamanın altında oldukça geniş bir saklama bölümü daha bulunuyor, koltukların durumu gayet rahat ve konforlu, ön ve arka bölümde yolcuların çok rahat edeceği kesin! otomobilin içi oldukça geniş olan koltuklarda ve zeminde kullanılan döşeme ve kumaş kalitesi gayet başarılı. Araçta ince detaylar kesinlikle kullanıcısını mutlu edecek şekilde dizayn edilmiş.

Toyota Corolla bir aile otomobili. Ailelerin otomobil seçerken dikkat ettiği noktaların başındaysa genelde bagaj hacmi gelir. Yeni Corolla 450 lt’lik bagajıyla geniş bir kullanım alanı sunarken, düz zeminli bagaj, geniş açılı bagaj kapağı sayesinde oldukça kullanışlı. Orta konsol, hayli şık görüntü çiziyor. Özellikle de dijital klimanın yerleşimi, düğmelerinin etrafındaki krom çerçeveler, düğmelerin tasarımı derken “kısaca beğendim” diyeceğim. Müzik sisteminin direksiyon simidindeki kontrol düğmelerinin tek bir yerde toplanmış olması da hoş bir fikir olmuş.

Sürüş özellikleri konusunda iddialı bir otomobil olan Corolla’da, 1.4 litrelik 90 HP güç ve 205 Nm tork üreten turbo dizel bir motor görev yapıyor. 2000 d/d’de devreye giren turboyla birlikte Corolla’nın ivmelenmesinde gözle görülür bir artış fark ediliyor.6 ileri manuel şanzımana sahip olan test otomobilimiz yakıt tüketimi konusunda oldukça cimri davranan D-4D motor fabrika verilerine göre 100 km’de ortalaması 4.9 lt değerlerine ulaştık …

Toyota Corolla Test aracımızın standart olarak sunulan donanımlardan bazıları ise şöyle:
Yağmur sensörü, otomatik klima, yol bilgisayarı, direksiyondan kumandalı USB-Radyo-CD-MP3 çalar, elektrikli ön ve arka camlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, kendiliğinden kararan dikiz aynası, otomatik farlar, vites değişim göstergesi, immobilizer, ABS, araç denge kontrolü(VSC), fren destek sistemi, çekiş kontrol sistemi, ön ve yan havayastıkları, perde havayastıkları gibi standart özelliklerini sayabiliriz.

Sonuç olarak baktığımızda :  Toyota Corolla  performansı, konforu, sürüş zevki, yol tutuşu, oldukça ekonomik motoru aracın en büyük avantajı olurken performans konusunda tatminkar olduğu çok açık bir gerçek. Ayrıca geniş iç mekanı ve bagaj hacmi aileler için otomobili oldukça kullanışlı bir hale getiriyor olması, Marka’nın yıllardan beri kullanıcısına sunduğu aşırı güven ve yedek parça konusunda uzun yıllar dayanıklı parçalar üretmesi, zamanla aşınan mekanik parçaların değişimi çok kolay ve sorunsuzca yapılması onu tercih edecek olan kullanıcısını memnun etmeye yeterli gelecektir.

Toyota Corolla 1.4 D-4D Teknik Özellikler

Motor: 1364 cc

Gücü: 90/ 3800 PS/dd

Hızlanma (0-100 km/sa) 11,9 sn

Maksimum Hız : 175 km/s*

Tüketim: Ort. 4.7 lt/100 km