SERİNİN SON TESTİNE MERHABA! Evet sevgili okurlarım bu sefer karşınıza MINI markasının yeni modellerinden önceki son aracının testiyle karşınızdayız. MINI Cooper Countryman All4 1.6 aracımız sizlerle olacak. Şimdiden uyarmak istiyorum göz alıcı bordo rengi ve harika dizayn donanımı ile çok etkileneceksiniz!

MINI Cooper_ MINI Countryman ALL4 Test

Test köşemizin en hareketli, en haylaz ve en farklı markası olan MINI farklı modeli ile bizlerle. Countryman adı verilen ve MINI ürün gamının en büyük üyesi olan bu otomobil heybetine rağmen Retro havasından hiçbir şey kaybetmemiş. Dış kısım tabi ki tüm modeller ile benzerlik göstermekte hatta çoğu parçalar aynı.

Test aracımızın rengi insanı kalbinden vurmaya yetiyor… Diğer tasarım ayrıntıları klasik MINI ögeleri barındırmakta.

Ön tarafta büyük krom ızgarası ve krom tabanlı Bi-xenon farlarıyla bizi karşılayan Countryman, 17” boyutunda ki siyah renkli jantları ve siyah tampon ekleriyle yan tarafta tasarımı siyahlaştırmaya devam ederken çift açılımlı panoromik tavan ile ve krom tavan raylarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Hem sportif hem klasik hem parlak öğeleri bir arada kullanan countryman tam bir karma ve bu karmayı çok iyi taşıyor. Yan çamurluk sinyalinin bulunduğu yerde krom bir parça, arka stop çevresinde krom kaplama, ön kapının sol altında “all4” logosu ve krom egzoz ucu…Saydıkça bitiremiyorum otomobilin detaylarını. Tamamen bir kişilik yansıması Countryman!

MINI COUNTRYMAN

Kapısını açıp içine baktığınızda da Retro ve kişisel tasarım öğeleri devam etmekte. Hepimizin bildiği şalter tarzı kumanda tuşları, oldukça düz bir kokpit tasarımı, orta konumlandırılmış olan kilometre saati… İç mekanı en hareketli olan otomobil markasını olarak MINI’yi seçebilirim.

Koltuğunuza oturuyorsunuz ve önünü göremediğiniz bir Mini modeli var karşınızda! Evet bu Cooper Countryman gerçekten büyük bir otomobil. Kontağı çevirdiğiniz anda Mini dünyasına giriş yapıyorsunuz. Çift açılımlı panaromik tavan otomobile çok büyük hava katmasıyla beraber iç mekanı aydınlık tutuyor. Koltukların ayarları kolay ve size rahat bir sürüş vaad ediyorlar. Otomobilin görüş açıları sağ aynası dışında gayet başarılı ama sağ ayna’nın alt kısmının ufak bir bölümü kapıdan dolayı gözükmüyor.

Arka kısım yolcular için güzel bir yaşam alanı sunuyor ve bagaj hacmi de gayet yerinde. Sonuçta kimse 5 kişilik ailesiyle uzun yolculuğa çıkmak için bir Mini modeli seçmez ama Countryman bu görevi de gayet güzel başarabilir. Yol sesi, rüzgar sesi konusunda başarılı olan otomobil motor sesini de gayet yerinde kabine sızdırıyor. Opsiyon olarak seçilip alınan ana ekran iç kısmı çok kaliteli göstermekle beraber çok işlevsel.

MINI Countryman ALL4 Test

1,6 litrelik benzinli motorun görev yaptığı test aracımız 6000 d/d’de 122 hp güç, 4250 d/d’de 160 Nm tork üretiyor. 6 kademeli otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten Countryman ALL4, 11.9 saniyede 100 km/s hıza ulaşıp, maksimum 184 km/s hıza çıkabiliyor. MINI Cooper Countryman ALL4, 4097 mm uzunluğundaki aracın genişliği 1789 mm, yüksekliği ise 1561 mm. 2595 mm’lik aks aralığı ile doğal bir sporcu olduğu hemen fark ediliyor.

Genel olarak Mini Cooper Countryman All4 çok başarılı retro bir otomobil olduğunu fark ettiriyor. Ayrıca MINI kalitesini her köşesinde belli ediyor.

Hiç bir işçilik ve malzeme kusuru yok, sürüş izlenimlerim neticesinde diyebilirim ki Countryman ALL4 gerek yakıt tüketimi, gerek sağlamlığı, gerek rahatlığı ile bir aile için bu fiyatlardaki en iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim.

MINI_Cooper_ MINI Countryman ALL4 Test

MINI Cooper Countryman ALL4 Teknik Özellikler

Motor özellikleri: 1,6 litre, 4 silindir/16V

Maks. çıkış/bg/devir : 6.000 dev/dak’da 122 bg

Maks. tork/devir : 4.250 dev/dak’da 160 Nm

Son hız: 184 km

Hızlanma 0-100 km/sa: 11,9 sn

Yakıt tüketimi (şehir içi) 8,4 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) 6,0 lt/100 km

Yakıt tüketimi (kombine) 6,9 lt/100 km

CO2 emisyonu : 160 gr/km

MINI Cooper_ MINI Countryman ALL4 Test_MINI Turkiye_Countryman Photo_MINI Pictures_Otomobiltutkunu

Fotoğraflar: Onur Ozan Sarıkaya Photography