2008 DKR şaşırtıcı dış görünüşüyle zihinlerde iz bırakmıştı. Peugeot-Total Ekibi nihayet bu yarış canavarının mekanik ve iç aksamının üzerindeki örtüyü de kaldırdı. Bu kaslı aslan önümüzdeki Dakar rallisinde iki tekerlekten çekişli versiyonuyla 4×4’lerle boy ölçüşecek.

Peugeot 2008 Dakar_Otomobiltutkunu_Total

Kum tepeleri, dağlar, nehirler, kanyonlar, aşırı sıcaklar, tuz çölü, kırılgan topraklar, fesh-fesh… İşte 2008 DKR’yi önümüzdeki Dakar rallisinde bekleyen eğlencelerden birkaçı. Bu müthiş mücadeleden başarıyla çıkmak için Peugeot-Total ekibi son derece cüretkâr bir teknik seçim yaptı. Peugeot Sport Direktörü Bruno Famin « Le Mans 24 Saat yarışında yaptığımıza benzer şekilde, yenilikçi bir konseptten yola çıkmayı kararlaştırdık. Çöl rallisinde esas mesele 4×4 mü yoksa sadece iki tekerden çekişle mi mücadele edeceğimize karar vermemiz oldu. Yaptığımız analizden sonra, son derece ilginç avantajlar sunan iki tekerden çekiş konseptini optimize etmeyi seçtik» dedi. Dakar’ı kazanan ilk dizel motorlu arkadan itişli araç ünvanını almak için son derece cesur ve çarpıcı bir yaklaşım.

Nitekim her katılımcının şansını dengelemek için yönetmelik 4×4’lerin doğal yeteneklerini iki tekerden çekişlere bazı değerli avantajlar sunarak telafi ediyor. Dakar Projesinin Teknik Sorumlusu Jean-Christophe Pallier bu avantajları şöyle özetliyor: «Otomobil sporlarında ağırlık performansın düşmanıdır. Oysa ralli krosta iki tekerlekten çekişli bir otomobil 4×4’lerden net şekilde hafif olabiliyor. Aynı zamanda daha büyük jantlarda kullanılabiliyor, bu da araca parkurdaki çok sayıdaki engelden kaçınmak için belli bir avantaj sağlıyor. Bu özellik ayrıca ön dingil çıkıntısının sınırlı tutulmasını sağlıyor. 2008 DKR böylece hemen hemen düz duvara bile tırmanabiliyor! Ve hepsi bu değil: Daha cömert süspansiyon stroklarını benimseyerek – 250 mm yerine 460 mm – daha kolay engel aşma ve sarsıntı emme kapasitesine sahip oluyor. Dakar rallisinde bu kritik bir üstünlük oluşturuyor! ». Bir başka büyük avantaj da şu: Bir kum tepesine çıkmadan önce kabinden itibaren lastik basıncının değiştirilmesini sağlayan uzaktan lastik şişirme sistemi… 4×4 ekiplerine kıyasla değerli dakikalar kazanılmasını sağlayan bir sistem!

Peugeot 2008 Dakar_Otomobiltutkunu_Total_Dakar Rallisi

Bu avantajlardan tam anlamıyla yararlanmak üzere, Peugeot Sport mühendisleri son derece kompakt bir otomobil hazırlamak için yaratıcılık yarışına giriştiler. Arkada merkezi konumlu V6 Dizel çift-turbo motoru ile 2008 DKR sıçramaya ve engelleri aşmaya hazır kaslı bir aslan gibi görünüyor. « Bütün aksamı böylesine küçük bir alana yerleştirmek gerçek bir bulmaca oldu! diyor Jean-Christophe Pallier ve ekliyor « WRC tarzı bol virajlı özel etaplarda daha rahat  olan küçük bir otomobil formatı genellikle 4×4’lerin avantajlı olduğu bir sahada « iki tekerlekten çekişli » bir otomobile yüksek potansiyel kazandırılmasını sağlıyor».

Red Bull’un iki yıldır sergilediği « böylesine zorlu yabani ortamlarda bile iki çekişlinin daha etkileyici olduğu ve çok önemli kozları olduğu » savının ötesinde, bu opsiyonun Fransız üretici için bir başka anlamı daha var. Bruno Famin’in altını çizdiği gibi : «Seri üretim 2008 Grip Control teknolojisi ile donatılmış iki tekerlekten çekişli bir crossover olduğundan, bu seçim ona hemen hemen her yerden geçebilmesini sağlıyor, 2008 DKR’in sadece iki tekerlekten çekişle Dakar’ın güçlüklerini kolayca aşması akla ve mantığa yatkın görünüyor».

Peugeot 2008 Dakar_Otomobiltutkunu

Teknik bilgiler – 2008 DKR :

MOTOR
TipiSilindir hacmi

Supap sayısı

Konumu

Silindir sayısı

Gücü

Tork

Maksimum devir

Azami hız

Motor yağı

V6 çift turbo Dizel2993 cc

24

Arka ortada

60° V6

340 hp

800 Nm

5000 d/d

200 km/h

TOTAL Q UARTZ 10 W 50

AKTARMA SİSTEMİ
ÇekişVites kutusu

 

Motor yağı

2 tekerlekten çekişBoyuna 6 ileri vitesli manuel sekansiyel kumandalı (yarı otomatik)

TOTAL 755 HPX 80 W 140

ŞASİ
YapıKaroser Çelik boruKarbon
SÜSPANSİYON / FREN / DİREKSİYON
SüspansiyonYaylar

Amortisörler

Strok

Viraj denge çubukları

Direksiyon

Frenler

Diskler

 

 

Jant

Lastikler

Çift üçgen salıncaklıHelezon (tekerlek başına 2 tane)

Ayarlanabilir (tekerlek başına 2 tane)

Toplam 460 mm

Önde ve arkada

Hidrolik asistanslı direkt

Çift hidrolik devreli, 4 pistonlu hafif alaşım yekpare kaliperler

Önde ve arkada hava kanalcıklı metal

Ön diskler: 355 mm

Arka diskler : 355 mm

Alüminyum 2 kısımlı 17 x 8,5

Michelin 37/12,5/17

BOYUTLARI
UzunlukGenişlik

Yükseklik

Ön dingil çıkıntısı

Arka dingil çıkıntısı

Dingil mesafesi

Yakıt deposu hacmi

4.099 mm2.033 mm

1.912 mm

641 mm

658 mm

2.800 mm

400 l