Otomotiv sektörüne her geçen gün yenilikler sunan otomobil firmaları hep daha iyisini yapabilmek ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedeflerken aynı zamanda’da onu tercih eden kullanıcısına sürüş keyfini yaşatan, ayrıca 1.6 litrelik motoruyla düşük vergi diliminde yer alan yeni BMW 316i, kusursuz performansı, modern tasarımı ve üstün verimliliğiyle sınıfındaki kuralları değiştiriyor.

Yeni BMW 316i en gözde motor seçeneği olan 1.6 litrelik Twinpower Turbo motora sahip olan BMW markasının tamamen yenilenip F30 kod numarası ile hayatımıza giren 316i modelini otomobiltutkunu haber kanalımız olarak test ettim, yazımızda BMW 316i otomobilin bizleri etkileyen özelliklerini siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

Bir BMW’nin, her zaman olduğu gibi en büyük özelliği onu kullananı ayrıcalıklı hissettirmesi. İsteseniz de istemeseniz de tüm dikkatinizi ona yönlendiriyorsunuz. Sürücü odaklı tasarımları ile ön plana çıkan yeni 316i sürücüsüne sunduğu eşsiz özellikleri ile zorlanmadan beğeni kazanıyor, keyif veren yapısı son derece iddialı bir sürüş pozisyonu ile birleşiyor. Bir BMW kullanıyorsanız aklınızı serbest bırakmaya hazır olun: İsteseniz bile aklınıza farklı bir şeyler getirmeniz çok da mümkün görünmüyor.

DIŞ TASARIM
Bugün bile dünyada en çok satan BMW otomobili standartları belirliyor olması premium markanın sahip olduğu modern ve güçlü tasarımda kendini gösteriyor. Önceki kasa ile yenilenen kasa arasındaki oluşan farklar tahmin ettiğimden daha fazla olduğunu otomobili ilk gördüğün an anladım. Yeni bir platform üzerine kurulmuş yeni 3 serisi (kod adı F30) BMW tasarımındaki farklılığı ayrıntılarda gizli olduğunu hissettiriyor.

Yeni 3 serisi BMW ilk çıktığı günlerden beri oldukça dikkat çeken bir tasarımı var. Otomobil önden ve yandan gerçekten çok şık, kaslı, spor ve zengin bir duruşa sahip. Tasarımı hayli iddialı olan otomobilde dış tasarım olarak en çok dikkat çeken yer kısmı otomobilin ön kısmı. Marka’nın kendine has far yapısı, geniş ızgara ve BMW amblemi çok uzaklardan bile fark ediliyor, yan profilden otomobile baktığımızda ise coupe hissini devam ettiren mükemmel orantılar, zarif yan camlar sport ve dikkat çekici bir görünüme sahip. Arka kısımda ise stop grubunun ortasında ki BMW logosu dikkatleri çekiyor.

BMW 316i; Genişletilmiş, yükselen çizgiler, otomobile güçlendirilmiş dinamik bir karakter kazandırarak otomobili görsel olarak daha uzun gösteriyor. BMW mühendisleri 3 serisini yenilerken ciddi bir değişime gerek duyulmuş ön bölümdeki motor kapağı sportif kıvrımlara sahip olup Bi-xenon far yapısı ve fark edilmeyi sağlayan aynı zamanda insanı kışkırtan ön bakışları. BMW ile özdeşleşip kişiye değişik fark hissettiren böbrek ızgaraları ile hemen dikkatleri üzerine topluyor.

Yenilenen kasa yapısı Marka’nın sportif ve şık karakterini daha da vurguluyor. Kompakt spor sedanların otomobile coupé stili bir görünümün yanı sıra sportif ve şık bir hafiflik kazandırıyor. Aynı zamanda tasarımdaki değişiklikler, üstün performansın bir göstergesi olarak yenilenen modelin siluetini daha gösterişli ve dinamik hale getiriyor. Dikkat ederseniz arabanın hatlarında çok fazla detay var, köşeler, çizgiler, yuvarlarlar, ani kesikler bu durum onu tercih eden kullanıcısını kendisine çekmekte tereddüt etmiyor, BMW 316i sahip olduğu diğer özellikleri de onun sınıfında birkaç adım öne çıkmasını sağlıyor. Tek kelimeyle enfes.


İÇ TASARIM
Sahip olduğu dinamik karakteristiği ile keyif veren bir otomobil olan BMW 316i tüm detayları ile sizin keyif almanız ve kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissetmeniz için tasarlanmış olduğu fark ediliyor.

Yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın iç tasarımı, yüksek kalitedeki malzeme tercihleri ile donatılmış olup premium marka konforunu sunuyor, kabin tasarımı sürücü odaklı. Kendini aratan bir kumanda birimi yok. Her şey elinizin altında. Test aracımız biraz dolu bir paket’e sahip olduğu için iç dizaynı hayranlık uyandırıyor.

Kalite ve şıklık Test otomobilimizin iç mekanında da sürüyor. Ergonomik koltuklarında gayet konforlu yolculuklar yapılan BMW 316i, vücudu çok iyi saran ön koltuklar rahat ergonomik açıdan çok başarılı, arka koltuklar hayli rahat bir diz mesafesine sahip. Arka koltuklarında ise üç kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir ve diz mesafesi açısından çok uzun boylu kişiler bile çok rahatça haraket edebilmektedir. Bu açıdan çok iyi düşünülmüş. Spor direksiyon simidi üzerinden kesintisiz eğlence için, müzik sistemi ve hız sabitleyici kontrol ediliyor, ayrıca direksiyonda derinlik ve yükseklik ayarı olması açısından sürüş kalitesini tek dokunuşla harakete geçirebiliyorsunuz.

BMW 316i Test

Test otomobilimizin içinde ki her parçanın yumuşak dokulu ve yüksek kaliteli malzemeler ile döşenmiş olması premium markanın getirdiği rahatlık. İç mekan oldukça geniş bir yaşam alanına sahip, eşya koyma gözleri oldukça bonkör. İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor. Test otomobilimizin koltuk renkleri ile tam bir görsel şölen sunarken oldukça alçak bir oturma pozisyonuna sahip olan ön ve arka koltukların yapısı vücudu çok iyi sarıyor.

Yenilenen BMW 316i önceki modelleri gibi, oldukça kapsamlı bir BMW EfficientDynamics paketini standart olarak barındırıyor. Bu daha iyi bir çevresel performans için hem düz sürüş modu hem de otomatik viteslerde otomatik Start/Stop işlevini ve sürüş deneyimi düğmesiyle (standart) etkinleştirilen ECO PRO modunu da içeriyor. Ayrıca yeni BMW 3 Serisi’nin isteğe bağlı sürücü destek ve mobilite hizmetleri paketi olan ConnectedDrive da bu segmentte benzersiz.

BMW 316i Tüm karakteri sürücünün keyif alacağı özellikleri barındırıyor. 1600cc’lik motor, rakiplerdeki bu hacimdeki motorlar arasında en iddialı olanlardan biri. Alt devirlerde verdiği performansla 1600cc’lik motorlar arasında en çok dikkatimi çeken otomobillerden birisi oldu. Elbette 8 ileri otomatik şanzımanın sürüş keyfine kattığı olumlu etkiyi de unutmamak gerekiyor. 8 ileri otomatik şanzımanın çalışma karakterini çok beğendim. Motor çok sessiz. Yüksek devirlerde tatlı bir sesle varlığını belli ediyor. Kabin tasarımı sürücü odaklı. Kendini aratan bir kumanda birimi yok. Her şey elinizin altında.

BMW TwinPower Turbo motoru, alt devirlerden itibaren kullanıma sunulan yüksek denilebilecek torku ile çekiş gücü ve dinamik yapısı son derece iddialı. Keyif veren karakteri performans konusunda göz doldururken, otomatik vitesli BMW 316i’de yer alan 1600cc’lik BMW TwinPower teknolojili turbo beslemeli yeni nesil benzinli motor, 4350 d/d’de 136 HP güç ve 1350 d/d’de 220 Nm tork üretiyor. 8 ileri otomatik şanzımanla donatılan bu motor fabrika verilerine göre otomobili 9.2 saniyede 0′dan 100 km/s’ye çıkartırken, maksimum 210 km’lik son hıza sahip. 220 Nm’lik Yüksek tork ve bu torkun alt devirlerden itibaren kullanıma sunuluyor olması otomobilde yüksek bir çekiş gücünün ortaya çıkmasını sağlıyor.

BMW 316i geleneği bozmamış. Daha keyifli ve daha dinamik bir sürüş performansı için düşük hacimden yüksek güç mantalitesine sadık kalmış ve 1.6 litre’lik motordan TSI yani turbo şarj teknolojisi ile 136 hp gücü elde etmiş. 8 ileri otomatik şanzımana sahip olan 316i çok daha keyifli çok daha zevkli olduğunu söyleyebilirim. Çünkü 8 ileri otomatik şanzımanın vites değiştiriş hızına hissedebilmek mümkün değil. Bu sebeple D modunda normal bir şekilde hızlanmak mümkün. Fakat vitesi sport+ konumuna aldığınızda daha yüksek bir devir çevirmeye başlıyor ve hız ibresi kesintisiz olarak yükselişe geçiyor.

En çok merak edilenlerden biri de yakıt tüketimi. Test otomobilimizin 1600cc’lik benzinli motoru karma olarak 5.8 litre, şehir içi 7.5 litre, şehir dışı 4,8 yakıt tüketim değerlerine sahip. Otomobilin 0-100 km/s hızlanması ise 9.2 saniye sürüyor. Test süresince fabrika değerlerine yakın makul seviyelerde tüketim değerlerini elde ettim.

Start/Stop sistemine sahip olan BMW 316i; Sistem ana prensip olarak aracın bekleme yaptıgı durumlarda motorunda stop edilmesi mantıgı ile çalışıyor. Sürücü bekleme durumunda (Örneğin trafik ışıklarına geldiğinde) araç stop ediyor harekete gecmek için tekrar fren pedalından ayağını çektiğiniz an hafif motor sarsıntısı ile aracın motoru devreye girip arac tekrar çalısacak ve vitese takılarak harekete geçilecek. Bu beklemeler esnasında aracın far ısıtma klima müzik sistemi vs gibi ihtiyacları için ise eksta bir güç ünitesi kullanılıyor. Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü vakum kontrolü otomatik durma modunda da aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü sistemi ana panelde bulunan bir butonla aktive edilip sistemi devre dışı çıkartılabiliyor.

Harman/Kardon Ses Sistemi..
BMW 316i, iyi mühendisliğin neleri başarabileceğini gösteriyor. Kabin teknolojisine gelince Harman Kardon ses sistemine sahip olan test aracımızın içindeyken, bir konser salonunda oturuyorsunuz, aracın içindeki 16 hoparlör ve özellikle akustik koşulları da dikkate alarak, harman / kardon olarak ön ve arka alanda gösterge paneli üzerinde 7 adet 100 mm ALumaprene orta kademe hoparlörler yüklü. BMW F30 Sedan’da bir Class-DSP amplifikatör her yolcu için mükemmel bir dinleme deneyimi sağlıyor. 625 watt toplam güç çıkışı ile, harman / kardon Logic 7 surround ses sistemi, tam otomatik AuraVox dengeleme sistemi tarafından şekilleniyor. HARMAN, akustik ve parametrelerin yüzlerce kez değerlendirildiği ve bağımsız uygun filtreler üretildiği bu yeni araç içi ses teknolojisi, hoparlör gecikme farkları düzeltip, bireysel kanallarının optimum ses seviyesini ayarlamaktadır.

Özel olarak geliştirilen zarlar ve mıknatıs sistemi ile büyük ses dinamiklerini ve her zamanki hoparlörlerden daha artan etkinliğini oluşturuyor. Ek yedi 26 mm metal-matris tweeter’lar iki ön koltuğun altında iki güçlü 217 mm merkez bas subwoofer ile tamamlanan ön kapılar, artı tüm modellerin panelinde ek bir orta hoparlör var. Akustik oldukça şeffaf,hoparlör ızgaraları bir kristal netliğinde ses deneyimi destekleyen ve kendi tasarım BMW 3 Serisi tarzını zekice sergiler durumda. Akustik uzmanları tarafından elle ince ayar ile değiştirilen bu akustik ayar, high-end hoparlörler etkileşim içinde tam tonu potansiyelini yolcu koltuğuna oturduğunuzda büyüleyici bir üç boyutlu deneyimin keyfini çıkarabilirsiniz.

Teknolojik bilgilerden sonra diyebileceğim tek şey, eğer iyi müzik dinleme arzunuz varsa hangi tarz’dan hoşlanıyorsanız hoşlanın BMW 316i’ nin içinde gerçek anlamda konser salonunda müzik dinleme keyfini yaşıyorsunuz.


Sonuç olarak: Yeni BMW 316i Sürüş boyunca çevremde merakla insanların aracı incelediklerini, aracın merak uyandıran ve bulunduğu yerde fark edilen prestijli bir araç olduğunu farkettim. Çift böbrekli ızgaranın bir kez görülmesi yeterli, 316i güzel bir görüntüye sahip insanı cezbeden yanınızdan geçerken bir kez daha bakmanızı sağlayan aynı zamanda çok keyifli sürüş dinamikleri, ileri teknoloji donanımları olan, güvenlik konusunda üst seviyede ve her noktasını kaliteli işçilik, benzersiz dizayna sahip bir otomobil olduğunu ve ortaya ideal bir sonuç çıkmış olduğunu ifade edebilirim.
ZAMANSIZ MEKANSIZ BİR AŞK BMW…
Yeni bir deneyim, yeni bir rüya yaşamak gibi onunla olmak, rüzgarın sesiyle yarışmak, gözlerinizi kapadığınızda içinizde ki coşkuyu arttırmak. Ayrı bir dünyada ayrı bir insan olma ayrıcalığını hissetmek, melankolik ritimlerin sessizce çalması gibi ışıklarının yüzünüze çarpmasını arzulamak.

Kimi zamanların, zamansız yerlerde yaşanılamayanı anların herhangi bir parçasında bulmak kendini ve gökyüzüyle buluşmayı arzu edercesine kendini bırakmak. Dokunuşlarda zirvenin en üst noktasına ulaşmak, renginde yansıtmak her bir aşkı…
Sanki sana bakan gözleri varmış gibi, çizgilerinin her bir karesinin dilini keşfetmeye çalışırken bir anda esiri olmak gibi , elleriniz de hafiflemiş etkilerin taneleşmesi o anda sadece ve sadece onunla olmak gibi. Eğer onu anlatmaya bir tek kelime gerekiyorsa onun adı sebepsiz sevmek…

BMW 316 İ sen bir aşksın, seninle olmak zamansız, mekansız ve etkileyici…

BMW 316i Teknik Özellikler

Silindir hacmi (cm3) 1598
Güç (bg)/Güç devir (devir/dak) 136 / 4350
Tork (Nm)/Tork devir (devir/dak) 220 / 1350
Yakıt tüketimi
Şehir içi (lt/100 km) 7,5
Şehir dışı (lt/100 km) 4,8
Ortalama (lt/100 km) 5,8
Depo hacmi (lt) 60
Co2 Emisyonu(gr/km) 134