BU MINI ÇOK FARKLI! Yazımın başlığı biraz garip gelmiş olabilir, çünkü her MINI modeli diğer otomobillerden çok farklıdır, tarz ve ikon sahibidir. Ama değerli okuyucularım MINI’nin coupe formlu Paceman modeli gerçekten diğer MINI’lerden çok ayrı bir model. Sanki bambaşka bir fabrika’da üretilmiş, sanki tasarımcısı diğer MINI’lerden uzaklaşıp çizmiş… MINI Paceman Test

MINI Cooper S Paceman All4 Test

Öncelikle araç hazırlanıp getirildiği zaman ilk görüş anında yani kocaman bir otomobil gibi geldi bana, durdum benim aklımdaki mini ufak olmalıydı diye düşündüm, ama otomobil’in tasarımı o kadar akıcı ve keskin ki o büyüklük kesinlikle gözünüzü yormamakta.

Evet şimdi aracımızı sizlere ufaktan tanıtmak istiyorum. MINI markasının Cooper S Paceman ALL4 modeli bu seferki testimizin konuğu olmakta. Göz alıcı mavi rengi, kocaman bir burun yapısı, ve bambaşka bir arka tasarımıyla karşımızda.

Hemen dış görünüşle başlayalım testimize. Otomobil çift renkli oluşu zaten bir MINI klasiği olarak karşımızda duruyor. Çok güzel bir mavi rengi ile karşımızda duran Paceman gerçekten trafikte çok dikkat çeken bir araç. Beyaz renkli tavan ve aynalarımız ise keskin ve sportif otomobile bir sadelik, zerafet katmakta.

MINI Cooper S Paceman Test_Paceman Photo_MINI Cooper S_Paceman Test Drive_GoPro Photo_MINI Cooper Test_Borusan Otomotiv_Otomobiltutkunu_Paceman Test_Hamide Petek

17” 5-Star Double Spoke modeli gümüş renkli jantlar otomobilin sportif yönünü arttırmakta oldukları kadar keskin hatlara destek olmaktalar yalnız otomobil’in hem yüksek durması hemde çamurlukların geniş olmasından dolayı 18” veya 19” jant seçimi tasarım açısından daha çok göz dolduracaktır. Ama ülkemizin yol durumunu düşündüğümüz zaman 17” boyutu kesinlikle daha konforlu, ama MINI Cooper S All4 gibi bir otomobilde kimsenin konfor arayacağını sanmıyorum…

Paceman’in dış tasarımında kullanılan chrome-line dış tasarım öğeleri gerçekten kaliteyi arttıran unsurlar. Açıkcası ben spor otomobillerde krom malzeme karşıtı biriyim ama Paceman’de gerçekten beğendim. Ön tarafta burun tasarımı gerçekten kocaman! Klasik MINI tasarımın büyütülmüş hali olarak karşımızda ve gerçekten büyük bir araç havası vermekte.

Test otomobilimizde normal halojen farlar kullanılmaktaydı ama size nacizane bir önerim olacak kesinlikle siyah tabanlı bi-xenon farlara göz atın…Otomobil’in dik omuz tasarımlarının arkasından gelen nazik eğim coupe tasarımını ortaya çıkartırken aracın havasını tamamen ortaya çıkarmakta. Otomobilimizde bulunan panoramik 2 parçalı cam tavan ise çok önemli bir detay!

MINI Cooper S Paceman Test_Paceman Photo_MINI Cooper S_Paceman Test Drive_GoPro Photo_MINI Cooper Test_Borusan Otomotiv_Otomobiltutkunu_Paceman Test

Otomobil’in arka kısmında bagaj tam ortasında kocaman bir MINI logosu alt tarafında büyük puntolarla Paceman yazması otomobil’İn arkadan görüldüğü zaman rahatlıkla tanınmasını sağlamakla tabi S modelinin takip edilip kolaylıkla görülebileceğini sanmıyorum. Ama yollarda eni olan Paceman modeli hem çok farklı bir MINI olduğundan hemde yollarda pek görmediğimizden bu büyük logo ve yazı insanları alıştırmak için iyi bir etken. Tek parça stopların krom çerçeve ile uyumu başarılı, çift egzoz çıkışı performansı ortaya koymakta!

Plastik tampon ekleri ve çamurluk ekleri ise bir MINI klasiği olarak Paceman modelindede karşımızda ve tasarımı destekliyorlar. Yan profilden bakılındığında aracın tavan yapısı alçalıp coupe tasarımını desteklerken arka çamurlulardan genişlemeye başlayan Paceman çok farklı bir dizayn sunmakta ve gerçekten büyük bir otomobil araç sürüyor izlenimini sunuyor.

İç mekana geldiğimizde ise Paceman modeline özel spor koltuk modeli olan “Hot cross” modeli karşımızda. Opsiyon listesindeki deri seçeneklerini gördüğümde hoşuma giden bu özel koltukların aslında değiştirilebileceği fikrini daha çok sevdim. Koltukların konforu gayet tatminkar, oturma pozisyonu otomobile hakim olmanızı sağlıyor, koltukların yan destekleri vücudunuzu güzel sarıyor.

MINI-Cooper-S-Paceman-Test_Paceman-Photo_MINI-Cooper-S_Paceman-Test-Drive_GoPro-Photo_MINI-Cooper-Test_Borusan-Otomotiv_MINI-Cooper-S-Paceman-All4-Test

Otomobilin iç tasarımına siyah renk hakim. Kullanılan plastikler sert ve sağlam duruyor yalnız biraz elinizle baskı uyguladığınızda gelen trim sesleri rahatsızlık verici. Piano black detaylar göze hoş gelmekle beraber kalite hissini arttırıyor. Kullanılan tuşlar bir MINI klasiği olan şartel şeklinde ve kullanımları çok basit. Hız göstergesi ve ses sisteminin ortada yuvarlak konumlandırılması bir MINI başyapıtı olmakla beraber biraz alışkanlık gerektiriyor.

Direksiyon tasarımı çok başarılı, tuşların kullanımı kolay, direksiyonun kaplaması güzel. Vites kolunun tasarımı yine bir MINI klasiği ve kaliteli. Otomobilin iç kısmında bolca eşya gözü, bardaklık bulunmakta. Buda “active coupe” tanımına uymakta olup arka koltukların ortasından başlayarak gelen orta konsol telefonunuz için bile bağlantı aparatları sunuyor.

Aynaların görüş açısı biraz kısıtlı ve yan aynalar özellikle biraz altta konumlandırılmış. Arka görüş açısı ise coupe tasarımın bir zorunluluğundan dolayı dar. Panoramik cam tavan büyük bir özellik ve kesinlikle otomobile büyük artı katıyor. İç mekanın genişliğine ferahlık katan tavanın açılış pozisyonları ise gayet iyi. Ön tarafı çok geniş olan otomobil gerçekten çok rahat bu konuda, arka taraf için ise bu rahatlığı yaşamak için daha ufak boyutlarda yolcular lazım.

MINI Cooper S Paceman Test_Paceman Photo_MINI Cooper S_Paceman Test Drive_GoPro Photo_MINI Cooper Test_Borusan Otomotiv_Otomobiltutkunu_Paceman Test_MINI

Bagajı hacmi bu tarz bir otomobil için fazlasıyla yeterli diyebilirim ve kullanışlıda. Yol sesi, rüzgar sesi ve motor sesi yalıtımında çok başarılı olan Paceman motorun performans açısından çıkardığı tüm sesleri ise kabine gayet güzel iletmekte.

Evet gelelim performans bölümüne… Kesinlikle “S” kısaltmasının hakkını Paceman modelide vermekte. “All4” adı verilen 4 çeker sistemine sahip otomobil gerçekten tam bir go-kart havasında ve direksiyonu ne tarafa kırarsanız otomobil o yöne gidiyor, kesinlikle yolu bırakma, kayma eylemi yapmamakta. Bu son derece sportif sürüş “twinscrool” teknolojisi barındıran 184 ps’lik motor ile birleşince ayağınızı gaz pedalından çekmek istemiyorsunuz. MINI mühendisleri her güne başlarken yataktan kalkıp işe yada okula gitmeniz için gereken kocaman bir sebebi yaratmış durumdalar, tabi arkadaşlarla hafta sonu gezileride buna dahil edilebilir.

Direksiyon tepkileri çok hisli ve hızlı olan otomobil ayrıca gaza dokunduğunuz anda da harika bir hissiyat vermekte. 6 ileri otomatik vites gayet tatminkar bir performans sunmakta ve geçişleri sportifliğine rağmen sarsıntısız. Çok tok bir otomobil aslında Paceman ayağınız altında her daim güç var ve harika bir 4 çeker sistemi güven dolu bir sürüş vaad etmekte. Aracın hızlanması olsun, ara hızlanmaları olsun zevk ve güven verici. Frenleri ise bu performanslı motoruna ve sert süspansiyon karakterine yakışan bir konumda.

MINI-Cooper-S-Paceman-Test_Paceman-Photo_MINI-Cooper-S_Paceman-Test-Drive_GoPro-Photo_MINI-Cooper-Test_Borusan-Otomotiv_Otomobiltutkunu_Paceman-Test_MINI-Visual-Boost

Her şeyin bir bedeli var diyerek bu paragrafıma başlamak istiyorum çünkü bu kadar performanslı bir otomobil’İn yakıt olarak fazlası ve konfor olarakta eksileri mevcut. Süspansiyon sistemi gerçekten sert ve asfaltı hissediyorsunuz ama yaşasın go-kart hissi, yaşasın saf sporcu bir mini diyerek konfor beklentisini arkanıza atabilirsiniz. Açıkcası 60 – 80 – 120 km hızlarla ve cruise control kullanarak geçirdiğimiz otoban kullanımında otomobil 9 litrenin altına düşmedi tabi cam tavanımız ve klimamızın sürekli açık olmasıda buna etken olabilir. Ama aracı biraz performanslı ve ara hızlanma denemeleri yapılan kullanımlardada buna şehir içi trafiği dahil! 10,5 litreyi geçmedi.

MINI Cooper S Paceman All4… İsminin uzun olduğu kadar özelliğide uzun olan çok farklı, çok tarz sahibi, çok ikon bir otomobil. Aslında diğer otomobillerle hatta diğer MINI modelleri ile karşılaştırdığımızda daha aykırı bir otomobil olan Paceman kesinlikle şehirde ilgi odağı olmanızı sağlamakla beraber harika bir performans deneyimi sunmakta sürücüsüne. Lütfen bu yazımı okuduktan sonra bir MINI modellerinin satıldığı Borusan Otomotiv’in şubelerinden birine uğrayın ve imkanınız varsa kısa bir test sürüşüne çıkın…

Saygılarımla

Emirhan DERELİ 

MINI Cooper S Paceman Test_Emirhan Dereli

MINI Cooper S Paceman  Teknik Özellikler

Motor: Silindir hacmi (cm3) 1598

Güç (devir/dak) 5500/184 Hp (bg)

Tork (Nm) 240 (260)(devir/dak) 1600

Azami hız km/sa 212 (207)

0-100 km/sa 7.8 (8.2)

Yakıt tüketimi

Şehir dışı (lt/100 km) 5.8

Şehir içi (lt/100 km) 8.2

Ortalama (lt/100 km) 6.7

CO2 emisyonu (gr/km) 157

Fotoğraflar: https://www.facebook.com/beycankorkmazphotographyMINI Cooper S Paceman Test_Paceman Photo_MINI Cooper S_Paceman Test Drive_GoPro Photo_MINI Cooper Test_Borusan Otomotiv Otomobiltutkunu_Paceman Test_MINI Satıcıları