Bu günlerdeki test sürüşümüzün konuğu MINI COOPER D oldu. Bu yazımızda kısa zaman önce MINI ailesine dizel versiyonu ile katılan bu eşsiz tasarıma sahip otomobilin bir takım özelliklerini siz değerli okurlarımızla paylaşacağım

MINI ‘nin her noktası her kıvrımı ince detayların saklı olduğunu sürücü ve araç içinde seyehat eden yolcular için çok kullanışlı ve tamamen kişisel seçimler neticesinde daha keyifli daha neşeli daha cıvıl cıvıl bir araç olduğunu hissettim.

Üretimine İngiliz olarak başlayan MINI daha sonra Alman ortağı ile markanın küçük otomobil segmentindeki başarısına yeni bir bakış açısı kazandırıyor ve MINI’nin benzersiz “premium” marka olduğunun altını çizmekle kalmayıp ürün yelpazesine dizel versiyonunu ekleyerek bay bayan herkesin ilgisini üzerine çekiyor.

MINI’nin 2001 yılında Türkiye’de satışına başlanıldığı günden bu yana her geçen gün kalitesini arttıran ve halk arasında sükse yapan bir marka olma yolunda ilerlemesi neticesinde geçtiğimiz yıllarda modelin bir takım düzenlemeleri ile yeni nesil otomobilleri satışa sundu. Yenilenen versiyonlu MINI araçlarında mükemmel dış hatları ile gövde yapısı ve aracın uzunluğu hissediliyor. İdeal yol tutuşa sahip süspansiyon sistemi çok başarılı olup her kullanıcısının hemen söyleyeceği tek nokta ”aracın gokart hissi verdiği” limitli kullanımda direksiyonu sürücü nereye çevirmek isterse MINI nazlanmadan hemen itaat ediyor hani derler ya iğne deliği olsa içinden geçer o hissi kullanıcısına sunuyor olması MINI için en büyük avantaj olduğunu düşünüyorum.

MINI’nin iç mekanına baktığımızda, aracın içine binen kişinin hemen yüzünde bir gülümseme bir nostalji ve premium markanın dizayn etmiş olduğu kalite ile karşılaşıyor bedeni saran spor koltuklar yılların eskitemediği ama bir takım modifiyelerle güncelliğini koruyan ön torpido dizaynı deri direksiyon ve üzerindeki kumanda düğmeleri kolayca kullanıma uygun dizayn edilmiş ve kullanışlı bir araç halini almış.

MINI’ye ilk defa binen birisi bile bir saniyelik bir bakışmadan sonra kolayca anlayabiliyor kumanda butonlarının ne işe yaradığını zaten MINI mühendisleri kullanıcıları düşünerek her butonun yerini kolayca erişilebilecek ve okunacak şekilde dizayn etmişler, çift kademeli sunroof bir çok araçlarda arka kısımdaki sunrof sabit durmakta ama MINI’de arka sunroof yarım açılabilme özelliğinde olması hoş bir detay olmuş özellikle MINI Boost CD müzik sistemi ben çok beğendim.

MINI COOPER D yeni nesil dizel 1.6 motorla donatılan ve BMW’nin PSA grubu ile geliştirdiği dizel motor 4.000 dev/dak’da 112 hp’lik maksimum gücü sayesinde 0-100 km hıza 9.7 saniyede ulaşıyor. 270 Nm’lik tork’a sahip olan Test otomobilimizin yakıt tüketimi şehir içi 4,2 lt, şehir dışı 3,5 lt, karma olarak ise 3.8 litre yakıt tüketim değerleri ve yalnızca 99 gr/km olan CO2 emisyonu ile kendi sınıfında en düşük çıkış değerine sahip. MINI COOPER D Common Rail teknolojisi ile donatılmış dizel motoru 100 km’de yalnızca 3,8 litre yakıt tüketim değerleri ve donanım olarak ilk gözüme çarpan özellikleri DSC ( Dinamik Denge Kontrolü), çok fonksiyonlu direksiyon, dış chrome line, otomatik klima, PDC, ön sis farları, iç aydınlatma paketi, sürücü ve yolcu koltuğu yükselik ayarı, otomatik denge kontrolü + yol tutuş (ASC+T), runflat lastiklere sahip olan CHILI versiyonu siz kullanırken meraklı gözlerin sizin üzerinizde olduğunu hissedeceksiniz.

Test otomobilimizi kullanım süresince ölçümlediğimiz yakıt tüketimi 100 km’de Şehir içi yakıt tüketimi 4,2 litre, şehir dışı yakıt tüketimi 3.5 litre değerlere ulaştık, şehrin coğrafi konumu ve sizin kullanış tarzınız yakıt tüketim değerlerine çok fazla etki etmemekle beraber bizim test sürüşümüzde ölçümlediğimiz değerlere sizde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tüketim değerleri MINI COOPER D ’yı tercih etmeniz için en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Test amacı ile kullanmış olduğumuz MINI COOPER D aracımız manuel vitesli versiyon 6 ileri şanzumanla donatılmış, vites kutusuna hükmetmek çok güzel, geçişleri hissedilmeyecek kadar az olup sürücüsüne çok kolaylık sağlıyor spor sürüşe uyum sağlama şansı ile sürüş zevki biraz daha yükseliyor.

MINI COOPER D sessiz çalışma karakteri de bu dizel motora ayrı bir özellik kazandırıyor. Seri kullanım gerektiğinde ise gaz pedalına dokunmanız yeterli. Hiç bekleme yaşamadan hızlanan araç, bunu sonuna kadar devam ettirerek son hıza (215 km) ulaşma konusundaki istekliliği ile beğeni topluyor. Test otomobilimiz motoru dışında en beğendiğimiz yanıysa süspansiyonları oluyor. Sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları otomobilin hem yol tutuşuna pozitif yönde etkilerken hem de konfordan hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor.

MINI COOPER D geniş iz genişliği, uzun aks aralığı, kısa aks dışı mesafeler, alçak ağırlık merkezi ve “her köşede bir tekerlek”; diğer bir ifadeyle, doğal bir sporcu. Star Twin Spoke gümüş renkli 15 inç kendine özel jant ve lastikleri güçlü fren sistemi, hıza duyarlı direksiyonu oranları iyi ayarlanmış 6 ileri şanzumanı ile hem şehir içinde hem şehir dışı yollarda kolay sürüş zevkini kullanıcına yaşatıyor.

MINI COOPER D; hedeflediği kitleler daha çok: Aileler. Mini ürün müdürü bir röportajında: Çocuklu genç ailelerden, sportif gençlere olduğu kadar yaşamı keyifli yaşayan her kesimden insan rahatlıkla bir MINI kullanabilecek” demişti ve MINI COOPER D bu hedefe uyuyor.

Sonuç olarak yıllardır otomotiv piyasasına güven veren marka’nın üretilmiş olduğu MINI COOPER D yakıt ekonomisi, sürüş dinamikleri ve konforuyla birleştirmeyi başarmış çok iyi bir otomobil olduğunu ve onu tercih eden kullanıcısının ona sahip olmak için ödenilen paraya bu kadar donanımı, görsel estetiği ve sağlamlığı bir arada verebilen, aynı zamanda şehir içindeki park ve manevra kolaylığı sunan gerektiğinde dizel motorun 112 Hp lik gücü sayesinde hem ekonomi hem adrenalin yaşatabilme keyfini yaşatan aynı zamanda şehir içinde ya da şehir dışında seyahat etmek isteyen kullanıcı için  çok rahat bir araç olduğu ve renkli sürüşlerin sizleri beklediğini çok rahatlıkla ifade edebilirim.

MINI Cooper D Teknik Özellikleri

Maks. çıkış/bg/devir 4.000 dev/dak’da 112 bg
Maks. tork/devir 1.750-2.250 dev/dak’da 270 Nm
Hızlanma 0-100 km/sa 9,7 sn
Azami hız 197 km/sa
Hızlanma 80-120 km/sa (4. / 5. vitesler) 7,4 / 9,2 sn
Yakıt tüketimi (şehir içi) 4,2 lt/100 km
Yakıt tüketimi (şehir dışı) 3,5 lt/100 km
Yakıt tüketimi (kombine) 3,8 lt/100 km
CO2 emisyonu 99 gr/km
Yüksüz ağırlık (EU) 1.165 kg
Maks. izin verilen ağırlık 1.540 kg
Maks. izin verilen tavan ağırlığı 75 kg
Bagaj kapasitesi (min. – maks.) 160 – 680 litre
Depo hacmi 50 litre
Boyutlar (U x G x Y) 3.723 x 1.683 x 1.407 mm